Legendy naszego regionu
- Tej jesieni uczniowie 6a rozczytywali się w pięknych legendach naszego regionu, poznawali mitologię słowiańską, a także wybrali się na wycieczkę do rezerwatu przyrody ,, Źródła rzeki Łyny”. Szukali tam inspiracji do tworzenia własnych legend związanych z Krainą Tysiąca Jezior. Oto efekty ich pracy. Zapraszam do lektury, a wiosną na premierę spektaklu teatru lalek ,,Legenda o Łynie” na motywach opowieści Ireny Kwintowej w wykonaniu kółka teatralnego klasy 6a.Anna Szczepkowska
SZLACHETNA PACZKA W NASZEJ SZKOLE
Plebiscyt "PODSTAWOWA SZKOŁA ROKU 2024"
Informujmy, że w dniu dzisiejszym rozpoczął się plebiscyt "PODSTAWOWA SZKOŁA ROKU 2024", w którym nasza szkoła bierze udział.
Jest to nowa inicjatywa, mająca na celu wyróżnienie najwybitniejszych placówek edukacyjnych w kraju, powiatach oraz województwach. Wybór zwycięskiej szkoły odbywa się na podstawie głosowania, w którym udział biorą uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.
Głosowanie jest darmowe i odbędzie się od 15 listopada 2023 roku do 10 stycznia 2024 roku.
Nagrodą dla trzech najlepszych szkół w danym województwie jest znak jakości „Podstawowa Szkoła Roku 2024” oraz konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl.
Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w głosowaniu.
Plebiscyt dostępny jest pod adresem: Szkoła Roku 2024.
WARSZTATY I AKCJA „KOTYLION DLA MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY”
Uczniowie klas 7 b wzięli udział w warsztatach wykonywania kotylionów, które zorganizowali opiekunowie wolontariatu.
Kotylion to ozdoba, którą nosi się w Polsce w dniu 11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości. Jest to symbol patriotyzmu – miłości i szacunku do Ojczyzny.
W listopadzie 2023 roku, po raz piąty została zorganizowana akcja mająca na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Przywiązanie do Ojczyzny jest ważnym elementem światopoglądu każdego człowieka.
Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie. Rozwija je także praca społeczna na rzecz szkoły lub lokalnego środowiska.
Kotyliony zostały wręczone mieszkańcom naszej gminy w dniu 11 listopada 2023 r. przez Wolontariuszy.
5
Dzień Niepodległości w ZS w Jedwabnie
11. listopada 2023 r. mija 105 lat, gdy nasza Ojczyzna odzyskała wolność po 123 latach niewoli.
Uczniowie klasy II b i kl. IV- VIII uczcili to Święto Narodowe, przygotowując piękne, wzruszające i chwytające za serce inscenizacje historyczno- poetycko- artystyczne.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie kl. II b pod okiem wychowawczyni p. Joanny Baran- Niskiej. Przygotowali wzruszający, patriotyczny spektakl-dramę, przemawiający do wyobraźni, nie tylko młodych widzów, ale i także tych dorosłych.
Następnie przedstawiono prezentację multimedialną, która przypomniała uczniom najważniejsze wydarzenia historyczne: rozbiory Polski i walkę Rodaków o wolność, Insurekcję Kościuszkowską, powstanie listopadowe i styczniowe, a także postać Józefa Piłsudskiego, który to 11. listopada 1918 roku po powrocie z magdeburskiego więzienia ogłosił w Warszawie koniec 123-letniej niewoli. Powstało wówczas Niepodległe Państwo Polskie.
Oczywiście, w prezentacji nie mogło zabraknąć pięknych piosenek i pieśni: „Mamo, tyś …płakała”, „Przybyli ułani”.
Pani Jolanta Pietruczuk przedstawiła publiczności niezwykłą interpretację pieśni „Legiony”.
Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę: „Kocham Cię, Polsko!” - i w taki oto radosny sposób uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Wielkie brawa dla p. Małgorzaty Kaczyńskiej za przygotowanie wokalne, p. Jolancie Pietruczuk i wszystkim Uczniom, mającym swój wkład w prezentacji tych pięknych uroczystości.
Osoby przygotowujące:
Jadwiga Krawczyk, Izabela Dziekiewicz, Joanna Baran- Niska
29
Spotkanie z policjantem
„Odpowiedzialność karna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników. Bezpieczeństwo w Internecie, odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych” to temat spotkania, które miało miejsce 26 października 2023r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenia kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas siódmych i szóstych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, skorzystaliśmy z pomocy asp. Tomasza Bielskiego.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sytuacjach, zagadnienia cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Otrzymali oni także ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej, o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Tym ostatnim poświęcono szczególnie dużo uwagi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami.
Mamy nadzieję, że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.
1
Debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”
W dniu 27 października uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej w Jedwabnie uczestniczyli w debacie społecznej pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”. Główna tematyka spotkania dotyczyła dopalaczy i narkotyków. Debata zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Szczytnie odbyła się w Szkole Podstawowej w Wielbarku. Prelegentami byli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Animus w Szczytnie oraz przedstawiciele społeczności lokalnej. Tematem przewodnim debaty był sprzeciw wobec zagrożeń, na jakie w codziennym życiu narażeni są młodzi ludzie. Środki odurzające, które w ostatnich czasach stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży, wyznaczają niektórym drogę codziennego życia. Prelegenci przedstawili młodzieży, jakie mogą być skutki prawne, społeczne i zdrowotne zażywania substancji psychoaktywnych. Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie można uzyskać pomoc na terenie naszego powiatu w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Takim miejscem jest właśnie Animus. Pomoc świadczona przez niego jest bezpłatna. Każdy młody człowiek może się tu zgłosić bez skierowania od lekarza rodzinnego i uzyskać pomoc.
Anna Sojak – psycholog szkolny
Justyna Dęby – pedagog szkolny
8
Szkoła Pamięta
W dniach 23-31 października uczniowie klas IV-VIII, pod opieką katecheteki Doroty Lemańskiej i Anni Sojak opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu wybrali się na cmentarz, aby uporządkować i odwiedzić miejsca spoczynku zmarłych nauczycieli.
7
Spektakl Dziewczyna z aloesem
„Człowiek jest jak aloes, choć może wydawać się twardy na zewnątrz, to wewnętrznie ukrywa delikatność i wrażliwość, którą odkrywamy, gdy się go lepiej pozna”
21 października uczniowie klasy 6-8 obejrzeli spektakl pt: „Dziewczyna z aloesem” , który powstał podczas Rezydencji Artystycznej w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Podczas sztuki przenosimy się do pokoju Nastolatka, przekonując się, że w miejscu buntowniczego i zalanego emocjami człowieka jest krucha istota, której trudno jest się odnaleźć w świecie skrojonym dla dorosłych. Zaglądamy też do pełnej lęków głowy Dorosłego i widzimy, że za jego frustracją stoi wszechogarniająca bezradność. Ta dwójka, która jest dla siebie całym światem, nie jest w stanie przebić się przez barierę komunikacyjną- jakby żyli w dwóch innych światach, jakby dzieliła ich niewidzialna i niemożliwa do przebicia szyba.
Treść spektaklu dotyka tematu samotności, niezrozumienia przez dorosłych, presji, z którą mierzą się nastolatkowie oraz trudu życia w kryzysie.
Na zakończenie odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży. Każdy uczestnik na pamiątkę otrzymał sadzonkę aloesu do pielęgnacji.
Dziękujemy za bardzo pouczający spektakl dla młodzieży.
2
Podziękowania Ministra Edukacji Narodowej za udział w akcji „Szkoła pamięta”
Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej cennej inicjatywy było przywołanie pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Przedsięwzięcie było realizowane w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się na kartach polskiej historii.
Wokół pielgrzymek Jana Pawła II- XXIII Obchody Dni Papieskich
27 października 2023 r. wszyscy uczniowie ZS w Jedwabnie zebrali się w hali, by obejrzeć i wysłuchać przygotowanej inscenizacji słowno-poetycko- muzycznej.
Zebranym przybliżono najważniejsze pielgrzymki Jana Pawła II po różnych kontynentach oraz lekcje, jakich udzielał wiernym. Nie zabrakło tu również ciekawostek związanych z odbytymi podróżami np. ile razy można by okrążyć Ziemię, gdyby zliczyć kilometry, które przemierzył Papież, jaki miał zwyczaj, gdy przybywał do danego kraju…? Itp.
Uczniowie wsłuchując się w treść piosenek takich, jak „ Biały pielgrzym”, „Ojcze Święty naucz nas.”, mogli raz jeszcze przeżywać spotkania Ojca Świętego na różnych kontynentach.
Niezwykle radośnie i kolorowo zaprezentowały się przedszkolaki. Przygotowały piękny, chwytający za serce utwór „ Nie boję się…”, w taki sposób, że porwały do wspólnego śpiewania wszystkich obecnych na uroczystości. Zasłużenie, otrzymali również gromkie brawa!
Po uroczystości wszyscy rozeszli się do klas, w oczekiwaniu na kolejne Dni Papieskie.
Uroczystość przygotowała P. Dorota Lemańska we współpracy z P. Jadwigą Krawczyk oraz P. Małgorzatą Kaczyńską, która to uświetniła akademię formą muzyczną.
5
Archiwum Aktualności