„Bystrzaki” - październikowe zajęcia kreatywne
dla młodzieży
Zajęcia kreatywne dla młodzieży, jak wskazuje sama nazwa, dotyczą kreatywności, czyli wspaniałej właściwości człowieka, która sprawia, że każdy z nas może wymyślać rzeczy nowe, niecodzienne i niezwykłe. Każdy z nas wie, że dzięki tej cesze, powstają idee, wynalazki, które zmieniają nie tylko nasze życie, ale także bieg historii. Dlatego też nadrzędnym celem naszych zajęć jest kształtowanie pozytywnych postaw wobec kreatywności oraz wzmacnianie motywacji do twórczego myślenia i działania. Nieodłącznym elementem naszych spotkań było też ustanowienie zasad, których staramy się przestrzegać na każdych zajęciach oraz w życiu codziennym. Zasady, które wyróżniliśmy jako najważniejsze, to:
1. Każdy ma prawo zgłosić swój pomysł, warto więc pamiętać, że obawa, onieśmielenie są przeszkodą w twórczym działaniu. Dlatego, umówiliśmy się, że nie ma niemądrych pomysłów i każdy z nas zostanie wysłuchany.
2. Nikt nie ocenia i nie krytykuje pomysłów innych, gdyż w twórczości nie ma dobrych i złych odpowiedzi, a jedyne co się liczy to wyjątkowość i oryginalność.
3. Wszyscy współpracują ze sobą i są otwarci na pomysły innych, gdyż najbardziej kreatywne pomysły powstają, gdy grupa współpracuje ze sobą.
4. Wytrwale szukamy niezwykłości, bo barierą dla twórczości jest poddawanie się i pozostawanie przy banalnych rozwiązaniach.
Ustanawiając swoisty kontrakt naszej grupy, ruszyliśmy do działania i choć początki nie były wcale łatwe, to dziś każdy już wie, co to jest kreatywność i jak z nią obcować. Dowodem na to są zajęcia, które mam przyjemność prowadzić w każdy wtorek przy aktywnej postawie p. Basi.
Pierwsze zajęcia dotyczyły oczywiście spraw organizacji zajęć, ustalenia zasad i wyjaśnienia pojęcia „kreatywność”. Burza mózgów spowodowała, że duże arkusze papieru wypełniły się skojarzeniami związanymi właśnie ze słowem „kreatywność”. Ponadto, w ramach sprawdzenia poziomu naszej kreatywności, wykonaliśmy ćwiczenie, które było ograniczone czasowo. Otóż, w przeciągu 1 minuty, uczniowie mięli za zadanie zmienić kształt, formę kartki, tak aby stała się ona przedmiotem nie tylko użytecznym, ale też pomysłowym. Zadanie zostało wykonane w stu procentach, a poziom kreatywności był zależny od wytrwałości w szukaniu niezwykłości, jak podaje jedna z naszych zasad. Brawo!
Kolejne zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy „Podnieś przedmiot z podłogi”. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, a jednak, aby wykonać to zadanie każdy musiał uruchomić swoją wyobraźnię, gdyż przedmiotu nie można było podnieść rękoma. Cztery grupy borykały się z tym zadaniem, ale tylko jednej z nich w pełni udało się je wykonać. Mimo to, bardzo gratuluję wszystkim uczestnikom, gdyż nikt się nie poddał i każdy wytrwale szukał niezwykłego rozwiązania, jak głosi nasza czwarta zasada. Rozwiązanie, jak się potem okazało, było dość proste i odnosiło się do zasady nr 3 naszego kontraktu, że wszyscy współpracują ze sobą. Po tak radosnym powitaniu przystąpiliśmy do głównej części zajęć. Tematem przewodnim była dziś biała kartka, którą podobnie jak w ubiegłym tygodniu, należało przekształcić w niezwykły przedmiot. Dwie minuty wystarczyły, aby kartki zmieniły się w samoloty, zwierzęta, domo-statki, wachlarze, czy magiczne kwiaty. Po prezentacji prac, każda grupa otrzymała duży arkusz papieru z napisem „List z wakacji”. Zadanie polegało na tym, aby napisać niezwykły list z wykorzystaniem nazw wykonanych wcześniej przedmiotów. Każda grupa intensywnie współpracowała, dzięki czemu listy opiewały w różne, niejednokrotnie bardzo kreatywne treści. Brawo!
Pojęcie „potop” stanowiło podstawę trzecich z kolei zajęć. I pytanie na początek, co zrobić, jak się uchronić, gdyby nastąpił potop? Oczywiście, udać się w bezpieczne miejsce – tak brzmiało wiele odpowiedzi. Dlatego też, zadaniem uczniów było przedostanie się na „suchy ląd - koc”, który z każdą minutą zmniejszał swój obszar, Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie, dbając przy okazji o przestrzeganie grupowych zasad. Zwieńczeniem zajęć było dopisanie zakończenia do opowiadania, w których należało użyć słów „niestety” i „na szczęście”. Dzięki kreatywnemu myśleniu młodzieży, Julka – bohaterka naszego opowiadania, przeżyła wiele wspaniałych przygód i co najważniejsze, będąc w przestrzeni kosmicznej uchroniła się przed „niszczycielską wodą”.
Ostatnie, październikowe zajęcia odnosiły się do ustalenia, jak uczniowie najchętniej chcieliby spędzać czas podczas pobytu w świetlicy szkolnej. Rozpoczynając od pomysłów indywidualnych, poprzez pracę w parze, czwórkami, a następnie w podziale wszystkich uczniów na dwa duże zespoły i w końcu pracy w jednej dużej grupie, uczniowie przedstawili jakie zajęcia najbardziej ich interesują. Każdy etap pracy przedstawiony był w muzycznej formie, tzn.: solo – 1 osoba, duet – para, kwartet – 4 osoby (połączenie dwóch par), półnuta – 12 osób (połowa całej grupy), cała nuta – wszyscy razem. Po intensywnej współpracy, uczniowie dokonali wyboru, a mianowicie wybrali pomysł, którym będą się zajmować na następnych zajęciach z kreatywności. Spośród wielu pomysłów, wygrał film. A zatem w pierwszy listopadowy wtorek nasza świetlica zamieni się w małą salę kinową. Oczywiście, nie zabraknie popcornu. Przewidziana jest także czerwona oranżada. Kolory tych artykułów spożywczych, a mianowicie: biały popcorn i czerwona oranżada, mają być odzwierciedleniem barw narodowych naszej Ojczyzny.
Jolanta P.