• Regulaminy

• REGULAMIN WYPOŻYCZANIA DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH ORAZ PRZEKAZYWANIA MATERIAŁÓW ĆWICZENIOWYCH

UCZNIOM ZESPOŁU SZKÓŁ W JEDWABNIE

Regulamin określa:

1) zasady wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych,

2) zasady przekazywania lub udostępniania materiałów ćwiczeniowych,

3) postępowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego.

Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa bez bliższego określenia o:

1) bibliotece – należy przez to rozumieć bibliotekę zorganizowaną w Szkole,

2) uczniu – należy przez to rozumieć ucznia Szkoły uprawnionego do otrzymania podręczników lub materiałów edukacyjnych,

3) podręczniku – należy przez to rozumieć podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego,

4) materiale edukacyjnym – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną,

5) materiale ćwiczeniowym – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów, służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności,

6) rodzicu – należy przez to rozumieć rodzica lub opiekuna prawnego ucznia.

1. Podręczniki przedmiotowe dla uczniów Zespołu Szkół w Jedwabnie są własnością szkoły.
            2. Szkoła wypożycza uczniom podręczniki nieodpłatnie z obowiązkiem zwrotu na koniec roku szkolnego.
            3. Każdy komplet podręczników przeznaczony jest do trzyletniego użytku.
            4. Podręczniki wypożycza się we wrześniu w dwóch pierwszych tygodniach nauki.
            5. Wypożyczając podręczniki na początku roku szkolnego uczniowie klas IV – VI przychodzą do biblioteki szkolnej czteroosobowymi grupami. Uczniowie klas II – III przychodzą do biblioteki całym zespołem klasowym wraz z wychowawcą zaś uczniowie klas I wypożyczają podręczniki razem z rodzicami i wychowawcą w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.
            6. Szkoła przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe, których uczniowie nie mają obowiązku zwracać. Fakt przekazania ćwiczeń uczniom wychowawca potwierdza podpisem.
            7. Zwrotu podręczników na koniec roku szkolnego dokonuje się w tygodniu poprzedzającym zakończenie roku szkolnego lub nieco wcześniej, co jest uzależnione od daty zakończenia roku szkolnego.
            8. Zwracając podręczniki na koniec roku szkolnego uczniowie klas IV – VI przychodzą do biblioteki szkolnej czteroosobowymi grupami, zaś uczniowie klas I – III przychodzą do biblioteki całym zespołem klasowym wraz z wychowawcą.
            9. Uczniów, których nie będzie w szkole w dniu wypożyczania/zwrotu podręczników zobowiązuje się do wypożyczenia/zwrotu podręczników w innym terminie.
            10. Każdy podręcznik obowiązkowo należy podpisać w klasach zaraz po otrzymaniu w miejscu do tego wyznaczonym (tabela) lub w przypadku braku tabeli na wewnętrznej stronie tylnej okładki: imię i nazwisko, klasa, rok szkolny.
            11. Przez cały okres użytkowania podręczników uczniowie zobowiązani są do dbałości
              o nie, ochrony przed zagubieniem oraz zniszczeniem.
            12.  Każdy uczeń ma obowiązek obłożyć wszystkie otrzymane podręczniki. Zaleca się okładki, które nie zawierają taśmy klejącej powodującej uszkodzenie podręczników podczas zdejmowania okładki w celu jej wymiany.
            13. Przez zniszczenie podręcznika rozumie się zaniedbanie spowodowane poplamieniem, zalaniem, trwałym zabrudzeniem, porysowaniem, popisaniem, wyrwaniem i zagubieniem kartek oraz innymi wadami fizycznymi, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika.
            14. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie wskazanym przez wychowawcę klasy lub nauczyciela bibliotekarza, po telefonicznym wezwaniu do zwrotu, informacji wysłanej na e-dziennik lub pisemnym wezwaniu szkoła może żądać od rodziców/opiekunów prawnych zwrotu kosztu ich zakupu, zgodnie z cenami ogłaszanymi przez właściwego ministra ds. oświaty i wychowania.
                     Zwrot pieniędzy następuje na konto budżetowe organu prowadzącego (Bank Spółdzielczy w Szczytnie O/Jedwabno nr 84 8838 1015 2004 0105 8519 0002, tytułem: za zniszczony/zagubiony podręcznik, przedmiot, klasa, część, imię i nazwisko ucznia). Kwota zwrotu stanowi dochód organu prowadzącego szkołę. Jako potwierdzenie rozliczenia się z budżetem organu prowadzącego za utracony, uszkodzony podręcznik rodzic/opiekun prawny lub uczeń dostarcza nauczycielom bibliotekarzom dowód wpłaty, nie później niż do momentu pobrania następnej części podręcznika (dotyczy podręczników w częściach) lub do dnia zwrotu  wszystkich podręczników na koniec roku szkolnego.
            15. W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze szkoły, zobowiązany jest do zwrócenia wszystkich wypożyczonych podręczników w dniu przerwania nauki w naszej szkole.
            16. Przed wyznaczonym dniem zwrotu podręczników na koniec roku szkolnego należy dokonać drobnych napraw, podkleić wszelkie uszkodzenia.
            17. Zwrot podręczników na koniec roku szkolnego jest warunkiem otrzymania podręczników do klasy wyższej.