Podsumowanie pracy Świetlicy Szkolnej w pierwszym semestrze.
W Zespole Szkół w Jedwabnie odbywa się wiele działań. Jak wiadomo, głównie są to zajęcia lekcyjne w Gimnazjum, Szkole Podstawowej, a także praca w Przedszkolu. Dzieci do poszczególnych grup i klas często dojeżdżają z miejscowości oddalonych o kilka, bądź kilkanaście kilometrów. Dlatego właśnie z myślą o nich w szkole funkcjonują zajęcia świetlicowe. Oto niektóre działania, spośród wielu, które miały miejsce w poprzednim półroczu roku szkolnego 2015/16.
Najczęściej na świetlicy odbywają się zajęcia plastyczne. Dzieci np. tworzyły schemat karmnika, czy konstruowały Pantofelek Kopciuszka.
„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy” – takim mottem rozpoczynały się zajęcia z dziedziny ochrony środowiska, zajęcia ekologiczne.
W uroczystość Andrzejkową również nie mogło zabraknąć wróżb i zbaw. Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Tego wieczora wróżby orzekały o losie, nie o zwykłym losie ale tym związanym z zamążpójściem. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka.
Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako Andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.
Dzieci przygotowywały również ozdoby: jesienne (Pani Jesień), świąteczne i zimowe (Pani Zima)
a) Pani Jesień – Układanie z liści postaci Pani Jesieni. Wykorzystanie owoców jesiennych - korali jarzębiny, kasztanów, jabłek, dyni.
b) Świąteczne – Wycinanie formy choinki, a następnie przyklejanie do niej ścinek z kolorowych kredek (zob. rysunek)
c) Pani Zima – Z hasłem „Zbliża się do nas Pani Zima. Za rączki małe bałwanki trzyma”, dzieci lepiły z masy solnej bałwanki. Jedna z mam przygotowała dla przedszkolaków kolorowa masę solną i krok po kroku dzieci wykonały piękne prace.
Dzieci pod kierownictwem wychowawcy, uczyły się pisać listy do Świętego Mikołaja.
Odbyło się wiele rozmów i pogadanek tematycznych: nowy rok szkolny, jesień, święto zmarłych, dzień Nauczyciela, odzyskanie Niepodległości przez Polskę, Mikołajki, Boże Narodzenie, zima.
Dzień zmarłych - choć jest to smutny dzień, to stanowi jedno z ważniejszych polskich świąt. Dziecko powinno poznać jego znaczenie i sens. W ten sposób może zrozumieć istotę pamięci, szacunku i tradycji.
Wyjaśnienie, dlaczego odwiedza się groby. Śmierć i pamięć o zmarłych nie powinny być tematami tabu, choć mogą okazać się trudne. Dawniej był to przecież normalny element codziennego życia. Umierało się w domach, gdzie cała rodzina czuwała nad ciałem, płakała i wspierała się wzajemnie. Dzieci były nie tylko świadkami, ale i uczestnikami tych scen. Dzisiaj staramy się chronić je, odcinając od tych przykrych tematów. Okazuje się, że wcale nie wpływa to korzystnie na rozwój emocjonalny maluchów.
Święto Niepodległości: Nauka recytowania wierszy patriotycznych takich jak "Kto ty Jesteś?", „Polska mój kraj", "Barwy Ojczyste".
Rozwiązywanie zagadek, układanie z puzzli godła i mapę Polski, rozpoznawanie znanych Polaków na ilustracjach oraz polskie legendy w odczytywanym fragmencie.
Odbywały się także zabawy ruchowe przy muzyce, np.:
Stonoga
Zabawa, która rozwija zdolności improwizacyjne, inwencję ruchową i umiejętność naśladowania ruchów. Dzieci ustawiają się w szeregu, jedno za drugim. Osoba, która stoi jako pierwsza prowadzi pozostałe dzieci i wymyśla ruchy w takt muzyki granej przez nauczyciela. Pozostałe dzieci naśladują ruchy pierwszej osoby. Ważne jest to, żeby muzyka co jakiś czas zmieniała się.
Lustro
Popularna i prosta zabawa rozwijająca dziecko. Zabawa dzieci polega na tym, że jedno dziecko wykonuje improwizację ruchową, a pozostałe dzieci naśladują jej ruchy, jak w lustrze.
Fotograf
Nauczyciel gra melodię. Dzieci przez ten czas poruszają się po sali w rytmie muzyki. Gdy nauczyciel przestaje grać, dzieci zatrzymują się w pozie, którą właśnie wykonywały. Sala na chwilę zamiera, jak na fotografii. Nauczyciel odchodzi od instrumentu i ogląda powstałe „fotografie”.
Ciuciubabka
Za pomocą wyliczanki dla dzieci wybierana jest ciuciubabka. Osobie tej przesłania się oczy chustą lub szalikiem tak, aby nic nie widziała. Pozostali uczestnicy stają wokół ciuciubabki i kręcąc nią wokół jej własnej osi, rozpoczynają dialog.
Na świetlicy dzieci także odrabiają lekcje, a pomagają im w tym nauczyciele. Wraz z uczniami starają się rozwiązywać problemy wychowawcze i koleżeńskie.
Ulubionym zajęciem dzieci młodszych to Zabawy i gry stolikowe oraz Zabawy konstrukcyjne klockami plastikowymi.
Sporządziła: Danuta Zdunek