Sprawozdanie z wykorzystania pomocy w ramach programu „Laboratorium przyszłości”
- 04.07.2023 08:00
- Sprawozdanie z wykorzystania pomocy w ramach programu „Laboratorium przyszłości”
Od początku września 2022 roku w Zespole Szkół w Jedwabnie realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Udział w programie wpływa na rozwój kompetencji twórczych uczniów, myślenie matematyczne, wnioskowanie i kojarzenie. Zastosowanie zakupionego sprzętu pozwala uczniom wykorzystywać wiele zmysłów w tym samym czasie (wzrok, słuch), dzięki czemu łatwiej uczą się i zapamiętują.
Uczniowie klas IV-VI poszerzali swoje kompetencje techniczne. Brali udział w zajęciach, podczas których konstruowali pojazdy, maszyny i roboty, wykorzystując zakupione w ramach Laboratorium Przyszłości klocki LEGO Education Essential oraz Spike.
Modele, które uczniowie tworzyli, były przez nich personalizowane. Na początku zajęć uczniowie mieli trochę czasu na wymyślenie przeznaczenia maszyny. Następnie, jeśli zachodziła taka potrzeba, wprowadzali do modelu lub programu zmiany, tak aby pojazd spełniał swoje zadanie. Uczniowie nabywali umiejętności projektowania inżynieryjnego. Uczyli się określać problem, wymyślać rozwiązania oraz testować i modyfikować prototypy, aby ulepszyć pomysły. Zdobywali umiejętność obserwacji poprzez zbieranie danych
o problemie i modyfikowanie rozwiązania tak, aby spełniało potrzeby innych, ponadto uczyli się współpracować w grupie.
W tworzonych pojazdach uczniowie wykorzystali czujnik kolorów do wykrywania
i reagowania na kolory przedmiotów. Tworzyli również maszyny wykorzystujące silnik do obracania czegoś z jednej strony na drugą. Używali czujnika siły, aby rozpocząć lub zatrzymać ruch urządzenia, a także czujnika odległości do wykrywania i aktywowania ruchu. Uczniowie mieli za zadanie szczegółowo opisać, w jaki sposób działa dana rzecz i podkreślić, do czego jest przydatna. Sposób poruszania się robota programowali także, wykorzystując aplikację LEGO na komputerze. Tworzyli skrypty, które wydawały odpowiednie komendy dotyczące poruszania się, obracania, świecenia czy zmiany kolorów.
Sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości pozwoliły również uczniom klas VI
na poznanie zasad działania obwodów elektrycznych oraz zasad działania mikrokontrolerów
w ramach zajęć z techniki i informatyki. Uczniowie dzięki temu znacząco zwiększyli swój zakres wiedzy z mechatroniki i automatyki.
Dzięki dostarczonemu sprzętowi udało się wykonać dokumentację fotograficzną i filmową wydarzeń odbywających się w szkole, która została wykorzystana do przygotowania artykułów na szkolnej stronie internetowej.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły