
Świąteczne warsztaty kulinarne w 7a
- Idą Święta! - Świąteczne warsztaty kulinarne w 7a
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
Co roku piątego grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących.
W naszej szkole działa 40 wolontariuszy. Angażują się w różnego rodzaju akcje: zbiórki karmy dla zwierząt z Przytuliska, akcję postawienia zniczy na opuszczonych grobach oraz ich porządkowania, zbiórki dla osób potrzebujących wsparcia np. Szlachetna Paczka, roznoszą kartki świąteczne dla samotnych seniorów z naszej gminy, przypinają własnoręcznie wykonane kotyliony w Dniu Odzyskania Niepodległości, organizują akcje wspierające osoby chore np. zbiórka kasztanów, czy wspierające dzieci z rodzin zastępczych akcja „Kryptonim Prezent” itp.
Aby docenić ich pracę, w dniu ich święta – 5-tego grudnia, szkoła zorganizowała spotkanie z wolontariuszami Szlachetnej Paczki p. Dominiką Wyszyńską i p. Adamem Kamińskim. Liderzy Szlachetnej Paczki opowiedzieli o swojej pracy, która jest jednocześnie ich pasją. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści wolontariuszy. Na koniec spotkania został wyświetlony film z pierwszego finału Szlachetnej Paczki jednego ze szczycieńskich wolontariuszy.
Drodzy Wolontariusze!
w dniu Waszego Święta chcielibyśmy Wam życzyć zapału do nowych wyzwań, radości ze spotkań z ludźmi, którym pomagacie i poczucia, że warto to robić! To dzięki takim osobom jak Wy ten Świat jest piękniejszy! Bardzo Wam dziękujemy za to, że jesteście i swoim bezinteresownym pomaganiem czynicie ten świat lepszym!!
Opiekunowie Wolontariatu
1
Kryptonim Prezent
Szkoła w Jedwabnie ponownie w tym roku dołączyła do agentów Świętego Mikołaja i spełniła świąteczne marzenia podopiecznych ośrodków pieczy zastępczej - domów dziecka i rodzin zastępczych. Do szkoły z rąk uczniów, rodziców, pracowników szkoły, trafiła znaczna ilość słodyczy. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Ponownie pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci, mamy wielkie serca i zależy nam, aby w święta wszystkie dzieci poczuły się wyjątkowo i szczęśliwie.
Słodycze zostały przekazane wolontariuszom ze Szczytna, a następnie trafią do dzieci.
Opiekunowie wolontariatu- Justyna Dęby i Anna Sojak
KAMPANIA „BIAŁA WSTĄŻKA”
KAMPANIA „BIAŁA WSTĄŻKA”to największa na świecie prowadzona w ponad 60 krajach świata międzynarodowa kampania społeczna skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.
Celem Kampanii jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na społeczny problem przemocy w rodzinie, podniesienie świadomości na temat tego zjawiska, a także profilaktyka w jej przeciwdziałaniu i pomoc osobom uwikłanym w mechanizmy przemocy domowej.
W porozumieniu z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnie nasza szkoła w tym roku po raz trzeci włączyła się w kampanię. Pedagog i psycholog szkolny przeprowadzili zajęcia z uczniami klas VIII, VII, VI i V na temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Na znak sprzeciwu dotyczącego stosowania przemocy wobec nich, wolontariusze rozdali uczniom i nauczycielom biała wstążkę oraz długopis z logo „Biała Wstążka GKRPA w Jedwabnie”, ufundowany przez Komisję.
PAMIĘTAJMY!
DUŻĄ ROLĘ W PRZERWANIU
PRZEMOCY MAJĄ ŚWIADKOWIE.
KAŻDY Z NAS MOŻE COŚ ZROBIĆ W
PRZEZWYCIĘŻANIU PRZEMOCY. NIE
MOŻNA BYĆ OBOJĘTNYM!
10
IV MIKOŁAJKOWA LOTERIA KSIĄŻKOWO – FANTOWA
IV MIKOŁAJKOWA LOTERIA KSIĄŻKOWO – FANTOWA
6 XII 2024 r.
Laureat wojewódzkiego konkursu „Moja mała ojczyzna na rowerze"
Mamy laureata konkursu wojewódzkiego, który zorganizował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Jest nim Oskar Rajkowski, uczeń klasy VII a, który 30. listopada odebrał nagrody podczas uroczystego podsumowania. Laureaci konkursu mieli wówczas okazję wysłuchać wykładu dr. Pawła Pietrzyka na temat naszego regionu.
Oskar stworzył literacki przewodnik rowerowy pt. „Moja mała ojczyzna na rowerze". W swojej pracy konkursowej zawarł kilka legend własnego autorstwa. Możecie też podziwiać jego zdjęcia, które ilustrują poszczególne trasy.
Oskar, jesteśmy z Ciebie dumni!
Praca konkursowa: Moja mała ojczyzna na rowerze
"Trasa rowerowa w pobliżu miejscowości"
(kliknij powyżej aby otworzyć)
,,CZEKOLADOWA PRZYGODA”- warsztaty edukacyjne klas I i II
- 5 grudnia 2024 r. uczniowie klas I i II wzięli udział w warsztatach czekoladowych prowadzonych w szkole przez firmę IMAGO GRUPA.
Andrzejkowe czary w Szkole Podstawowej w Jedwabnie!
22 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera – uczniowie klas 4-8 bawili się na corocznej dyskotece andrzejkowej! Od godziny 15:00 do 18:00 szkolne korytarze rozbrzmiewały muzyką i radosnymi okrzykami.
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez klasę VII b.
11 listopada 1918 r. to niezwykle ważna dla nas, Polaków data. Po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. W ramach obchodów 106. rocznicy tego istotnego wydarzenia w naszej szkole została zorganizowana uroczysta akademia, którą dla starszych klas przygotowała klasa VII b pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Grażyny Szczepanek. Dzięki zaangażowaniu uczennic i uczniów udało się przenieść zgromadzonych w klimat zadumy i patriotycznej refleksji. W krótkim rysie historycznym a także recytacji obszernych fragmentów poematu Adama Mickiewicza „Reduta Ordona. Opowiadanie adiutanta” organizatorzy, czyli młodzież oraz zaproszona mama uczennicy Roksany, przypomnieli przepełnione bólem i cierpieniem dzieje narodu polskiego. Zostały również zaprezentowane scenki teatralne na podstawie komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry. Uroczystość uświetniła wokalem Ola, Miłosz brawurowo zagrał na saksofonie utwór „Moja Ojczyzna”, Julia natomiast namalowała portret Józefa Piłsudskiego na Kasztance, który z pewnością stanowił ważny element dekoracji.
Program został wystawiony trzykrotnie: dla młodzieży szkolnej, pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz na wieczornicy patriotycznej dla lokalnej społeczności.
Dziękuję uczennicom i uczniom klasy VII b, Pani Iwonie Kowalskiej – Wichowskiej za recytatorskie wsparcie, Pani Barbarze Gnozie – Wawrzynkiewicz za wokalne przygotowanie Oli, Pani Justynie za wykonanie dekoracji.
Wychowawca klasy VII b
Grażyna Szczepanek
15
WYCIECZKA DO TEATRU LALEK W OLSZTYNIE
- 21 listopada klasa Ib oglądała spektakl pt. „Tymoteusz i psiuńcio” w Teatrze Lalek w Olsztynie.
Magiczne Andrzejki w klasach 1-3!
- W ostatnich dniach listopada, w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Jedwabnie odbyły się zabawy andrzejkowe. 🧙♀️✨ Uczniowie z niecierpliwością czekali na ten dzień pełen magii i wróżb!
WYCIECZKA DO TEATRU LALEK W OLSZTYNIE
- 21 listopada klasa Ib oglądała spektakl pt. „Tymoteusz i psiuńcio” w Teatrze Lalek w Olsztynie.
Kiermasz ciast
Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w dniu 28.11.2024r. kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup puf na górny hol szkolny. Jak zwykle mogliśmy liczyć na wsparcie z Państwa strony. Uczniowie i Rodzice upiekli ciasta, które zostały sprzedane w błyskawicznym tempie. Zebraliśmy kwotę 2306,10zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i innym osobom, które wsparły akcję. Dzięki zebranym funduszom, uczniowie będą mogli odpocząć, wyciszyć się na pufach i miło spędzić czas.
Anna Sojak, Justyna Dęby
18
Żonkile
W dniach 15 i 19 listopada wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Jedwabnie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji sadzenia żonkili, mającej na celu wsparcie hospicjów i szpitali. Celem akcji jest nie tylko upiększenie otoczenia, ale przede wszystkim zbiórka funduszy na rzecz osób potrzebujących pomocy w placówkach medycznych.
Pod opieką opiekunów wolontariatu i Caritas uczniowie posadzili cebulki żonkili na terenie szkoły, które wiosną rozkwitną i zostaną sprzedane.
Z ogromną radością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się do akcji.
Opiekunowie Wolontariatu
4
Zajęcia Profilaktyczne
14 listopada 2024 r.odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszkę policji sierż. szt. Justynę Magnuszewską.
W trakcie spotkania z policjantką uczniowie zostali poinformowani o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Funkcjonariuszka omówiła kwestie związane z cyberprzemocą, a także zagrożeniami związanymi z udostępnianiem prywatnych danych w sieci.
W drugiej części zajęć wyjaśniła kwestie związane z odpowiedzialnością karną osób małoletnich, podkreślając wiek odpowiedzialności prawnej oraz konsekwencje popełniania czynów karalnych. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, jak ważne jest przestrzeganie zasad prawa i odpowiedzialne korzystanie z nowych technologii.
Dziękujemy Policji za zaangażowanie w edukację młodzieży oraz wsparcie w budowaniu świadomości prawnej i społecznej wśród młodych ludzi.
2
ZAPROSZENIE NA WIECZORNICĘ PATRIOTYCZNĄ
Przedszkolne Święto Niepodległości
- Uroczystość z okazji Święta Niepodległości przygotowała grupa 5-6 latków „Żabki”.
Grupa „Żabki” w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie
- We wtorek 29 października, grupa Żabki wybrała się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie.
14 - 15 listopada wycieczka do Białowieży – Hajnówki
14-15 listopada 2024 r. uczniowie kl. 1-3 udali się na wycieczkę do Białowieży – Hajnówki.
Wycieczka finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Podróże z klasą”.
To już kolejna przygoda z noclegiem naszych najmłodszych uczniów.
Naszą pierwszą atrakcją było Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. Uczestnicy z fascynacją poznali zawody kowala, ślusarza i ich pracy. Obejrzeli pracownię i narzędzia jakimi się dawniej posługiwano się w kuźni. Były to różne narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Właściciel przedstawił nam „żywą” lekcję historii i zajęć praktycznych.
Drugiego dnia udaliśmy się do Białowieży. Tu w Rezerwacie Pokazowym Żubrów zobaczyliśmy - Szlak Dębów Królewskich, Budynek Gubernatora. Spacerując i obserwując poznaliśmy wiele zwierząt – przede wszystkim żubry, żubronie, łosie, rysia i inne gatunki zwierząt. Przewodnik przekazała nam wiele ciekawostek. Nie obeszło się bez zabaw edukacyjnych w pawilonie Rezerwatu Żubrów. Na ścieżce edukacyjnej obserwowaliśmy również Puszczańskie Drzewa, rozpoznawaliśmy gatunki drzew po liściach. Zachwycił nas swoim wyglądem, w rosyjsko-szwajcarskim stylem architektonicznym, Budynek Gubernatora. Uczniowie na żywo mogli zobaczyć najstarsze muzeum w polskich parkach narodowych. Muzeum Przyrodniczo - Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży tradycje sięgają okresu międzywojennego. W swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. W sposób innowacyjny i atrakcyjny zaprezentowane zostały zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy. Szczególnie silnie akcentowane są tu procesy ekologiczne charakterystyczne dla Białowieskiego Parku Narodowego. Ostatnim punktem do zwiedzenia była Chatka Baby Jagi. Tu odbyły się zajęcia edukacyjne, gry i zabawy terenowe w baśniowej chatce, z jednej z najbardziej znanych bajek o „Jasiu i Małgosi”.
Dwudniowa wycieczka na Podlasiu była nie tylko pouczająca, ale również pełna radości i zabawy. Dzieci mogły podziwiać i zaobserwować inne tradycje i zwyczaje regionu Polski. Uczestnicy pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do domów, na pewno podzielili się z bliskimi zdobytą wiedzą i ciekawostkami.
Joanna Baran-Niska
23
Kapsuła czasu w Zespole Szkół w Jedwabnie
W naszej szkole powstało wyjątkowe miejsce, to Szkolny Kącik Pamięci, który pozwala nam cofnąć się w czasie i poznać historię szkoły. To miejsce znajduje się w bibliotece szkolnej, w której nie tylko książki ożywają, ale również przedmioty opowiadają o minionych latach.
Archiwum Aktualności