• „Prawdy nie można rozstrzelać…” - zbrodnia katyńska z 1940 r.

13 kwietnia 2023 r. w Kościele Parafialnym w Jedwabnie odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę okrutnej zbrodni dokonanej na Narodzie Polskim.

Z tej okazji uczniowie   pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego- p. Jadwigi Krawczyk przygotowali i przedstawili montaż słowno- muzyczno- multimedialny. Niezmiernie wielki wkład wnieśli: p. Bogdan Kopeć- odpowiedzialny za wsparcie techniczne i poczet sztandarowy oraz p. Barbara Gnoza- Wawrzynkiewicz- wybór utworów muzycznych i przygotowanie wokalne.

Przedstawiono prezentację, w której -obecnym podczas uroczystości- przypomniano najważniejsze wydarzenia z 1940 r., gdy decyzją NKWD rozstrzelano ok. 22 tysięcy obywateli polskich stanowiących elitę narodu. Przez całe lata propaganda ZSRR i PRL twierdziła, że mordu dokonali hitlerowcy.

Wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Guziki” uświadomił wszystkim, iż pomimo próby zatarcia zbrodni przez władze ZSRR i PRL to właśnie one- guziki z płaszczy i mundurów- „świadkowie zbrodni/Z głębin wychodzą na powierzchnię (…)”, by mówić o prawdzie, którą ujawniono dopiero 13 kwietnia 1990 r.

Piękne piosenki zaśpiewane przez uczennice kl. 6a i Anielę Orzechowską z kl. 6b wprowadziły w nostalgiczny nastrój i pozwoliły zrozumieć historię owego bestialskiego mordu na naszych Rodakach. Utwór o wymownym tytule: „Mamo tyś płakała (…) /oni cios zadali, ludzie ze stali”, czy słowa piosenki: „Ostatni list”: „skreślam dziś do Ciebie kilka słów/Chociaż wiem, nie dojdą pewnie znów/ Piszę stąd do Ciebie ten ostatni raz/Stoję dziś u kresu moich dróg/ Każą nam wysiadać, to już tu/Ten brzozowy lasek to mój grób/ Jeszcze tylko westchnę jeden raz/ Jeszcze myśl ostatnia.../Kocham Was...” - zapewne na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników tej uroczystości.

Dziękujemy serdecznie Księdzu Proboszczowi- Romanowi Lompie za pomoc w przedstawieniu prezentacji, Dyrekcji ZS w Jedwabnie oraz uczniom klasy 6a: Dominice Bajurko, Nikoli Ciak, Igorowi Brzozowskiemu, Marcie Dymkowskiej, Lenie Jędrzejczyk, Oliwii Kłodowskiej, Marcelinie Maciejczuk, Celinie Michalak, Helenie Orzechowskiej, Amelii Rogalskiej, Nikoli Rydzewskiej, Karolinie Teske, Lenie Winiarskiej i Zosi Zbylut oraz Anieli Orzechowskiej.

Jadwiga Krawczyk

Bogdan Kopeć

• REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO „ZRÓB COŚ Z NICZEGO – BĄDŹ EKO”

• Cele konkursu:

-  ukazanie możliwości kreatywnego powtórnego zastosowania odpadów;

- propagowanie działań proekologicznych;

-  popularyzowanie dobrych nawyków dbałości o czystość w mieście i najbliższym otoczeniu;

- zwiększenie wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów,

-  popularyzacja plastycznej i technicznej twórczości.

• Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” w naszej szkole

• W dniach od 20 listopada 2022r. do 1 marca 2023 r. odbyła się w naszej szkole i przedszkolu zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” zorganizowana i koordynowana przez Samorząd Uczniowski. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem (jak co roku) jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę drugiej osoby i chętnie się do tej akcji przyłączyli. W ten sposób wsparli oni Towarzystwo Nasz Dom, a tym samym pomogli swoim rówieśnikom w całej Polsce, którzy nie mają możliwości i szczęścia dorastać wśród najbliższych. Towarzystwo to udziela bowiem wsparcia dzieciom z zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, domów dla dzieci i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Po zakończeniu akcji przyszła pora na podliczenie wszystkich pieniędzy wrzuconych w trakcie trwania zbiórki do skarbonek klasowych. Uczniowie klas IV-VIII SP i przedszkolaki zebrali łącznie sumę 293 zł 93 gr. Zebrane środki zostały następnie przesłane na adres wskazany przez organizatora.

Udział w akcji pomógł uzmysłowić naszym uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

• Spotkanie uczniów z żołnierzami 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

• W dniu 5 kwietnia uczniowie klas 7 i 8, w ramach podstawy programowej z Edukacji dla Bezpieczeństwa, mieli okazję spotkać się, na naszej hali, z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzieci na dwugodzinnych zajęciach dowiedziały się jak postępować z bronią, w jaki sposób taką broń rozłożyć oraz złożyć, oraz poznały zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania tych czynności. Uczniowie mieli okazję pod okiem specjalistów samodzielnie taką broń rozłożyć. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, niektórzy nawet rozkładali i składali broń na czas. Żołnierze WOT Olsztyn chwalili naszych uczniów za ich zaangażowanie oraz rozważne i odpowiedzialne podejście do zajęć, obiecali również, że w przyszłości jeszcze nas odwiedzą. Chciałabym podziękować żołnierzom 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej za przyjazd i poświęcony dla nas czas no i wspaniałe podejście do uczniów.

Dziekiewicz Izabela

• Miesiąc tolerancji dla niepełnosprawności

W marcu w szkole rozmawialiśmy z dziećmi o niepełnosprawności. Tematyka poruszana była na lekcjach wychowawczych, biologii i przedstawiana na gazetkach szkolnych. Dodatkowo przedszkole i klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach dotyczących dzieci niepełnosprawnych.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z tych wydarzeń.