Dowożenie i odwożenie uczniów z Zespole Szkół w Jedwabnie
w roku szkolnym 2024/2025
Dowożenie i odwożenie uczniów z Zespole Szkół w Jedwabnie
w roku szkolnym 2024/2025
W naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty tworzenia kartek świątecznych pod hasłem „Kartka dla Seniora”. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością przygotowali ręcznie robione kartki, które następnie trafiły do naszych byłych pracowników – emerytów.
To niezwykła inicjatywa, która pozwoliła uczniom nie tylko rozwijać swoje zdolności artystyczne, ale przede wszystkim wyrazić wdzięczność i szacunek wobec osób, które przez lata tworzyły społeczność naszej szkoły.
Każda kartka była wyjątkowa – pełna ciepłych życzeń i pięknych, świątecznych wzorów. Wspólna praca nad tym projektem była także doskonałą okazją do integracji pokoleń i kształtowania postaw empatii oraz wrażliwości.
Mamy nadzieję, że przygotowane kartki przyniosły radość i uśmiech Seniorom w tym wyjątkowym, świątecznym czasie!
Co roku piątego grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących.
W naszej szkole działa 40 wolontariuszy. Angażują się w różnego rodzaju akcje: zbiórki karmy dla zwierząt z Przytuliska, akcję postawienia zniczy na opuszczonych grobach oraz ich porządkowania, zbiórki dla osób potrzebujących wsparcia np. Szlachetna Paczka, roznoszą kartki świąteczne dla samotnych seniorów z naszej gminy, przypinają własnoręcznie wykonane kotyliony w Dniu Odzyskania Niepodległości, organizują akcje wspierające osoby chore np. zbiórka kasztanów, czy wspierające dzieci z rodzin zastępczych akcja „Kryptonim Prezent” itp.
Aby docenić ich pracę, w dniu ich święta – 5-tego grudnia, szkoła zorganizowała spotkanie z wolontariuszami Szlachetnej Paczki p. Dominiką Wyszyńską i p. Adamem Kamińskim. Liderzy Szlachetnej Paczki opowiedzieli o swojej pracy, która jest jednocześnie ich pasją. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści wolontariuszy. Na koniec spotkania został wyświetlony film z pierwszego finału Szlachetnej Paczki jednego ze szczycieńskich wolontariuszy.
w dniu Waszego Święta chcielibyśmy Wam życzyć zapału do nowych wyzwań, radości ze spotkań z ludźmi, którym pomagacie i poczucia, że warto to robić! To dzięki takim osobom jak Wy ten Świat jest piękniejszy! Bardzo Wam dziękujemy za to, że jesteście i swoim bezinteresownym pomaganiem czynicie ten świat lepszym!!
Opiekunowie Wolontariatu
Szkoła w Jedwabnie ponownie w tym roku dołączyła do agentów Świętego Mikołaja i spełniła świąteczne marzenia podopiecznych ośrodków pieczy zastępczej - domów dziecka i rodzin zastępczych. Do szkoły z rąk uczniów, rodziców, pracowników szkoły, trafiła znaczna ilość słodyczy. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Ponownie pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci, mamy wielkie serca i zależy nam, aby w święta wszystkie dzieci poczuły się wyjątkowo i szczęśliwie.
Słodycze zostały przekazane wolontariuszom ze Szczytna, a następnie trafią do dzieci.
Opiekunowie wolontariatu- Justyna Dęby i Anna Sojak
KAMPANIA „BIAŁA WSTĄŻKA”to największa na świecie prowadzona w ponad 60 krajach świata międzynarodowa kampania społeczna skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.
Celem Kampanii jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na społeczny problem przemocy w rodzinie, podniesienie świadomości na temat tego zjawiska, a także profilaktyka w jej przeciwdziałaniu i pomoc osobom uwikłanym w mechanizmy przemocy domowej.
W porozumieniu z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnie nasza szkoła w tym roku po raz trzeci włączyła się w kampanię. Pedagog i psycholog szkolny przeprowadzili zajęcia z uczniami klas VIII, VII, VI i V na temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Na znak sprzeciwu dotyczącego stosowania przemocy wobec nich, wolontariusze rozdali uczniom i nauczycielom biała wstążkę oraz długopis z logo „Biała Wstążka GKRPA w Jedwabnie”, ufundowany przez Komisję.
PAMIĘTAJMY!
DUŻĄ ROLĘ W PRZERWANIU
PRZEMOCY MAJĄ ŚWIADKOWIE.
KAŻDY Z NAS MOŻE COŚ ZROBIĆ W
PRZEZWYCIĘŻANIU PRZEMOCY. NIE
MOŻNA BYĆ OBOJĘTNYM!
IV MIKOŁAJKOWA LOTERIA KSIĄŻKOWO – FANTOWA
6 XII 2024 r.
Mamy laureata konkursu wojewódzkiego, który zorganizował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Jest nim Oskar Rajkowski, uczeń klasy VII a, który 30. listopada odebrał nagrody podczas uroczystego podsumowania. Laureaci konkursu mieli wówczas okazję wysłuchać wykładu dr. Pawła Pietrzyka na temat naszego regionu.
Oskar stworzył literacki przewodnik rowerowy pt. „Moja mała ojczyzna na rowerze". W swojej pracy konkursowej zawarł kilka legend własnego autorstwa. Możecie też podziwiać jego zdjęcia, które ilustrują poszczególne trasy.
Oskar, jesteśmy z Ciebie dumni!
Praca konkursowa: Moja mała ojczyzna na rowerze
"Trasa rowerowa w pobliżu miejscowości"
(kliknij powyżej aby otworzyć)
11 listopada 1918 r. to niezwykle ważna dla nas, Polaków data. Po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. W ramach obchodów 106. rocznicy tego istotnego wydarzenia w naszej szkole została zorganizowana uroczysta akademia, którą dla starszych klas przygotowała klasa VII b pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Grażyny Szczepanek. Dzięki zaangażowaniu uczennic i uczniów udało się przenieść zgromadzonych w klimat zadumy i patriotycznej refleksji. W krótkim rysie historycznym a także recytacji obszernych fragmentów poematu Adama Mickiewicza „Reduta Ordona. Opowiadanie adiutanta” organizatorzy, czyli młodzież oraz zaproszona mama uczennicy Roksany, przypomnieli przepełnione bólem i cierpieniem dzieje narodu polskiego. Zostały również zaprezentowane scenki teatralne na podstawie komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry. Uroczystość uświetniła wokalem Ola, Miłosz brawurowo zagrał na saksofonie utwór „Moja Ojczyzna”, Julia natomiast namalowała portret Józefa Piłsudskiego na Kasztance, który z pewnością stanowił ważny element dekoracji.
Program został wystawiony trzykrotnie: dla młodzieży szkolnej, pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz na wieczornicy patriotycznej dla lokalnej społeczności.
Dziękuję uczennicom i uczniom klasy VII b, Pani Iwonie Kowalskiej – Wichowskiej za recytatorskie wsparcie, Pani Barbarze Gnozie – Wawrzynkiewicz za wokalne przygotowanie Oli, Pani Justynie za wykonanie dekoracji.
Wychowawca klasy VII b
Grażyna Szczepanek
Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w dniu 28.11.2024r. kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup puf na górny hol szkolny. Jak zwykle mogliśmy liczyć na wsparcie z Państwa strony. Uczniowie i Rodzice upiekli ciasta, które zostały sprzedane w błyskawicznym tempie. Zebraliśmy kwotę 2306,10zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i innym osobom, które wsparły akcję. Dzięki zebranym funduszom, uczniowie będą mogli odpocząć, wyciszyć się na pufach i miło spędzić czas.
Anna Sojak, Justyna Dęby
W dniach 15 i 19 listopada wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Jedwabnie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji sadzenia żonkili, mającej na celu wsparcie hospicjów i szpitali. Celem akcji jest nie tylko upiększenie otoczenia, ale przede wszystkim zbiórka funduszy na rzecz osób potrzebujących pomocy w placówkach medycznych.
Pod opieką opiekunów wolontariatu i Caritas uczniowie posadzili cebulki żonkili na terenie szkoły, które wiosną rozkwitną i zostaną sprzedane.
Z ogromną radością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się do akcji.
Opiekunowie Wolontariatu
14 listopada 2024 r.odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszkę policji sierż. szt. Justynę Magnuszewską.
W trakcie spotkania z policjantką uczniowie zostali poinformowani o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Funkcjonariuszka omówiła kwestie związane z cyberprzemocą, a także zagrożeniami związanymi z udostępnianiem prywatnych danych w sieci.
W drugiej części zajęć wyjaśniła kwestie związane z odpowiedzialnością karną osób małoletnich, podkreślając wiek odpowiedzialności prawnej oraz konsekwencje popełniania czynów karalnych. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, jak ważne jest przestrzeganie zasad prawa i odpowiedzialne korzystanie z nowych technologii.
Dziękujemy Policji za zaangażowanie w edukację młodzieży oraz wsparcie w budowaniu świadomości prawnej i społecznej wśród młodych ludzi.
Powered by aSc EduPage