Moduł Biblioteka został zmodyfikowany
„Spotkanie z Filharmonią” – Muzyczne Łowy”.
Tym razem do Zespołu Szkół w Jedwabnie przyjechali muzycy z Agencji Artystycznej „MAT”, by zapoznać dzieci z instrumentem o dziwnej nazwie „waltornia”, inaczej też zwana rogiem myśliwskim. 10 listopada 2015 r. mała grupa dzieci wybranych przez olsztyńskich muzyków wcieliła się w rolę mieszczan, chłopów i rycerzy. Średniowieczne społeczeństwo podzielone było na stany: stan rycerski, stan duchowny, mieszczan i chłopów. Każdy z tych stanów miał swoje prawa, obowiązki i przywileje. Rycerze posiadali ziemię i chłopów. Mieszczanie zajmowali się rzemiosłem i handlem. Obowiązkiem duchownych było szerzenie i umacnianie wiary chrześcijańskiej. Jednak każdemu z nich towarzyszył instrument, którym była waltornia, róg myśliwski. Ona to przygrywała średniowiecznemu społeczeństwu podczas zabaw, balów, bądź też towarzyszyła rycerzom podczas bitew. Tak też działo się na hali sportowej w Jedwabnie. Król Jagiełło i jego świta składająca się z przedszkolaków i dzieci szkolnych w rytmie blaszanego instrumentu dentego, jakim jest waltornia, improwizowali tańce średniowieczne i walki polskich rycerzy z Krzyżakami.
Dzieci bawiły się wspaniale, o czym świadczyły ich śmiechy i radosne okrzyki.
Opracowała: Danuta Zdunek
„Wycieczka do Przytuliska w Jedwabnie”.
Los zwierząt nie powinien być obojętny dla nikogo. Od zawsze bowiem wiadomo, że najlepszym przyjacielem i nieodłącznym towarzyszem człowieka jest pies. Nie bezpodstawna jest też teoria, że dobrze jest, by dzieci wychowywały się ze zwierzętami. Niewątpliwie zwierzęta uaktywniają ukrytą w nas wrażliwość, dobroć, pozwalają się otworzyć i poczuć bezpiecznie. Przebywanie ze zwierzętami ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na ludzi. By sprostać tym teoriom również Przedszkole w Jedwabnie przyłączyło się do akcji pomagania zwierzakom. Dlatego 6 listopada 2015 r. w ramach Dni Otwartych w Przytulisku organizowanych przez Urząd Gminy w Jedwabnie, dzieci udały się z odwiedzinami do czworonogów. Wycieczkę poprzedziła zbiórka karmy dla piesków. Z koszami pełnymi psiego pożywienia dzieci udały się do oczyszczalni ścieków, przy której znajduje się Przytulisko dla bezdomnych piesków.
Zadowolone z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku wróciły do przedszkola.
Opracowała: Danuta Zdunek
28.10.2015 - Święto Biblioteki w Naszej Szkole
WIZYTA UCZNIÓW W PRZYTULISKU DLA PSÓW W JEDWABNIE
Dnia 06.11.2015r. uczniowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego z Zespołu Szkół w Jedwabnie udali się z wizytą do przytuliska dla psów w Jedwabnie. Uczniowie podczas wizyty przekazali karmę zgromadzoną przez uczniów szkoły podczas zbiórki. Podczas wizyty uczniowie mogli poznać wszystkie przebywające w przytulisku psy i zapoznać z potrzebami, które wynikają z codziennej opieki nad zwierzętami.
Prowadzimy dalej zbiórkę karmy dla psów i innych niezbędnych rzeczy dla psów przebywających w przytulisku.
„Wizyta Pana Dzielnicowego w Przedszkolu”.
Profilaktyka ruchu drogowego pojawia się w programach edukacyjnych i wychowawczych dotyczących zarówno dzieci w wieku szkolnym jak i przedszkolnym. Nic dziwnego. Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce, w wyniku wypadków drogowych ginie rocznie ponad 6 tysięcy osób. Połowa z nich to piesi i rowerzyści. W tej liczbie znajdują się także dzieci….
Rozpoczął się nowy rok szkolno-przedszkolny 2015/16. Jak zawsze na dzieci w przedszkolu czeka szereg atrakcji, imprez i różnego rodzaju rozrywek. Ważne, jeśli nie najważniejsze jest, by wszystkie te uroczystości odbywały się w atmosferze radości, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. By początek imprezy zakreślał bezpieczną drogę ku jej końcowi. W związku z powyższym wspomniany rok przedszkolny powinien rozpocząć się wizytą policjanta w przedszkolu. Tak też się stało i 1.X.2015 r. Pan dzielnicowy odwiedził przedszkolaków w Jedwabnie. Przypomniał on dzieciom o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą na nie czyhać i jak się od nich uchronić. Co robić, by bezpiecznie dotrzeć do przedszkola i z powrotem. Jak reagować na spotkanie z nieznajomym i gdzie zwrócić się o pomoc i pod jakie numery dzwonić w razie zagrożenia.
Opracowała Danuta Zdunek
„Wycieczka do lasu”.
Lato minęło lecz jego wspomnienie wciąż jeszcze pozostaje. Dzieje się tak dlatego, że słońce ciągle rozpościela swoje ciepłe promienie. Niepostrzeżenie jednak jesień zakradła się już w nasze życie. Kolorowe liście wspaniale połyskują „skropione” słonecznym blaskiem. Krajobraz jesienny najpiekniej widać tam, gdzie jest dużo drzew. Las – to tam można zobaczyć cudowną feerię barw i kompozycji drzewostanu. Żołędzie, kasztany, gałązki świerkowe i inne dary lasu przywiozły dzieci z Zespołu Szkół w Jedwabnie do Przedszkola. Tego dnia, tj. 9 października 2015 r. wybrały się bowiem na wycieczkę autokarową do lasu. Zbierając do koszyczków owoce jesieni obserwowały jednocześnie naturę, jakże piękną o tej porze roku. Przechadzając się pomiędzy drzewami i krzewami zwracały uwagę, na bezpieczne poruszanie się w nieznanych miejscach. Upominane wcześniej przez nauczycielki, pamiętały, że nie należy się oddalać od grupy, płoszyć zwierzyny leśnej, ani zbliżać się do niej, nie zbierać niejadalnych grzybów, ani innych nieznanych roślin. Z pięknymi bukietami i koszami pełnymi leśnych „smakołyków” wróciły zadowolone i uśmiechnięte do przedszkola.
Opracowała: Danuta Zdunek
„Borsuk Bazyli rusza do miasta”.
Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze to jak wiadomo elementarna wiedza, konieczna do normalnego funkcjonowania w życiu społecznym. Dzieci także są uczestnikami tego życia. Codziennie pokonują drogę do szkoły i do domu. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że ta elementarna wiedza o światłach, chodnikach i przechodzeniu przez ulicę jest wiedzą chroniącą życie…
Dlatego 2 października 2015 r. do Przedszkola w Jedwabnie zawitał teatrzyk z bardzo wymownym przedstawieniem „Borsuk Bazyli Rusza Do Miasta”. To opowieść mająca pomóc dzieciom i dorosłym w ciekawy, niebanalny sposób realizować program profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wiemy przecież o tym, że dzieci najlepiej uczą się właśnie przez zabawę, a wiedza przemycona pod płaszczem zabawnego opowiadania pozostaje w ich głowach znacznie dłużej.
Wielką zaletą spektaklu jest jego interaktywny charakter… To dzieci pomagają Bazylemu we wszystkich jego problemach z ruchem ulicznym, tłumaczą mu znaczenie znaków i przeprowadzają przez ulicę… To one podróżują razem z kierowcą, tańczą i śpiewają wraz z bohaterami… Zachęcana przez aktorów publiczność tworzy spektakl, grając jedną z głównych ról.
Przedstawienie jest więc wspólną przygodą dzieci i komicznych bohaterów, którzy wspaniale bawią się razem i uczą…
Opracowała Danuta Zdunek
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany
Moduł Samorząd Uczniowski został zmodyfikowany
SZANOWNI RODZICE
Dobrowolna składka na działalność Rady Rodziców ZS w Jedwabnie w roku szkolnym 2015/2016 wynosi 20 zł - niezależnie od liczby dzieci w rodzinie uczęszczających do szkoły.
Składki można wpłacać:
Dzięki Waszym wpłatom dofinansujemy wiele ciekawych inicjatyw organizowanych w naszym Zespole Szkół.
Rada Rodziców tak gospodaruje pozyskanymi funduszami, aby każde dziecko mogło z nich skorzystać.
Przewodnicząca
Rady Rodziców Zespołu Szkół
w Jedwabnie
mgr inż. Izabela Michalak
„Spotkanie z filharmonią”.
W dzisiejszych czasach oferta w dziedzinie edukacji kulturalnej staje się coraz bardziej zróżnicowana, ale dostęp do szeroko pojętej sztuki nie zawsze jest następstwem świadomego wyboru. Chcąc ułatwić najmłodszym poznanie i polubienie tzw. sztuki wysokiej należy wzbogacić koncerty o elementy dziecięcego świata: rzeczywiste obrazy, żywe ilustracje w wykonaniu samych dzieci, rytuał powitania oraz prowadzone podczas koncertu zabawy teatralne i muzyczne. Wymienione przykłady zostały połączone z istniejącą w Filharmonii tradycją słuchania muzyki.
Dlatego wizyta Filharmonii Olsztyńskiej 25 września 2015 r. w Zespole Szkół w Jedwabnie wywołała ogromne emocje wśród oglądających i słuchających przedstawienia dzieci, także przedszkolaków. Koncert nikogo nie nudził, wręcz przeciwnie, wszyscy widzowie i słuchacze bawili się wyśmienicie w rytm hiszpańskiej muzyki, „Hiszpańskiej Przygody”, bo pod taką nazwą odbył się koncert. Jego atrybutami muzycznymi byli: gitara i taniec flamenco. Dzieci wspaniale wcieliły się w role gitarzystów, tancerzy, lutników czy torreadorów. Rozwój muzyczny Małego Melomana ma bowiem także wpływ na bezpieczny i prawidłowy rozwój dzieci.
Opracowała: Danuta Zdunek
Z wielkim bólem informujemy, że w dniu 5 października odeszła od nas nasza
Koleżanka, Wychowawczyni, Nauczycielka Historii
Anna Malinowska ( z domu Bułas)
Rodzinie zmarłej składamy wyrazy współczucia.
Społeczność szkolna
Moduł Prace domowe/ Materiały na zajęcia został zmodyfikowany
Moduł Materiały do pobrania został zmodyfikowany
O G Ł O S Z E N I E
Dyrektor Zespołu Szkół w Jedwabnie informuje, iż na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 23.06.2015r. (Dz.U z 2015r. poz.938 ) oraz zgodnie z Zarządzeniem Nr 63/2015 Wójta Gminy Jedwabno z dnia 14.07.2015r. można składać wnioski o udzielenie pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych w roku szkolnym 2015/2016 (druki do pobrania w sekretariacie szkoły, na stronie internetowej www.zsjedwabno.edupage.org).
1. Dofinansowanie do zakupu podręczników udzielane jest uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2015/2016 naukę:
- w klasie III szkoły podstawowej;
- uczniowie niepełnosprawni (słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym ……. patrz( §2 ust.2,3,4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 23.06.2015r.Dz.U z 2015r. poz.938 ) klas III,V,VI szkoły podstawowej oraz klas II,III gimnazjum posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (w przypadku tych uczniów wyprawkę szkolną przyznaje się niezależnie od dochodów po przedstawieniu kserokopii orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną).
2. Dofinansowanie mogą uzyskać uczniowie pochodzący z rodzin, w których dochód na 1 członka rodziny:
- nie przekracza kwoty 574 złotych netto miesięcznie;
- uczniowie pochodzący z rodzin, w których dochód na 1 członka rodziny nie spełnia kryterium dochodowego, a w rodzinie występuje szczególna sytuacja życiowa np. bezrobocie, sieroctwo, niepełnosprawność, długotrwała choroba, wielodzietność, alkoholizm ……. patrz (art.7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej Dz.U z 2015r. poz.163 i 693)
3. Wysokość dofinansowania wynosi:
do 225zł – dla uczniów klasy III szkoły podstawowej
- dla uczniów niepełnosprawnych klasy III szkoły podstawowej (którzy nie korzystają z
podręczników do kształcenia specjalnego)
do 325zł – dla uczniów niepełnosprawnych klas V, VI szkoły podstawowej (którzy nie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego)
do 350zł – dla uczniów niepełnosprawnych klas II, III gimnazjum (którzy nie korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego)
Więcej informacji patrz (§3 ust.1 i 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 23.06.2015 r. Dz.U z 2015r. poz.938)
4. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o wysokości dochodów (za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku)tj. zaświadczenie z zakładu pracy lub Powiatowego Urzędu Pracy, potwierdzenie z GOPS-u o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych w formie zasiłku stałego lub okresowego i inne oraz dowód zakupu podręczników (faktura Vat wystawiona imiennie na ucznia lub rodzica, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręcznika wraz ze szczegółowym rozliczeniem wydatków).
5. Wnioski należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 4 września 2015r. w godz. od 8.00 do 15.00.
Dyrektor szkoły
/-/ Mariusz Dobrzyński
WNIOSEK DO POBRANIA
Plik Microsoft Office
WNIOSEK_O_PRZYZNANIE_DOFINANSOWANIA_ZAKUPU_PODRECZNIKOW.docx
Plik PDF
WNIOSEK_O_PRZYZNANIE_DOFINANSOWANIA_ZAKUPU_PODRECZNIKOW.pdf
Powered by aSc EduPage