• GMINNY KONKURS LITERACKO – HISTORYCZNY „GMINA JEDWABNO MOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĄ”

• 24.03.2023 10:46
        • Celem bliższego poznania własnego otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem wartości dziedzictwa kulturowego: zabytków, miejsc pamięci, lokalnych tradycji i obyczajów oraz próby wyrażenia własnego stosunku do rodzinnego domu, miejsca zamieszkania i regionu, Szkoła Podstawowa wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Jedwabnie zorganizowały gminny konkurs literacko – historycznego pt. „Gmina Jedwabno - moją małą ojczyzną”. Adresatami konkursu byli mieszkańcy Gminy Jedwabno: uczniowie szkoły podstawowej klas IV - VIII, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz dorośli. Konkurs miał charakter interdyscyplinarny: literacki, historyczny, plastyczny i fotograficzny.

Zadanie uczestników polegało na napisaniu opowiadania lub legendy na temat: „Gmina Jedwabno moją małą ojczyzną”. Ponadto należało wpleść w tekst kilka fotografii lub rysunków. Miejscem akcji miało być najbliższe otoczenie
          z charakterystycznymi dla niego obiektami, krajobrazem, elementami przyrody.

Komisja dokonała oceny prac konkursowych w dwóch kategoriach tematycznych:

I kategoria – opowiadanie:

• I miejsce – Karolina Teske (VI a)
          • II miejsce – Zofia Zbylut (VI a)
          • III miejsce – Helena Orzechowska (VI a) i Damian Zielonka (V a)

II kategoria – legenda:

• I miejsce – Celina Michalak (VI a)
          • II miejsce – Oskar Rajkowski (V a)
          • III miejsce – Marta Dymkowska (VI a) i Dominika Bajurko (VI a)

Wyróżnienie – Zofia Tomaszewska (V a)

Nagroda specjalna: pani Ingrida Trzcińska i pani Halina Dudzik – praca zespołowa (Środowiskowy Dom Samopomocy).

Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 17 marca 2023 r.
          W spotkaniu brali udział: pan Sławomir Ambroziak – wójt gminy Jedwabno, pani Jolanta Drężek – sekretarz gminy Jedwabno, pani Elżbieta Brzóska – przewodnicząca Rady Gminy Jedwabno, pan Mariusz Dobrzyński, dyrektor szkoły podstawowej w Jedwabnie, uczniowie klasy V a i VI a wraz z wychowawczyniami, które jednocześnie przygotowały dzieci do konkursu: panią Jadwigą Krawczyk i panią Anną Szczepkowską oraz przedstawicielki Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie, którego uczestniczki zgłosiły chęć udziału w konkursie.

Na temat prac konkursowych usłyszeliśmy wiele życzliwych opinii, między innymi z ust pana Sławomira Ambroziaka oraz członkiń komisji konkursowej: pani Elżbiety Brzóska oraz pani Jolanty Drężek. Głośno odczytane legendy i opowiadania wywołały u niektórych wzruszenie i łzy. Dla autorów zaprezentowanych tekstów jest to niewątpliwie najpiękniejsza nagroda.

W bibliotece dodatkowo utworzono wystawkę książek o Warmii i Mazurach, w tym kronik dotyczących naszej gminy, wykonanych przez uczniów w latach wcześniejszych. Zwieńczeniem imprezy był słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz paniom Ingridzie Trzcińskiej i Halinie Dudzik za udział w konkursie. Wyrazy uznania za zaangażowanie w rozwój młodych talentów należą się paniom Ani Szczepkowskiej i Jadwidze Krawczyk. Za sfinansowanie nagród składamy ogromne podziękowania panu Sławomirowi Ambroziakowi – wójtowi gminy Jedwabno, pani Jolancie Drężek – sekretarz gminy Jedwabno, pani Elżbiecie Brzóska – przewodniczącej Gminy Jedwabno, Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Jedwabnie, Wojskowemu Kołu Łowieckiemu „Łoś” z Olsztyna oraz panu Józefowi Zalewskiemu. Słodki poczęstunek nie byłby możliwy bez dobrych duchów naszej szkoły, pani Marii Orzechowskiej i pani Katarzyny Modrzejewskiej.

GMINNY KONKURS LITERACKO – HISTORYCZNY  „GMINA JEDWABNO MOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĄ”