Jak zapobiegać zakażeniu?
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Powojenna konspiracja niepodległościowa była formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego.
Edukacja historyczno-patriotyczna jest istotnym elementem edukacji młodych ludzi ZS w Jedwabnie. W akcji MEN o Żołnierzach Wyklętych wzięły udział głównie starsze klasy naszej szkoły. W tym roku uczniowie klas VIII obejrzeli film dokumentalny „Zapora”
o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Natomiast 2 marca klasa VI a oraz klasy VII i VIII pod opieką pani Marzeny Skulimowskiej-Kamola, pani Doroty Lemańskiej
oraz pana Krzysztofa Żebrowskiego porządkowały lokalne miejsce pamięci narodowej,
m. in. polankę znajdującą się przy kościele parafialnym, na której przed dwoma laty został posadzony przez uczniów ZS w Jedwabnie Dąb Pamięci, upamiętniający majora Tomasza Siwickiego, który został zamordowany w Katyniu.Zbigniew Herbert powiedział, iż „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”, dlatego UCZNIOWIE naszej szkoły PAMIĘTAJĄ i w taki właśnie sposób spłacają dług honorowy wobec pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę.
3
Świetlicowe zajęcia kreatywne „Bystrzaki” z zakresu aktywnego spędzania czasu wolnego w latach PRL i obecnych
Dzisiejsze pojęcie czasu wolnego, przeszło ogromną ewolucję, choć bardziej chciałoby się powiedzieć, rewolucję. Kiedyś, wystarczył kawałek chodnika, biała bądź kolorowa kreda, piłka, guma, kapsel, patyk i zabawa podwórkowa trwała do późnych godzin. Na pewno niejeden rodzic pamięta, jak trudno było nas zwołać do domu, abyśmy w nim trochę „pomieszkali”. Któż z nas nie pamięta zabawy w klasy, gdzie skakaliśmy w kilku rundach, rzucając kamykiem na poszczególne pola. Ta zabawa przetrwała do dziś, choć częściej jest ona rozgrywana na kolorowych puzzlach w domu lub w szkole. Kiedyś, samodzielnie rysowaliśmy rysunek „chłopka”, na którego polach pisaliśmy często koślawe cyfry. Kolejna zabawa, to gra w gumę, w której przodowały dziewczynki, ale chłopcy również się do niej dołączali. Skucha, dziesiątki, tydzień … czy coś Wam to mówi? Wystarczyły trzy osoby, a w razie ich braku, dwa krzesła, jedno dziecko i można było skakać do woli. Graliśmy na różnych szerokościach od pozycji „baczność” poprzez „nóżkę” i „rozszerzankę” albo „szeroką drogę” oraz na kilku wysokościach, od kostek poczynając, a kończąc na pasie, ale wyżej też się zdarzało. Do zabaw na ćwiczenie refleksu należały: gra w kamienie, „kamień, nożyce, papier” czy zabawa w chowanego. Iście chłopięcą zabawą były „kapsle”, zwane także „wyścigiem pokoju”. Kapsle przemieszczało się pstryknięciem po torze narysowanym kredą lub patykiem, a im dłuższy i bardziej skomplikowany tor, tym lepsza była zabawa. Ja, najmilej wspominam zabawę w podchody, w którą to bawiłam się głównie podczas kolonii i obozów harcerskich. Przygoda, ruch i świeże powietrze, sprawiały, że gra ta nie miała końca, a uciechy było co niemiara.
Jak widać, zabawy z czasów PRL to „tradycja, którą warto reanimować i podtrzymywać, aby dała naszym dzieciom poczucie korzeni i świadomość, że każdy był kiedyś dzieckiem. Kolejny powód, to oczywiście ruch na świeżym powietrzu, czy walka z wadami postawy, kiepską odpornością i nudą w czterech ścianach”, jak pisze znana blogerka Renia Hannolinnen.
Dziś, światem zawładnęły komputery, komórki, laptopy i gdyby nie rodzice, dziadkowie i ich opowieści o latach dzieciństwa, mądra miłość, a także niezbędna kontrola, kto wie, czy nasze dzieci umiałyby inaczej spędzać czas wolny od nauki. Dlatego też, zaprezentowałam naszym uczniom kilka zabaw z moich lat dziecięcych, aby zachęcić ich do współpracy, dialogu i szeroko rozumianej przygody, ale nade wszystko aktywności, tak zupełnie innej od obecnej, czyli wolnej od „rozmowy z monitorem”. Chłopcy, pod kierunkiem p. Justynki, grali w świetlicy w kapsle, a dziewczyny poznawały tajniki gry w gumę. Naukę rozpoczęłyśmy na szkolnym korytarzu, ale niebawem, gdy zrobi się ciepło, będziemy grały na dworze. Zabawa była naprawdę wspaniała, tym bardziej, że jedna z uczennic pochwaliła się, że w okresie wakacyjnym gra w gumę ze swoimi koleżankami i kuzynkami. Cieszę się, że aktywna forma spędzania czasu wolnego poza domem, w oderwaniu od elektroniki, odnalazła się także w obecnych czasach. Jest to zatem dowodów na to, że warto podtrzymywać tradycję dawnych lat i opowiadać młodemu pokoleniu, o czasach, w których to my dorośli, byliśmy dziećmi.
J. Pietruczuk
3
Informacja Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie
Ekspert w Przedszkolu – MOJE HOBBY: DINOZAURY I TRAKTORY
12 lutego 2020r. odbyło się kolejne spotkanie pod hasłem "Ekspert w Przedszkolu". Tym razem "gościem" honorowym był chłopiec z tutejszej placówki, z grupy Jeżyków, Maciuś Kuszpa. Rzem z nim przedszkole odwiedziła także jego mama, która dzielnie wspierała chłopca w jego opowieściach na bardzo ciekawe tematy. A były one rzeczywiście ciekawe, bo wszystkie dzieci z ogromną uwagą słuchały I oglądały to, co przedstawiał Ekspert.
Temat dinozaurów zawsze jest bardzo interesujący I mało kogo on nudzi. Tak było I tym razem. Wszystkie przedszkolaki słuchały o dinozaurach mięsożernych I roślinożernych. O tym, w jakich środowiskach żyły, jak były zbudowane, do czego służyły poszczególne element ciała? Te wszystkie informacje wraz z pokazem dinozaurów z plastiku, a także prezentacją multimedialną, zaprezentował dzieciom Maciuś.
Okazało się jednak, że to nie wszystkie wiadomości, jakie posiada ten młody człowiek. Także przy pomocy pokazu multimedialnego, Maciuś opowiedział zebranym o maszynach, które są używane w rolnictwie. Wydawało by się, że traktor to jedyny I najważniejszy sprzęt, którego używają rolnicy. Nic bardziej mylnego. Dzieci bowiem zobaczyły wiele innych sprzętów niezbędnych we współczesnym rolnictwie: ciągniki - John Deere, Massey Ferguson, Zetor, Ursus, kombajn do zbioru porzeczek czy aronii, kombajn do zbioru zbóż- to tylko niektóre wymienione przez chłopca.
Mieć hobby, zainteresowania to w obecnym świecie tak bogatej technologii rzecz niezwykła. Dlatego potrzeba pomagać tym najmłodszym I pomagać pielęgnować takie wartości.
Danuta Zdunek
10
Myślenie, czyli dlaczego mężczyźni i kobiety różnie widzą te same rzeczy? - świetlicowe zajęcia kreatywne z zakresu psychologii ogólnej 18 lutego 2020r.
Dzisiejsze zajęcia, poparte dyskusją i wieloma przykładami z życia codziennego, utwierdziły nas w przekonaniu, że schemat myślenia u kobiet i mężczyzn jest zupełnie inny. Oczywiście, każda osoba jest wyjątkowa i nikt nie pasuje w 100% do stereotypu. Jednak ogólne trendy, potwierdzają, że „droga myślowa”, jaką pokonuje kobieta i mężczyzna, aby zrealizować zamierzony cel, jest odmienna. Dlatego też, zaprosiłam uczniów do zabawy „Zbuduj most”. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy: dziewczęcą i chłopięcą, budowali mosty z różnorodnych materiałów. Nadrzędnym celem było zaprojektowanie takiej konstrukcji, po której przejedzie zabawkowy samochód. Chłopcy, bardzo szybko poradzili sobie z tym zadaniem. Zupełnie inaczej pracowały dziewczynki, które pamiętając o efekcie końcowym, zajmowały się po drodze wieloma detalami. Dziecinna zabawa, pokazała nam dwa rodzaje myślenia, które psychologowie nazywają myśleniem sieciowym i pudełkowym. Według amerykańskiej antropolożki Helen Fischer „Kobiety myślą sieciowo – zapamiętują wiele szczegółów i potrafią je odpowiednio zaszufladkować, a następnie wyciągnąć je z zakamarków pamięci, kiedy jest taka potrzeba. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn łączą szczegóły w jeden detal.”. Inaczej opisuje się myślenie mężczyzn, gdzie wielu badaczy nazywa je myśleniem podzielonym, czyli pudełkowym, jakby mężczyzna miał oddzielne schowki na każdy aspekt swojego życia. W takim rodzaju myślenia, „otwiera się każde pudełko pojedynczo, radzi sobie z tym, czym należy się zająć,
a następnie zamyka pudełko” ... i tak z każdym, kolejnym zadaniem: otwieram pudełko, wykonuję zadanie, zamykam pudełko. Dlatego, według wielu badaczy, „mężczyźni są często oskarżani o to, że nie słuchają tego, co mówi do nich kobieta, ale stając w ich obronie, to co mówi kobieta, czasami nie ma sensu logicznego. I jest to dowód na dwa rodzaje myślenia w działaniu. To, co mówi kobieta, ma dla niej sens, ponieważ nawiązuje połączenia w myślach w sieci, nie werbalizując jej, ponieważ zakłada, że mężczyzna tworzy te same połączenia”. No tak, nie bez przyczyny mówi się: „Kto zrozumie kobietę?”, ale nie jest to zadanie nie do wykonania, pamiętać należy tylko o emocjach :) :) :).
J. Pietruczuk
9
Być dorosłym, to trudne czy łatwe zadanie? - zajęcia z zakresu przedsiębiorczości 11 lutego 2020r.
Odpowiedź na pytanie „Być dorosłym, to trudne czy łatwe zadanie?”, wbrew pozorom, jest dość trudne, gdyż zależy przede wszystkim od wieku osoby, która podejmuje próbę odpowiedzi na nie. Dlatego też, we wstępnej części zajęć, w której głos zabrali uczniowie klas IV – VI, uczestniczący w cotygodniowych zajęciach kreatywnych „Bystrzaki”, odpowiedzi spływały niczym lawina. Pomimo różnorodności wypowiedzi, bardzo czytelne stało się, że bycie dorosłym, według młodzieży, to fajne i proste zadanie. Dlaczego? Otóż „dorosły może wszystko, a dziecko musi słuchać go i wykonywać jego polecenia”, tak zabrzmiała jedna z pierwszych odpowiedzi. A kolejne, odnosiły się do tego, że dorosły ma bardzo dużo praw, jest niezależny od nikogo i niczego, może chodzić do pracy i zarabiać pieniądze, może wychodzić dokąd chce i wracać do domu wtedy, kiedy ma na to ochotę itp. No cóż, jako osoba dorosła miałam na to nieco inne spojrzenie, więc odwracając sytuacje poparte konkretnymi przykładami podanymi przez uczniów, analizowaliśmy je z mojego punktu widzenia...punktu widzenia dorosłego. W zasadzie po kilku minutach, zauważyć można było zmianę nastawienia do dorosłości w wypowiedziach uczniów, aczkolwiek bardzo silnie starali się bronić swoich argumentów. Dlatego też, zaprosiłam ich do zabawy, w której 7 – osobowe grupy, tworzyły zakłady usługowe zajmujące się produkcją kartek walentynkowych. Nadrzędnym zadaniem uczniów było określenie stanowisk pracy, czyli najogólniej mówiąc, kto czym ma się zajmować. Uczniowie, bardzo łatwo poradzili sobie z wytypowaniem kierownika, czy pracowników produkcyjnych. Barierą było jednak wyznaczenie osoby, która posprząta „zakład” po zakończonej pracy. I nie chodziło tu przede wszystkim o pracę, jaką ma wykonać ta osoba, ale o potoczną nazwę „sprzątaczka”. Oczywiście, musieliśmy zatrzymać się na chwilę w tym punkcie i dokładnie go omówić, w efekcie czego ustaliliśmy zmianę nazwy „sprzątaczka” na „pracownik porządkowy”... zadziałało:). A zatem każdy zakład przystąpił do pracy, jednak organizacja pracy w każdym z nich była zróżnicowana. W podsumowaniu zajęcia okazało się, że najbardziej odpowiedzialnym stanowiskiem jest pełnienie funkcji kierownika, który powinien mieć odpowiednie predyspozycje do pełnienia tej funkcji, gdyż zarządza zakładem, w którego skład, oprócz całego wyposażenia, wchodzą przede wszystkim ludzie. Dlatego też, w jednym zakładzie organizacja pracy była na bardzo wysokim poziomie, a w innym panował chaos. No cóż, pełnienie funkcji kierowniczej pociąga za sobą wiele pytań, a mianowicie:
* Czy chcę pełnić funkcję kierowniczą?
* Czy mam odpowiednie predyspozycje do pełnienia takiej funkcji?
* Jakim kierownikiem chcę być, Przywódcą, czy Przewodnikiem?
Realizowany temat spowodował, że początkowo stawiane przez uczniów argumenty, straciły na sile, a gdy ponownie zadałam pytanie „Być dorosłym, to trudne czy łatwe zadanie?”, usłyszałam od jednego z uczniów „To ja już wolę chodzić do szkoły”. Tak więc bycie dorosłym wcale nie jest takie proste, ale może być, gdy odpowiednio się do niego przygotujemy, bo tak czy inaczej, jest to wpisane w metrykę każdego z nas.
J. Pietruczuk
3
DENTOBUS W SZKOLE
28.02.2020 r. - Przedszkole, Klasy I-III SP
04 - 06.03.2020 r. klasy IV - VIII SP
Komunikat Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie z dnia 24.02.2020 r. o liczbie wolnych miejsc w Przedszkolu Samorządowym w Jedwabnie w roku szkolnym 2020/2021
XI SZKOLNY KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA „MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA” DLA KLAS III - IV W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W RAMACH „MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO”
19. lutego 2020r. w bibliotece szkolnej odbył się XI Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Mistrz Głośnego Czytania” dla uczniów klas III i IV. Konkurs został zorganizowany w ramach „MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO” obchodzonego corocznie 21. lutego, ustanowionego przez UNESCO 17. listopada 1999r. Biblioteka szkolna, chcąc zwrócić uwagę na piękno i bogactwo języka ojczystego corocznie organizuje konkurs dla różnych kategorii wiekowych. W tegorocznym konkursie zostały wykorzystane książki beletrystyczne dla dzieci polskich autorów: „Dzieci z Leszczynowej Górki” M. Kownackiej, „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” Cz. Centkiewicza, „Sposób na Elfa” M. Pałasza, „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć” M. Krüger, „Karolcia” M. Krüger, „Nasza mama czarodziejka” J. Papuzińskiej, „Ferdynand Wspaniały” L. J. Kerna, „Puc, Bursztyn i goście” J. Grabowskiego, „Dziadek i niedźwiadek” Ł. Wierzbickiego, zaś w II i III części konkursu uczestnicy czytali fragmenty legend Warmii i Mazur w celu popularyzacji języka i kultury naszego regionu. Były to: „Warmińskie legendy o Smętku i kłobukach” I. Kwinto (II etap) oraz „Bajki mazurskie” (III etap). Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I etap – klasowy oraz II etap – szkolny. W trakcie eliminacji klasowych wychowawcy oraz polonista wytypowali po troje uczestników z klasy do etapu szkolnego. Łącznie w konkursie wzięło udział 9 osób. Na etap szkolny składały się III części. Podczas części I uczestnicy losowali tytuł książki, z której następnie czytali zaznaczony fragment. Komisja wyłoniła najlepiej czytających uczniów. W części II uczniowie czytali ten sam fragment z książki „Warmińskie legendy o Smętku i kłobukach” Ireny Kwinto . Komisja wyłoniła trójkę laureatów. III część to finał konkursu – rozstrzygnięcie o miejscu I, II i III. Uczniowie czytali ten sam fragment z książki, jednak innej niż w części II. Były to „Bajki mazurskie”. W tym etapie doszedł wariant rozumienia tekstu - uczestnicy odpowiadali dodatkowo na pytania dotyczące przeczytanego fragmentu. Punktowane były składniki wzorcowego czytania: wyrazistość (0–6 p.), płynność (0–6 p.), bezbłędność (0–6 p.), intonacja (0–6 p.), rozumienie tekstu (0–6 p.) w części III. Komisja w składzie: przewodnicząca - Pani Dorota Jankiewicz (logopeda szkolny), Pani Jolanta Pełka (przewodnicząca Rady Rodziców) oraz Pani Gabriela Pieńkosz (pracownik obsługi), po podliczeniu głosów wyłoniła trójkę laureatów: I miejsce: Maria Wyszyńska (IVa), II miejsce: Marta Dymkowska (IIIa) oraz III miejsce: Aleksander Sienkiewicz (IVa). Laureaci otrzymali dyplomy oraz książki. Gratulujemy zwycięzcom, zaś Radzie Rodziców dziękujemy za sfinansowanie nagród książkowych.
9
Apel Walentynkowy
Dnia 14 lutego na hali odbył się apel z okazji walentynek. Zespół ,,FORTE'' przygotował piękną oprawę muzyczną. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdali pocztę walentynkową. Akcja ta wpisała się w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Rokrocznie wysyłamy sobie miłe słowa, nie zapominamy także o naszych nauczycielach. W imieniu samorządu chciałam podziękować za zainteresowanie akcją.
Wiktoria Stempel
11
Warsztaty artystyczne w zakresie sztuki poi w Miejscu Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie
W dniach 07 – 08 lutego miałam przyjemność zaprosić uczniów naszej szkoły na kolejne już warsztaty artystyczne do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie, z którym to miejscem współpracuję już prawie 15 lat. W przeważającej części uczestnikami wyjazdu byli uczniowie, którzy od trzech lat przynależą do szkolnej grupy teatralno – ogniowej „ZAKRĘCENI”, którą prowadzę. W związku z tym, iż moi wspaniali tancerze ogniowi dorastają i opuszczają powoli mury naszej szkoły, niezbędne jest systematyczne pozyskiwanie nowych uczestników. Dlatego też, na co dzień prowadzę w szkole zajęcia z zakresu sztuki poi dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej, a następnie zapraszam chętnych do udziału w warsztatach o charakterze integracyjnym i artystycznym. I tak też stało się tym razem. Naszą stałą grupę wyjazdową zasiliła także absolwentka Szkoły Podstawowej w Jedwabnie oraz dziewczynki z klasy IIa i IIIb, które mimo swojego młodego jeszcze wieku, pracowały z niebywałym zaangażowaniem, dzięki czemu pozyskały wiele nowych umiejętności. Jednak cele wyjazdu nie odnosiły się tylko do zdobywania nowej wiedzy i nowych doświadczeń, ale także integracji uczniów z różnych klas, tj. od klasy drugiej do ósmej. Nadrzędnym celem było natomiast przygotowanie rysu spektaklu teatralno – ogniowego, który zaprezentujemy jak zwykle w okresie wakacyjnym na imprezach kulturalnych na terenie naszej gminy (planowany występ na początku lipca w Kocie) i poza jej granicami, np. 15 sierpnia w Kucborku na „Święcie Chleba”, na które to imprezy już serdecznie zapraszamy, zarówno w imieniu organizatorów, jak też naszym.
Podczas wyjazdu, znaleźliśmy też czas na świętowanie urodzin dwóch naszych uczestniczek oraz zbliżających się Walentynek. „Urodzinowe” dziewczyny otrzymały od wszystkich uczestników puchate poduszki w kształcie serca, a także ciasto przygotowane przez Panią Ewelinkę, mamę jednej z jubilatek. Walentynkowe wróżby dołączone do lizaków przygotowała Pani Justynka, która wspaniale spełniła się w roli opiekuna wyjazdu, a jednocześnie, jak sama mówiła, pozyskała nowe, dotąd nieznane dla niej umiejętności i doświadczenia.
Korzystając z okazji chciałabym bardzo gorąco podziękować Wszystkim sponsorom, którzy pokryli koszt transportu do Kaczego Bagna w wysokości 850,00zł. Te gorące jak letnie słońce podziękowania kierujemy do Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkół w Jedwabnie, Stowarzyszenia „Kobiety Kucborka” Pani A. Lanckowskiej – sołtys wsi Kot, Pani M. Robaczek, Pani J. Łazickiej, Pani M. Sznajder, Pani M. Dymek. Dziękujemy i polecamy się na przyszłość.
J. Pietruczuk
- kierownik wycieczki
71
Wyróżnienie dla Zespołu Szkół w Jedwabnie w kategorii wsparcia kultury „Kormorany 2019”
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU
"Bo Babcia i Dziadek są super!!!" tymi słowami dnia 17 stycznia 2020 roku dzieci przywitały wszystkie babcie i wszystkich dziadków. Uroczystość zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie, przedszkolaki pod opieką swoich pań przygotowały występy artystyczne (śpiewały, tańczyły, recytowały oraz składały życzenia). Na uroczystość przybyli również seniorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie, oglądali występy dzieci w pełnym skupieniu. Wszyscy na koniec bili brawa - dziadkowie i babcie swoim wnukom, a wnuki babciom i dziadkom.
8
BAL KARNAWAŁOWY - PRZEDSZKOLE
16 stycznia 2020 roku w przedszkolu odbył się bal .Przedszkolaki przyszły w niecodziennych strojach, czyli każdy był przebrany. Dziewczynki za piękne księżniczki, pszczółki, motyli, kwiatuszki, a chłopcy za piratów, strażaków, policjantów, znanych sportowców itp. Dzieci miały tańce, zabawy i konkursy na holu przedszkolnym, a poczęstunek jak zwykle każda z grup miała w swojej sali.
16
Pełna wersja planu lekcji 2019/2020 sem. II od 10 lutego 2020.pdf
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postepowaniu uzupełniającym do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Jedwabno na rok szkolny 2020/2021
Wyjazdy do kina i na lodowisko
W grudniu i styczniu uczniowie naszej szkoły pojechali do Olsztyna do kina i na lodowisko. Celem wyjazdów była integracja środowiska klasowego i szkolnego, wzmocnienie więzi koleżeńskich, a także kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz doskonalenie sprawności fizycznej i pokonywanie własnych słabości i lęków. Najpierw pojechały klasy: VIII b, VI c i V a, a ostatnio – VI a i b oraz VII b. Pierwszy wyjazd zorganizował pan Krzysztof Żebrowski. Pomysłodawcą drugiej wycieczki była pani Marzena Skulimowska - Kamola. Oczywiście, pozostałym klasom także towarzyszyli ich wychowawcy, czyli pani Dorota Piórkowska i pan Arkadiusz Kopeć oraz pani Grażyna Szczepanek i pani Anna Rosińska. W grudniu uczniowie wybrali się do kina na premierę filmu „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, zaś uczestnicy styczniowej wycieczki obejrzeli film „Jumanji: Następny poziom”.
Po seansie uczniowie udali się na lodowisko. Był to dla wielu osób sprawdzian swoich możliwości, bo niektórzy mieli po raz pierwszy na nogach łyżwy. Nie obyło się bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc, ale wszyscy bawili się znakomicie.
17
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM
Uczniowie klasy IIIa brali udział w JESIENNEJ JUBILEUSZOWEJ X EDYCJI PROJEKTU EDUKACJI ZDROWOTNEJ „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej – nasz zespół to „Super trzeciaki”. Wzorem lat ubiegłych organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a patronat honorowy sprawuje Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.
Główny cel projektu to wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Jesienny etap zachęcał do spożywania owoców i warzyw oraz do uprawiania sportu. Do wykonania było 6 zadań, na które składały się lekcje, konkursy, forum zdrowia dla rodziców i promocja zdobytej wiedzy przez uczniów.
Lekcja „Smacznie –zdrowo-kolorowo” miała na celu zachęcenie do codziennego spożywania warzyw i owoców. Podczas zajęć dzieci rywalizowały w dwóch grupach rozpoznając owoce i warzywa zmysłami wzroku, dotyku i smaku. Zapoznały się z wartościami odżywczymi charakteryzującymi każdą z pięciu grup kolorystycznych. Rodzice zadbali o to, aby na zajęciach znalazły się rzadko spożywane owoce: kaki, awokado, ananas, granat, grejpfrut. Uczestnicy śpiewali piosenkę pt. „Witaminki”, wymyślając własną interpretację ruchową. Otrzymali gratulacje i pamiątkowe medale.
Konkurs „Zagadki owocowo-warzywne” polegał na ułożeniu w domu przez każdego ucznia krótkiej, rymowanej zagadki o warzywach lub owocach. Poprzez głosowanie wygrała zagadka o winogronach. Wszystkie zagadki zostały złożone w Klasową Księgę Zagadek Owocowo – Warzywnych. Autorzy najlepszych zostali nagrodzeni dyplomami.
Zajęcia sportowe „Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem” uświadomiły dzieciom wpływu aktywności fizycznej na ich stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. Dzięki ćwiczeniom uczyły się umiejętności pracy w grupie oraz poznawały możliwości własnego organizmu. Przebieg zajęć: pogadanka o aktywności fizycznej, zabawa „Słońce świeci i pada deszcz”, wyzwanie sportowe „Zostań Siłaczkiem”, zabawa uspokajająca” Ręka, noga…”, podsumowanie, wręczenia uczniom za aktywny udział w zajęciach dyplomów „Certyfikat Siłaczka”.
Konkurs „Orderu Miłośnika Sportu.” Prace wykonaliśmy na papierowych talerzykach, wykorzystując gotowe papierowe elementy. Drogą głosowania udało się wybrać kilka najciekawszych Orderów. I miejsce zajął Order z gwiazdami i sportowcem umieszczonym w środku. Uczniowie, którzy wykonali najciekawsze Ordery zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.
Forum zdrowia dla rodziców zostało przygotowane wspólnie z pielęgniarką szkolną, która przeprowadziła prelekcję „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?” Wszyscy rodzice otrzymali ulotki edukacyjne „7 zasad: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw”. Pielęgniarka przekazała również dzieciom wiele cennych rad na polubienie owoców i warzyw, które im nie smakują.
Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań polegała na zaprezentowaniu innym uczniom zdobytej wiedzy w taki sposób, by zachęcić ich do jedzenia warzyw i owoców. „Super trzeciaki” były u uczniów klas młodszych prezentując im ułożone zagadki owocowo – warzywne. Przygotowali dla nich kolorowe szaszłyki owocowe. Zorganizowali jeden dzień zabaw na przerwach. Bawili się wspólnie w: Posągi, Pająka i muchy, Stonogę, Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy. Wszyscy uczestnicy zabaw na przerwach otrzymali Ordery Miłośnika Sportu. Promocją działań było również wykonanie plakatów na temat kolorowych warzyw, które wiszą na korytarzu szkolnym. W celu ciągłego utrwalania i przypominania o niezwykle ważnej roli zdrowego odżywiania szkoła zakupiła gry edukacyjne „Wiem, że zdrowo jem”. Z gier będą korzystać uczniowie wszystkich klas realizujący tematy dotyczące zdrowego odżywiania.
Wszystkie „Super trzeciaki” aktywnie uczestniczyły w realizacji projektu.
Dziękujemy za zaangażowanie rodzicom i fachową pomoc p. E. Pałasz – pielęgniarce szkolnej. Zapraszamy do Galerii fotograficznej.
Wych. kl. IIIa Wioletta Rajkowska
31
BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH I – III
W piątek przed feriami (17 stycznia) uczniowie klas I – III brali udział w balach karnawałowych zorganizowanych przez ich wychowawczynie w salach lekcyjnych. Były prezentacje w przebraniach i wspaniała zabawa przy muzyce z różnych stron świata. Wszyscy chętnie uczestniczyli w konkursach tanecznych i sportowych. Nie zabrakło słodyczy i pyszności przygotowanych przez rodziców. Mamy nadzieje, że świetny zabawowy nastrój będzie towarzyszył wszystkim dzieciom do końca karnawału, czyli w tym roku aż do 25 lutego.
Wychowawczynie klas I- III
19
Archiwum Aktualności