Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie
z dnia 25.11.2021 r.
Uczniowie klas VII i VIII zapraszam Was do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na „Najciekawszy kalendarz adwentowy - Der Adventskalender” związany z tradycją Świąt Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych.
Loteria odbędzie się w dniach 23.XI - 30.XI.2021 r. Szczegóły dostępne na plakacie loteri poniżej.
Szkolny Klub Wolontariatu z radością informuje, że po raz kolejny nasza szkoła włącza się w akcję „Szlachetna Paczka”! Jest to czwarta edycja „Szlachetnej Paczki” w naszej szkole.
Dnia 10 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Jedwabnie odbyły się dwa uroczyste apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Apel dla starszych uczniów przygotowały klasy VII b, V b i IV b z nauczycielami: Cezarym Jachimowskim, Jolantą Pietruczuk, Barbarą Gnozą-Wawrzynkiewicz i Joanną Baran - Niską. Młodsze dzieci miały możliwość zobaczyć występ klasy IIa przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Joanny Siurnickiej.
Uroczystość miała przypomnieć tamte czasy, wzbudzić w nas refleksje. Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu a 11 Listopada to dzień odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczymy pielęgnować wartości patriotyczne i staramy się zainteresować dzieci poezją patriotyczną opowiadającą o Polakach, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak walczyć wolności i niepodległości.
Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Opracowali:
Bogumiła Mil,
Cezary Jachimowski
W dniu 02.12.2021 r. o godz. 15.30 odbędzie się w naszej szkole spotkanie rodziców uczniów SP z terapeutą Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychiatrycznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i Młodzieży Animus w Szczytnie. Spotkanie będzie dotyczyło depresji, jej objawów, przyczyn, sposobów postępowania z dzieckiem, które może doświadczać depresji. W przypadku młodych ludzi objawy depresji mogą być inne, aniżeli w przypadku osób dorosłych. Często można je przeoczyć, bądź pomylić z zachowaniami związanymi z okresem dojrzewania.Na spotkaniu będziecie Państwo mieli okazję posłuchania specjalisty, który na co dzień spotyka się z podobnymi przypadkami. W naszej szkole, po okresie nauczania zdalnego, również zauważamy dzieci, których nastrój obniżył się. Na szczęście zgłaszają swoje problemy do psychologa, pedagoga. Stąd nasze zainteresowanie problemem i zorganizowanie spotkania ze specjalistą. Serdecznie zapraszamy i liczymy, że przyjdziecie Państwo na spotkanie.
Psycholog i pedagog szkolny
W listopadzie 2021 roku po raz trzeci została zorganizowana akcja mająca na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Przywiązanie do ojczyzny jest ważnym elementem światopoglądu każdego człowieka.
Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie. Rozwija je także praca społeczna na rzecz szkoły lub lokalnego środowiska.
Uczniowie Szkoły Podstawowe w Jedwabnie zaangażowali się w ręczne wykonanie kotylionów narodowych. Przygotowywali je na lekcjach plastyki, techniki i w domu. Powstały przepiękne oryginalne prace.
Kotyliony zostały wręczone mieszkańcom naszej gminy 11 listopada 2021 r. przez Wolontariuszy. Dziękujemy nauczycielom i uczniom za udział.!!!
Organizatorzy: Marzena Skulimowska - Kamola, Justyna Dęby.
27 listopada 2020r.Sejm RP ustanowił patronów roku 2021.
Jednym z nich został Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego; rówieśnik Rudego, Alka i Zośki z lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza. „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską” - napisano w dokumencie.
„NIE BĄDŹMY LUDOŻERCAMI”
W ramach akcji szkolnej, upamiętniającej setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – patrona roku 2021, uczniowie klasy VIII b przygotowali prezentację jednego z wierszy poety pt. „List do ludożerców.” Tekst został przedstawiony w klasach: szóstej, siódmych i ósmych 10 listopada 2021r. na 3. i 4. godzinie lekcyjnej.
Prowadzący dokonali analizy i interpretacji utworu w formie pytań, którymi zachęcali odbiorców do wypowiedzi.
Wiersz to apel do nas wszystkich. Czy jesteśmy ludożercami? Niedosłownie. A jak? Metaforycznie. Bywamy wobec siebie agresywni, nie zauważamy innych, zwłaszcza słabszych, brakuje nam cierpliwości i zrozumienia. Nie zawsze umiemy być tolerancyjni. Liczą się tylko nasze potrzeby. Co możemy zrobić? „Nie zjadajmy się” – pisze poeta, czyli: szanujmy się, bądźmy dla siebie życzliwi, bądźmy otwarci na innych, empatyczni, uśmiechajmy się do siebie, często używajmy słów: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM.
Zgodnie z hasłem na transparencie: NIE BĄDŹMY LUDOŻERCAMI.
Klasa VIII b
z wychowawcą Grażyną Szczepanek
TYDZIEŃ PISANIA LISTÓW
Od 4 – 15 X 2021 r. w klasach I -III oraz IV- VII przeprowadzone zostały zajęcia w ramach akcji: „Tydzień pisania listów”.
Bieżący rok szkolny przebiega pod patronatem twórczości min. Stanisława Lema-polskiego pisarza gatunku hard science fiction, filozofa, futurologa oraz krytyka.
W tych dniach przeprowadzono lekcje, podczas których przybliżono uczniom sylwetkę wybitnego twórcy, a także utrwalono ogólne zasady obowiązujące w zakresie redagowania listów.
„Polska za 100 lat” to tematyka prac uczniów kl. I- III, natomiast ich starsi koledzy pisali listy na tematy dowolne lub skoncentrowane wokół omawianych lektur. Listy pisano nie tylko w języku polskim, ale i po angielsku, natomiast pierwszaki- jako że nie znają jeszcze liter- „pisały” w formie „graficznej”.
Wszystkie prace cechowały się pomysłowością i oryginalnym ujęciem tematu.
Uczniowie klas II część treści listów redagowały pod kierunkiem nauczycieli, natomiast ich rozwinięcie pozostawiono inwencji dzieci…
Kreatywność uczniów była niezwykła i… zaskakująca!
Uczniowie klas III- VII pisali na tematy dowolne, związane z aktualnie omawianymi lekturami- lub też mogli rozwinąć swe wyobrażenia i opisać, jak mógłby wyglądać świat za 100 lat…?
Zebrane prace nagrodzono nie tylko w postaci dobrych ocen, ale również zaprezentowano je w formie gazetki w hollu głównym szkoły.
Osoby odpowiedzialne za organizację i przeprowadzenie projektu: Jadwiga Niebrzydowska i Jadwiga Krawczyk
Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom, którzy włączyli się do działań w ramach akcji!
Młodzi artyści z VII b przygotowali wieczór poetycki. Nastrojowym wierszom o życiu i przemijaniu towarzyszyły utwory instrumentalne w wykonaniu uzdolnionych muzycznie uczniów. Atmosferę zadumy uzupełniała scenografia ze świec i kwiatów.
Uroczystość została przygotowana w ramach realizacji edukacji teatralnej na lekcjach j. polskiego, co możliwe było tylko przy współpracy i zaangażowaniu uczniów, za co im serdecznie dziękuję.
Anna Szczepkowska
12 października 2021 r. uczniowie klasy VIII a wzięli udział w filmie pt. „Mazurski kryminał”, który oparty jest na konwencji „Ojca Mateusza”, z tą różnicą, że tu zagadki rozwiązuje para policjantów.
To już trzecia część tego niemiecko-polskiego serialu kryminalnego realizowanego
dla niemieckiej telewizji publicznej ARD „Das Erste”, w którym międzynarodowy zespół śledczych łączy siły, aby rozwiązać mroczne tajemnice.
Realizowany u nas odcinek zatytułowano roboczo „Marzanna”. Nasza szkoła udostępniła jedną z sal na piętrze, którą zaadaptowano na pracownię do przyrody. Następnie ekipa filmowa przeniosła się przed budynek szkoły, gdzie do późnego popołudnia nagrywano kolejne kadry. Uczniowie pracowali wytrwale, a ich dzień zdjęciowy zakończył się około godziny 16-tej. Zdobyli oni ciekawe doświadczenie zawodowe i poznali sekrety kręcenia filmów. Dowiedzieli się, że wbrew pozorom to nie jest takie łatwe, jak się wydaje z punktu widzenia widza.
Dzięki panu Mariuszowi ze Studia ABM uczestniczyliśmy w niezapomnianych warsztatach filmowych, a naszych statystów za rok będziemy mogli podziwiać w „Der Masuren-Krimi”.
Opracowała
Marzena Kamola
- wychowawczyni klasy VIII a
16 października to Światowy Dzień Żywności. Z okazji tego wydarzenia w dniach 18-22 X 2021r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt.: Odpowiedzialnie kupuję, żywności nie marnuję, oraz wziąć aktywny udział w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez wychowawców świetlicy szkolnej. Celem akcji było pogłębienie świadomości problemu marnowania żywności, prawidłowego segregowania śmieci oraz dbania o nasze środowisko.
Wychowawcy:
Joanna N., Marzena P., Jolanta P.
VI AKCJA BIBLIOTECZNA „NAUCZYCIELE CZYTAJĄ UCZNIOM”
Z OKAZJI ŚWIĘTA BIBLIOTEKI W NASZEJ SZKOLE
W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
25 października 2021 rok.
Corocznie z okazji ŚWIĘTA BIBLIOTEKI W NASZEJ SZKOLE odbywa się akcja czytelnicza pt. „NAUCZYCIELE CZYTAJĄ UCZNIOM”. Akcja organizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zawsze w czwarty poniedziałek października. Założeniem święta jest zwrócenie uwagi na to, jak wielką rolę w życiu każdego z nas odgrywają biblioteki i książki, jak ogromny wpływ mają na kształtowanie zamiłowań czytelniczych oraz rozwijanie naszych pasji i zainteresowań. W tym roku czytaliśmy już po raz szósty.
W związku z tegorocznym hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „Baśnie i legendy z całego świata” oraz w celu zainteresowania dzieci literaturą naszego regionu, wybraliśmy bajkę mazurską pt. „Kto pod kim dołki kopie…”. Czytały panie: Grażyna Szczepanek – nauczycielka języka polskiego, Anna Szczepkowska – nauczycielka języka polskiego i języka angielskiego oraz Justyna Dęby – pedagog szkolny.
Morał płynący z bajki stał się pretekstem do rozmów na temat skutków podstępnego, potajemnego działania na czyjąś szkodę, natomiast wystawka z legendami i baśniami warmińsko – mazurskimi zachęcała uczniów do wypożyczania i czytania książek tematycznie związanych z tegoroczną akcją. Bardzo miłym akcentem były prezenty dla biblioteki, które dzieci przygotowały wspólnie z panią Barbarą Gnozą – Wawrzynkiewicz na plastyce. W podziękowaniu za upominki oraz za uczestnictwo w spotkaniu uczniowie otrzymali zakładki do książek, paniom zaś dziękuję za wsparcie i zaangażowanie w akcję.
Nauczyciel bibliotekarz: Wanda Bojarska
OTRZĘSINY KLAS CZWARTYCH
13 października 2021r.
XXI Dzień Papieski
10 października 2021 r.
10 października 2021 r. obchodziliśmy XXI Dzień Papieski. Z tej okazji współpracując z parafią Świętego Józefa Oblubieńca NMP i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnie zorganizowaliśmy koncert pt. Jedwabno w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II- „Nie lękajcie się”.
Powered by aSc EduPage