Międzynarodowy Dzień Kropki
- 16.09.2022 07:51
- 15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to najczęściej obchodzone jest w przedszkolach lub w szkołach podstawowych. Podczas zajęć powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.
Uczniowie naszej szkoły wykazują się ogromną kreatywnością na każdej lekcji plastyki, jednak tego dnia inspiracją była kropka.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, klasa 5b ozdobiła okna w swojej sali. Na starannie wyciętych okręgach, uczniowie odbili swoje dłonie tworząc w ten sposób wielobarwną stonogę. Tworzyli również w parach prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka. Do stworzenia dzieł wykorzystali m. in. folię bąbelkową, która pomalowana farbą, a następnie odbita na papierze, tworzy ciekawe wzory przypominające plaster miodu, a także własne odciski palców, którymi wyczarowali latające pszczółki. Dzięki zaangażowaniu dzieci powstały kreatywne i niepowtarzalne prace.
Na koniec wszyscy uczniowie obejrzeli film „The Dot”. Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Stała się ona tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach, m.in.
w Stanach Zjednoczonych i Polsce.
Bohaterką tej opowiastki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i „doskonałej pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości.
„Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – powiedziała nauczycielka do Vashti, która wcale nie zachwyciła się tym pomysłem. Dziewczynka od niechcenia wycelowała czarnym flamastrem w środek białej kartki i sprawę uznała za zakończoną. Tymczasem to był dopiero początek kreatywnej przygody Vashti. Nauczycielka poprosiła bowiem uczennicę, żeby pod swoją pracą własnoręcznie się podpisała. Dziewczynka pod kropką umieściła swoje imię. Niedługo po tym, jej oczom ukazuje się piękna złota rama okalająca pierwsze „dzieło” Vashti – czarną kropkę.
Opracowała
Barbara Gnoza-Wawrzynkiewicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły