Pandemia COVID – 19 spowodowała, że wczesną wiosną musieliśmy przerwać naukę stacjonarną i przejść na nauczanie zdalne. Zapewne bardzo trudno było się przestawić na taki tryb zajęć, gdyż każdy z nas, oprócz pracy zawodowej i stałych obowiązków rodzinnych, siłą rzeczy stał się domowym i całodobowym powiernikiem dzieci, nauczycielem, wychowawcą, pielęgniarzem, terapeutą, instruktorem itp. Ponadto, wiele słonecznych dni, zapraszały dzieci do zabawy na świeżym powietrzu. Mimo to, wielu przedszkolaków oraz ich rodziny, odpowiedziało na moje zaproszenie i przystąpiło do działań teatralnych, które realizowałam w formie konkursu pt. „Nowoczesne przedszkolaki są jak teatralne zwierzaki” oraz działań kreatywnych w ramach zajęć „Pomysłowy Dobromir”. Wszyscy uczestnicy, zarówno dzieci jak i ich rodziny, wykazali się niesamowitą postawą, ogromnym zaangażowaniem, niebywałymi umiejętnościami i pomysłowością. Nasze działania teatralne realizowane były w następujących formach zadaniowych, za których wykonanie dzieci otrzymywały uśmiechy J:
- wywiad rodzica z dzieckiem na temat teatru z wykorzystaniem domowych rekwizytów;
- wykonanie misia z ręcznika zgodnie z załączonym instruktażem;
- dokończenie, w 3 – 4 zdaniach, wypowiedzi rozpoczętej przez nauczyciela (inna dla każdego dziecka), zapisanie jej treści na kartce lub zaprezentowanie na form grupy w formie nagranego filmiku;
- tworzenie bajki o misiu poprzez połączenie wypowiedzi wszystkich uczestników grupy;
- nauka zabaw: „Soco Bate Vira”, „Aram sam sam”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty” we współpracy z członkami rodziny (ćwiczenia dykcyjne, oddechowe);
- realizacja spektakli teatralnych, które realizowane były w trybie stacjonarnym;
- prezentacja słowna, rysunkowa i wizualna postaci teatralnej oraz wykreowanie roli przydzielonej dziecku w spektaklu podczas nauki stacjonarnej;
- teatr cieni: układy rąk i tworzenie krótkiej historii/opowiadania z wyćwiczonych układów;
- prezentacja dowolnej zabawy teatralnej według pomysłów dzieci z wykorzystaniem rekwizytów, kostiumów, scenografii;
- wierszyki dykcyjne do nauki na pamięć (stopniowanie trudności i punktacji);
- warsztaty z aktorem (prezentacja);
- stworzenie spektaklu teatralnego na temat COVID – 19 z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych lalek teatralnych z przedmiotów codziennego użytku, rekwizytów, scenografii, kostiumów i udziału członków rodziny.
Zadania, jak widać powyżej, nie należały do najłatwiejszych, ale nadmienić muszę, że poprzeczkę trudności zadań, w dużej mierze podnosiły dzieci i ich rodziny, poprzez coraz wspanialsze prezentacje, niebywałe umiejętności i zdolności oraz punktualność wykonywania ich wykonywania. Naturalnie, zdjęcia i opisy nie oddadzą pracy, emocji i zaangażowania, jakie towarzyszyły rodzinom w realizacji tych zadań. Ja, będąc nauczycielem prowadzącym i naocznym świadkiem tych zdarzeń, zawsze byłam pod ogromnym wrażeniem i czasem brakowało mi słów by opisać profesjonalizm działań dzieci i ich rodzin. Dla przykładu, zaprezentuję poniżej wierszyk, który dzieci w większości wyrecytowały w całości. Z zadaniem poradziły sobie nawet te dzieci, które mają wady wymowy, czy trudności w zapamiętywaniu. Oto wiersz „Huczek”. Może ktoś z Was też spróbuje?:
Hasał huczek z tłuczkiem wnuczka i niechcący huknął żuczka.
- Ale heca… - wnuczek mruknął i z hurkotem hełm się stuknął.
Leży żuczek, leży wnuczek, a pomiędzy nimi tłuczek.
Stąd dla huczka jest nauczka, by nie hasać z tłuczkiem wnuczka.
Oprócz form zadaniowych prezentowałam także na grupie propozycje filmów dla rodziców i zabaw z dziećmi, zamieszczałam codzienne powitania i wieczorne usypianki, dzieliłam się swoją wiedzą i doświadczeniem pedagogicznym, zapraszałam do wspólnych rozmów. Nawiązałam też współpracę z nauczycielami naszej szkoły, którzy w formie pisemnej lub prezentacji multimedialnej przesyłali uczestnikom grupy życzenia świąteczne, za co szczególnie dziękuję p. Agatce K., p. Justynie D. i p. Marcinowi Z.
Zwieńczeniem zajęć teatralnych było rozstrzygnięcie konkursu teatralnego i wręczenie nagród których fundatorami byli:
- Prezes Fundacji Inicjatyw Nieformalnej Edukacji p Przemysław F.
- Muzeum sprzętu Wojskowego w Mrągowie
- Dyrektor Zespołu Szkół w Jedwabnie p Mariusz D.
- Sponsor anonimowy
W imieniu swoim, jak i dzieci, bardzo gorąco dziękuję Wszystkim sponsorom.
A laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Michałek M. zdobywając 207/207 uśmiechów
II miejsce – Zuzia P., która zdobyła 204/207 uśmiechów
III miejsce – Mateuszek B. zdobył 171/207 uśmiechów.
Pozostali uczestnicy, którzy bardzo dzielnie rywalizowali w konkursie zdobyli:. Julia K - 169J, Maciuś K. – 167J, Maja O. – 129J, Blanka W. – 31J, Zuzia D. i Nataszka Ł. po 13J i Leonek O. - J. Naturalnie, duża rozbieżność w punktacji wynikała nie tylko ze względu na umiejętności i zdolności dzieci, ale także ze względu na możliwości czasowe rodziców, którzy pracując zawodowo nie zawsze mieli czas aby zrealizować zadanie z dzieckiem.
Nasza zdalna grupa, stała się wielką teatralną rodziną, do której włączały się niejednokrotnie, całe rodziny. Duma rozpierała mnie podczas każdego kolejnego spotkania, gdyż zadania, które proponowałam dzieciom dawały im wiele radości i satysfakcji, o czym na bieżąco informowali mnie rodzice. Praca w takiej formie, choć trudna, była dla mnie wielką przyjemnością i sprawiała, że nawet pochmurne dni stawały się radosne. Dodatkowej otuchy i wiele ciepłych słów dawali nam goście, których zaprosiłam do grupy, tj. Dyrektor naszej szkoły, p. Anna S. – psycholog, p. Danusia Z. – nauczycielka przedszkola oraz przedstawiciel Fundacji Inicjatyw Nieformalnej Edukacji w Olsztynie.
Serdecznie dziękuję dzieciom i ich rodzinom, zaproszonym gościom i sponsorom za tak ogromne zaangażowanie. Jesteście Wspaniali!
Jolanta P.