KOMUNIKAT Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie dotyczący pracy szkoły od dnia 10.04.2019r.
DOWOŻENIE W CZASIE EGZAMINÓW UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM i VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
DOWOŻENIE W CZASIE EGZAMINÓW UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM
i VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJBUS NR 1
- NARTY – 7.15
- WITÓWKO – 7.25
- DZIERZKI – 7.35
- NOWY DWÓR – 7.40
- BURDĄG KOL. – 7.50
- WAPLEWO KOL. – 8.00
- WAPLEWO WIEŚ – 8.05
- MAŁSZEWO – 8.15
- BURDĄG WIEŚ – 8.20
- BURDĄG FERMA – 8.25
BUS NR 2
- REKOWNICA – 8.05
- PIDUŃ – 8.10
- SZUĆ – 8.20
BUS NR 3
- CZARNY PIEC – 8.00
- DŁUŻEK – 8.05
- KOT – 8.20
Komunikat Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie dotyczący pracy szkoły od dnia 08.04.2019 r.
„Ekspert w Przedszkolu” – Wizyta w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
„Ekspert w Przedszkolu” – Wizyta w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
Ekspert w Przedszkolu to projekt edukacyjny, który ma na celu zapraszanie dzieci i osób przejawiające odpowiednio jakieś zainteresowania czy ciekawe zawody. Tym razem odeszliśmy od wcześniej praktykowanego schematu. Osoby, które wcieliły się tego dnia w Ekspertów, chciały pokazać przedszkolakom znacznie więcej niż mogłyby to uczynić w placówce przedszkola. W środę 3 kwietnia grupa „Jeżyków” oraz „Pszczółek” na zaproszenie Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przekroczyła bramy tejże uczelni. Panowie Jarosław Struniawski oraz Wojciech Nowak na początku wycieczki pokazali dzieciom tereny sportowe. Maluchy zobaczyły studentów, przyszłych policjantów, przygotowujących się do swojej pracy w warunkach terenowych. Zajęcia sportowe w salach ćwiczeń, treningi symulujące obezwładnianie napastnika oraz zajęcia kadetów na strzelnicy zrobiły na przedszkolakach ogromne wrażenie. Na pytanie, „kim chciałyby zostać w przyszłości?”, Wszystkie dzieci jednomyślnie odpowiedziały: „policjantem/policjantką!”. Przedszkolaki zobaczyły również siłownię i ćwiczących w niej policjantów oraz basen, który jest dostępny także dla „cywilów”.
Ciekawostką dla zwiedzających okazała się także drukarnia, w której wydawanych jest wiele książek. „Jeżyki” i „Pszczółki” miały okazję zobaczyć i wysłuchać, jak one powstają. Ku zaskoczeniu gości, jeden z pracowników drukarni zrobił wszystkim zdjęcie, a po chwili je wywołał i wręczył na pamiątkę. Dla wszystkich była to niesamowita niespodzianka. Na zakończenie dzieci mogły zobaczyć radiowóz oraz w nim posiedzieć, co wywołało w nich ogromną radość. Okazało się, że oprócz pięknych zdjęć dzieci zostały jeszcze obdarowane świecącymi breloczkami, opaskami odblaskowymi oraz słodyczami. Wspólnie z paniami, wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki do WSPol-u.
To nie był jednak koniec atrakcji dla dzieci z Jedwabna. Ku ich wielkiej radości kolejnym punktem wycieczki były harce w Sali Zabaw „Koala”. Nadmiar swojej energii dzieci spożytkowały w basenach piłeczkowych. Pełni optymizmu, z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do przedszkola.
Danuta Zdunek
„Poznajemy baśnie hinduskie” w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Czytamy w bibliotece szkolnej baśń pt. „Opowieść o bóstwie soboty” ze zbioru baśni „Sekret życia”
„Poznajemy baśnie hinduskie”
w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
Czytamy w bibliotece szkolnej baśń pt. „Opowieść o bóstwie soboty”
ze zbioru baśni „Sekret życia”
Biblioteka szkolna celem promowania książek oraz wspierania czytelnictwa wśród najmłodszych jak co roku zorganizowała 2. kwietnia spotkanie czytelnicze z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa: to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora przepięknych baśni, które towarzyszą kolejnym pokoleniom. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska tytuł gospodarza Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci otrzymała w roku 1980, a motto: „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski. Nasze zaproszenie przyjęła mama Jasia - ucznia z klasy Ia pani Marzena Kozłowska, która przeczytała dzieciom baśń , tym razem hinduską pt. „Opowieść o bóstwie soboty” ze zbioru baśni „Sekret życia”. Całość dopełniła prezentacja multimedialna o święcie oraz życiu i twórczości H. CH. Andersena. Spotkanie było doskonałą okazją do zapoznania dzieci z Indiami. Dzieci poznały położenie państwa na mapie, zapoznały się z jego flagą i godłem. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek o kraju, którego motto brzmi „Tylko prawda zwycięża”. Uczniowie słuchali z uwagą czytanego tekstu i bardzo chętnie podejmowali rozmowy z naszym gościem na temat treści baśni, która dodatkowo została zilustrowana slajdami z motywami hinduskimi. W celu lepszego przyswojenia treści, pani Marzena przygotowała również Mapę Myśli do baśni oraz życia i twórczości Andersena. Wszystko to zapewne ułatwi chętnym dzieciom wykonanie w domu pracy plastycznej będącej podsumowaniem spotkania oraz sprawniej pokolorują malowanki relaksacyjne z wzorami indyjskimi, które każdy otrzymał na pamiątkę spotkania. Na zakończenie, w myśl jednej z indyjskich legend, która opowiada, że świat został stworzony przez tańczącego Śiwę, uczniowie obejrzeli klasyczny taniec indyjski, który jeszcze bardziej przybliżył dzieciom kulturę tego niezwykłego kraju.
KONKURS WIEDZY „HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM” jako podsumowanie Maratonu Czytania z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena
KONKURS WIEDZY „HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM”
jako podsumowanie Maratonu Czytania
z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena
W dniu 4. kwietnia 2019r. w bibliotece szkolnej został przeprowadzony konkurs wiedzy „HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM”. Stanowił podsumowanie Maratonu Czytania, który odbył się 25 marca 2019r. z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Główne cele konkursu to popularyzacja twórczości J. R. R. Tolkiena, sprawdzenie wiedzy uczniów z przeczytanej lektury oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas V – VI. Wzięło w nim udział 18 uczniów. Trwał 45 minut. Został przygotowany w formie testu pisemnego. Zawierał 25 pytań zamkniętych dotyczących znajomości książki J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, za które można było otrzymać maksymalnie 25 punktów (za każdą poprawną odpowiedź przyznano 1 punkt). Po podliczeniu głosów komisja w składzie: Dorota Jankiewicz, Grażyna Szczepanek oraz Wanda Bojarska zdecydowała o dogrywce dla dwóch uczniów: Jakuba D. oraz Antoniego M., którzy otrzymali jednakową liczbę punktów 21/25, po czym wyłoniła trójkę laureatów z największą liczbą punktów: I miejsce Jakub D., II miejsce Antoni M., III miejsce Lidia P. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe: „Bitwy w świecie Tolkiena” David Day, „Atlas Tolkienowski” David Day, „Dzieci Húrina” J.R.R. Tolkiena. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczono zakładki do książek.
MARATON CZYTANIA HOBBITA w Bibliotece Szkolnej z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena
MARATON CZYTANIA HOBBITA
w bibliotece szkolnej
z okazji
Światowego Dnia Czytania Tolkiena
Światowy Dzień Czytania Tolkiena, obchodzony od 2003r. corocznie 25 marca, stał się inspiracją do zorganizowania w bibliotece szkolnej maratonu czytania Hobbita. Święto zostało ustanowione z inicjatywy członków angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Socjety). W związku z tym, że książka Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to lektura obowiązkowa w klasie VI, do wspólnego czytania zaprosiłyśmy uczniów klas: Va, Vb, Vc, VIa i VIb. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z klasy IIIa, także gotowi poznać przygody hobbita. Chętni uczniowie z wymienionych klas otrzymali wcześniej wybrane fragmenty książki by w domu nauczyć się czytać ze zwróceniem uwagi na płynność, dykcję, tempo i interpretację. Do czytanych fragmentów zostały przygotowane prezentacje multimedialne zawierające slajdy ilustrujące czytane fragmenty oraz zawierające informacje o autorze i święcie. Mimo że maraton trwał 90 minut, uczniowie z zainteresowaniem słuchali pięknego czytania w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek oraz aktywnie uczestniczyli w akcji rozwiązując zagadki Bilba i Golluma, które zostały urozmaicone slajdami obrazującymi treść zagadek. Ponadto odpowiadali na pytania, które przygotowali czytający uczniowie do swoich fragmentów. Dla tych, którym udało się odgadnąć zagadki i odpowiedzieć poprawnie na pytanie zostały przygotowane mininagrody w postaci długopisów i zakładek do książek. Na zakończenie został wyświetlony teledysk do piosenki Eda Sheerana I See Fire. Dzięki takiemu poznaniu przygód hobbita, łatwiej było uczniom zagłębić się w treść powieści. Na pewno chętniej i z większym zaangażowaniem włączą się do omawiania lektury na lekcjach języka polskiego zaś ochotnicy będą mogli wziąć udział w konkursie podsumowującym akcję, którego realizację planuje się w najbliższym czasie w bibliotece szkolnej.
Ekspert w Przedszkolu – „Pieniądze”
Ekspert w Przedszkolu – „Pieniądze”
„Ekspert”, który odwiedził przedszkolaków 27 lutego był nadzwyczaj wyjątkowy. Wiedza, bowiem, którą przekazał dzieciom będzie im potrzebna przez całe życie. Gościem, który przekroczył progi przedszkola była pani Danuta Rosińska Dyrektor Banku Spółdzielczego w Jedwabnie.
„Finanse, pieniądze, gotówka, monety…” to tylko niektóre słowa, których znaczenie dzieci poznały. Z każdą minutą ich wiedza wzrastała coraz bardziej. Dzieciaki dowiedziały się, co to jest bank, bankomat, karta płatnicza, czy gotówka. Poznały znaczenie słów: oszczędzanie, oszczędności, kredyt, kod pin i wiele innych. Pani Danusia bardzo szczegółowo opowiedziała maluchom o tym, jak przebiegają różne czynności w banku. Co robią poszczególni pracownicy? Jak ogromną funkcję pełni pani kasjerka oraz po co w ogóle są banki? Dzieci zobaczyły prawdziwe pieniądze (banknoty i monety). Oglądały karty płatnicze, wszystkie symbole na nich i co one oznaczają. Z ogromnym zainteresowaniem wychwytywały, co bardziej skomplikowane i nieznane dla nich słowa.
By wiedza, którą posiadły przedszkolaki mogła mieć odniesienie w rzeczywistości, dzieci zostały zaproszone przez panią dyrektor banku do jej placówki. 28 lutego Jeżyki i Pszczółki wybrały się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Jedwabnie. Spotkały się tam z bardzo życzliwym przyjęciem. By urozmaicić wizytę małych gości oraz by była zapamiętana, pracownicy banku stawiali pieczątki na dłoniach maluchów. Dzieci zobaczyły także maszynę do liczenia banknotów, co wywołało u nich bardzo duże zdziwienie. Na zakończenie wizyty dzieci zostały obdarowane przez panią Danusię długopisami z logo Banku, a że wizyta splotła się z Tłustym Czwartkiem, dzieci zostały poczęstowane przepysznymi pączkami. Radości i zadowoleniu nie było końca.
Opracowała: Danuta Zdunek
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy”
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno,
Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy”
21 marca 2019r.pięknego i słonecznego dnia grupy przedszkolne: „Wesołe nutki, „Jeżyki”, „Pszczółki” oraz „Sówki” wybrały się na spacer ulicami Jedwabna, by pożegnać zimę i powitać nową porę roku- wiosnę.
Na zajęciach dzieci poznały legendę o topieniu Marzanny. Uczyły się piosenek o wiośnie, poznały wiosenne kwiaty, poszerzały wiadomości na temat ptaków przylatujących z ciepłych krajów.
Korowód przedszkolny prowadziła Marzanna, którą wykonała grupa „Pszczółek” ze słomy, kolorowej bibuły i kreatywnych drucików.
Dzieci niosły w rękach kolorowe kwiaty, wstążeczki oraz instrumenty perkusyjne, na których przygrywały sobie różne rytmy.
Za pomocą głośnych okrzyków prosiliśmy wiosnę, by do nas przybyła.
Topienie Marzanny to stary polski zwyczaj żegnania zimy.
Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do stawu.
Zgodnie z tradycją, Przedszkolaki pożegnały zimę i powitały wiosnę.
Nauczyciel przedszkola
Novum wycieczka przedszkolaków do szwalni w Szczytnie połączona z wizytą w sali zabaw
Wycieczka do szwalni w Szczytnie
8.III.2019r. grupy starszaków: „Pszczółki”, „Sówki” pojechały na wycieczkę do Szczytna, by poznać firmę Novum, produkującą zabawki, pomoce dydaktyczne, meble oraz place zabaw dla dzieci.
Obejrzeliśmy szwalnię- miejsce, gdzie szyte są różne rzeczy. Było tam bardzo dużo maszyn do szycia, przy których pracowały „jak mróweczki” panie.
Przeszliśmy przez wielki magazyn, w którym znajdowały się wykonane pomoce.
Na koniec dzieci otrzymały kolorowe piórniki, które były uszyte w firmie. Na pewno przydadzą się dzieciom, ponieważ po wakacjach rozpoczną naukę w szkole podstawowej.
Potem pojechaliśmy do „Krainy zabaw”, gdzie dzieci skorzystały z licznych atrakcji: m.in.: zjeżdżalni, wspinalni, basenu z piłeczkami, mini pojazdów.
Dwie godziny w sali zabaw minęły dzieciom bardzo szybko. Zadowolone, ale nieco zmęczone i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.
Nauczyciel przedszkola
Zajęcia w ramach projektu „Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno- wschodniej Polsce”
„Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000
w północno- wschodniej Polsce”W dniu 14 marca 2019r odbyły się zajęcia w ramach projektu „Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno- wschodniej Polsce”. Zajęcia odbyły się w klasach I- III, trwały 90 minut, a prowadził je ornitolog Sebastian Wręga.
Uczniowie wzbogacili wiedzę na temat m.in. życia, zdobywania pożywienia, rozmnażania i migracji ptaków. Uczniowie oglądali krótkie filmy dotyczące ptaków, obrączki i pióra.
Opracowała
Z. Lidacka
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ - AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI - AGNIESZKĄ FRĄCZEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ
- AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI - AGNIESZKĄ FRĄCZEK
W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
13 marca 2019r., dzięki bardzo dobrej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Jedwabnie oraz na skutek życzliwości i przychylności pani dyrektor tejże biblioteki w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z twórczynią literatury dziecięcej Agnieszką Frączek – znaną i cenioną autorką popularnych książek dla dzieci. Spotkanie skierowane było do uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej, uczniów z klas I – III przebywających aktualnie w świetlicy szkolnej oraz dzieci z przedszkola. Najmłodsi czytelnicy to bardzo wymagająca widownia, jednak pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi. W barwny i ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swoich książkach i inspiracjach. Autorka jest językoznawcą, germanistką i leksykografem, w związku z tym opowiedziała młodym czytelnikom o kulturze słowa i błędach językowych popełnianych nie tylko przez najmłodszych. Dzieci były zachwycone, kiedy autorka z pasją i z wielkim poczuciem humoru czytała fragmenty swoich książek i chętnie odpowiadała na liczne pytania. Wraz ze słoniem i kotem, bohaterami wierszyków, autorka przestawiła meandry języka polskiego. Autorka pisząc teksty dla najmłodszych zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. Po ciekawym, pełnym pytań spotkaniu autorka rozdała dzieciom autografy, chętni zaś mogli kupić książkę z autografem pisarki. Na pamiątkę spotkania, pani Agnieszka wpisała się do Bibliotecznej Księgi Pamiątkowej oraz złożyła autografy w książkach jej autorstwa znajdujących się w zbiorach bibliotecznych, między innymi w książce pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” będącej aktualnie lekturą szkolną w klasach I-III. Dziękujemy paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej za owocną współpracę, dzięki której uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć między innymi w tak ciekawych i pouczających spotkaniach jakimi są spotkania autorskie z lubianymi pisarzami.
Obchody Europejskiego Dnia Logopedy
Obchody Europejskiego Dnia Logopedy
Nasza szkoła oraz przedszkole włączyły się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy, który w tym roku zaplanowano na 6 i 7 marca. Z tej okazji logopeda, pani Dorota Jankiewicz przygotowała kilka zróżnicowanych bloków tematycznych dla uczniów klas IV-VIII i gimnazjum, uczniów klas I-III, grup przedszkolnych oraz rodziców.
Uczniowie klas I-III SP i dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wzięli udział w grupowych zajęciach logopedycznych, podczas których zmierzyli się z wymową trudnych wyrazów. Z dużym zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia usprawniające motorykę aparatu artykulacyjnego, oddechowego i fonacyjnego. Uczyli się, w jaki sposób można wykorzystać nowoczesne technologie do kształtowania prawidłowej uwagi słuchowej, słuchu fonemowego i percepcji wzrokowej. Dowiedzieli się jak ważna jest mowa w procesie komunikacji i dlaczego powinniśmy dbać o wyraźne, piękne wysławianie się.
Klasy pierwsze Dzień Logopedy obchodziły pod hasłem „Zabawy logopedyczne wesołe i praktyczne”. Samodzielnie wykonywały gry logopedyczne zawierające trudne do wymowy słowa. Następnie w zespołach grały w przygotowane wcześniej gry planszowe.
W klasach drugich uczniowie tworzyli zdania z rozsypanek wyrazowych zawierające łamańce językowe, które następnie prawidłowo wymawiali.
Natomiast klasa trzecia tworzyła plakat zachęcający wszystkich do czytania tekstów doskonalących dykcję.
W przedszkolu dzieci dowiedziały się, na co należy zwrócić uwagę w swoich wypowiedziach, aby być dobrze rozumianym. Bawiły się również z wyrazami zawierającymi głoski szumiące i syczące. Zajęcia miały charakter otwarty dla zainteresowanych nauczycieli.
Z kolei dla uczniów klas IV-VIII i gimnazjum pani logopeda przygotowała gazetkę z „łamańcami językowymi”. Uczniowie mieli możliwość ćwiczenia wymowy trudnych słów, poprawić swoją dykcję.
Przyszli uczniowie szkoły oraz ich rodzice mogli w tym dniu skorzystać z indywidualnych konsultacji logopedycznych, zapoznać się z artykułami przygotowanymi przez panią Dorotę Jankiewicz na temat: „Telewizja, a zaburzenia rozwoju mowy”, „Najważniejsze przyczyny wad wymowy”. Dla rodziców przygotowano również gazetkę informacyjno-edukacyjną, na której zamieszczono materiały dotyczące rozwoju mowy dziecka oraz porady dla rodziców, w jaki sposób wspierać i rozwijać mowę dziecka.
„WIERSZE DLA KOBIET” Z OKAZJI DNIA KOBIET Z INICJATYWY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
„WIERSZE DLA KOBIET”
Z OKAZJI DNIA KOBIET
Z INICJATYWY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
8. marca to dzień, o którym warto pamiętać. Jest świętem wszystkich dziewcząt i kobiet. W naszej szkole 8. marca wybrani chłopcy czytali w klasach dla dziewcząt i pań prowadzących aktualnie lekcje wiersze polskich poetów. Dla dziewcząt z klas VII – VIII wiersz p.t. „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej przeczytali chłopcy z klasy VIII b: Mateusz G. i Jakub B. W klasach IV – VI dziewczęta wysłuchały wiersz Wandy Grodzieńskiej p.t. „Cóż to za święto”, który zaprezentowali chłopcy z klasy V b: Karol B. oraz Kacper Cz. W najmłodszych zaś klasach I- III, Olaf S. i Aleksander S. z klasy III a przeczytali dziewczynkom wiersz p.t. „Kwiatki dla pań” Agnieszki Nożyńkiej – Demianiuk.
Czytane wiersze wprowadziły miły nastrój w szkole a dziewczęta i panie poczuły się w tym dniu wyjątkowo. Wierzymy, że chłopcom udało się wzbudzić większe zainteresowanie poezją wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcić do częstego sięgania po wiersze.
IV SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA „MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA” DLA KLAS V - VI W RAMACH „MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO”
IV SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
„MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA”
DLA KLAS V - VI
W RAMACH „MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO”
21 lutego 2019r. w bibliotece szkolnej odbył się IV Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Mistrz Głośnego Czytania” dla klas V i VI. Data konkursu nie była przypadkowa.
21 lutego przypada „MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO” - święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie języka ojczystego dla ludzi w różnych krajach. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc
w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.
Biblioteka szkolna, chcąc zwrócić uwagę na piękno i bogactwo języka, zorganizowała w tym dniu konkurs pięknego czytania. Ze względu na międzynarodowy charakter święta w tym roku wykorzystano literaturę zagraniczną. Uczestnicy czytali fragmenty książek fantastycznych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I etap – klasowy i II etap – szkolny. W trakcie eliminacji klasowych poloniści wytypowali po dwoje uczestników z klasy do etapu szkolnego. Na etap szkolny składały się III części. I część: uczestnicy losowali tytuł książki, z której mieli czytać zaznaczony fragment. Komisja wyłoniła najlepiej czytających uczniów. II część: Uczniowie czytali ten sam fragment z książki wybranej wcześniej przez organizatorów. Komisja wyłoniła trójkę laureatów. III część to finał konkursu – rozstrzygnięcie o miejscu I, II i III. Uczniowie czytali ten sam fragment z książki wybranej wcześniej przez organizatorów, jednak innej, niż w części II.
W tym etapie doszedł wariant rozumienia tekstu - uczestnicy odpowiadali dodatkowo na pytania dotyczące przeczytanego fragmentu.
Punktowane były składniki wzorcowego czytania: wyrazistość (0–6 p.), płynność
(0–6 p.), bezbłędność (0–6 p.), intonacja (0–6 p.), rozumienie tekstu (0–6 p.) w części III.
Komisja w składzie: przewodnicząca Pani Irena Cytruk (dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie), Pani Czesława Hajduk (nauczyciel emerytowany), Pani Dorota Jankiewicz (logopeda szkolny), po podliczeniu głosów wyłoniła trójkę laureatów:
I miejsce: Martyna Złotkowska (V b)
II miejsce: Nadia Ornowska (V c)
III miejsce: Marcelina Krajza (V c)
Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Rekrutacja do Przedszkola w Jedwabnie na rok 2019/2020
Rekrutacja do Przedszkola
w Jedwabnie na rok 2019/2020
Komunikat Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie z dnia 28 lutego 2019 r. o liczbie wolnych miejsc w przedszkolu
Komunikat Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie
z dnia 28 lutego 2019 r.
o liczbie wolnych miejsc w Przedszkolu Samorzadowym
w Jedwabnie w roku szkolnym 2019/2020
„Dokarmiamy zimą zwierzęta leśne….”
„Dokarmiamy zimą zwierzęta leśne….”
Pod tym hasłem już kolejny rok przedszkolaki z Przedszkola w Jedwabnie realizują tak ważne i potrzebne przedsięwzięcie. Zimy, mimo iż są w Polsce coraz cieplejsze i łagodniejsze, to i tak najtrudniejsze do przetrwania zwierzętom, zwłaszcza leśnym. Dlatego też przedszkole we współpracy z Nadleśnictwem Jedwabno czyni starania, by zwierzaki nie cierpiały wówczas głodu. 20 Lutego maluchy z czterech grup przedszkolnych: JEŻYKI, PSZCZÓŁKI, WESOŁE NUTKI oraz SÓWKI zaopatrzone w pożywienie w postaci obierek, warzyw, niektórych owoców, ziaren, siana itp.. wyruszyły autobusem do lasu. Tam przy pomocy pracowników Nadleśnictwa zaopatrzyły paśniki dla zwierząt. Dowiedziały się przy okazji, jaka zwierzyna zamieszkuje w pobliskich lasach, a także, czym konkretne zwierzęta się żywią. Dzieci wesoło biegały wokół ogniska, co wywoływało u nich rumieńce nie tylko z rozgrzania, ale i z emocji towarzyszących jak zwykle tego rodzaju działaniom. Szczęśliwe i zadowolone wróciły do przedszkola autokarem dzięki życzliwości przewoźnika szkolnego, pana Marcina Skalmowskiego.
Opracowała: Danuta Zdunek
Ekspert w Przedszkolu – „Miłośniczka instrumentów muzycznych”.
Ekspert w Przedszkolu – „Miłośniczka instrumentów muzycznych”.
Wydawałoby się, że przedszkolaki znają podstawowe instrumenty muzyczne. Mają z nimi kontakt podczas zajęć dydaktycznych czy też uczestnicząc w projekcie (zajęcia muzyczne). Okazało się jednak, że wciąż wiele jest jeszcze niepoznanych. Dlatego z ogromną radością 25 lutego powitaliśmy w przedszkolu panią Basię Gnozę, która wcielając się w rolę EKSPERTA kolejny raz przybliżyła dzieciom wiadomości na temat bardzo istotnych w życiu instrumentów. Muzyka jest bardzo ważna dla rozwoju dzieci: ich wyobraźnię, nastrój, emocje, relaks. Tego dnia bohaterem były INSTRUMENTY PERKUSYJNE.
Najpierw pani Basia powiedziała, jakie to są instrumenty perkusyjne. Dlaczego noszą taką nazwę? Po chwili dzieci odgadywały ich nazwę, słysząc, jakie dźwięki wydają. Znakomicie zdały egzamin. Oglądając krótką bajkę poglądową „Potrząsanie, grzechotanie, uderzanie” dowiedziały się, że muzykę może tworzyć wręcz każdy odgłos, każde uderzenie, np. w ręce, w kolana.
Żeby słowa miały pokrycie, dzisiejszy Gość zademonstrował zebranym grę na wybranych instrumentach. Niektórych nazwę pierwszy raz słyszały nie tylko dzieci, np. cajon, czyt.kahon. Następnie maluchy popróbowały swoich sił w grze. Ku zaskoczeniu wszystkich Patryk z grupy „Jeżyków” zagrał na metalofonie melodię „Wlazł kotek na płotek”, czym wywołał salwę braw.
Dzieci dowiedziały się również, z czego zrobione są instrumenty oraz, w jaki sposób wydobywany jest z nich dźwięk. To również wywołało niemałe zdziwienie. Na zakończenie dzisiejszy Ekspert poprowadził zabawę ruchową ze śpiewem, przy której wszyscy zebrani świetnie się bawili.
Jestem przekonana, że dzieci kolejny raz wzbogaciły swoją wiedzę na temat instrumentów muzycznych.
Opracowała: Danuta Zdunek
Archiwum Aktualności