Konkurs plastyczny pn. „Oazy bioróżnorodności na Warmii i Mazurach”
- Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zaprasza uczniów szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w konkursie plastycznym pod nazwą: „Oazy bioróżnorodności na Warmii i Mazurach”.
Zapoznajcie się Państwo z sytuacją Bartusia Długokęckiego, który jest bratem dwóch chłopców uczących się w naszej szkole.
List mamy Bartusia
Nasz synek Bartuś urodził się z Zespołem Edwardsa. To bardzo ciężka nieuleczalna i śmiertelna choroba. To cud że żyje i jest w dobrym stanie. Obecnie ma 4 latka i 9 miesięcy. Wiele razy chorował, gdy był młodszy na zachłystowe zapalenie płuc, sepsę, ciągłe zapalenia wirusowe płuc i oskrzeli. BYŁO BARDZO CIĘŻKO. Przeszedł nawet ostatnio koronawirus. Na szczęście bez komplikacji. Wyzdrowiał w domu. Teraz, gdy jest starszy nabrał trochę się i odporności.
Niestety Bartuś ma wiele wad. Ubytek międzykomorowy serca, wzrastające nadciśnienie płucne, zrośnięte nerki, które na szczęście dobrze pracują. Ma również refluks żołądkowo – jelitowy, przez co go męczą ciągłe wymioty. Wiotkość mięśni, przez co musi być stale rehabilitowany. Prawa stopa jest końsko - szpotawa.
Bartuś mimo wszystko jest pogodnym dzieckiem. Lubi zabawy z braćmi. Bawi się zabawkami. Ale największą radość sprawia mu nauka chodzenia. Radość a zarazem ból z powodu skrzywionej stopy.
Musi też być codziennie pionizowany, by jego narządy lepiej pracowały, a to dla niego straszny ból. Bo to takie uczucie, jakby ktoś z nas stał przez pół godziny na kostce. Tej pionizacji powinno być znacznie więcej, ale skrzywiona nóżka na to nie pozwala.
Bartusia nie będzie z nami na zawsze. Ma ograniczony czas na ziemi ze względu na śmiertelną chorobę. Tylko Bóg wie, ile czasu mu zostało. Ja codziennie po przebudzeniu sprawdzam czy oddycha.
My jako rodzice chcemy i mamy nadzieję, że operacja nóżki wpłynie na jego długość życia, a przede wszystkim poprawi jego komfort. Bartuś będzie mógł samodzielnie przemieszczać się, bawić. W wyniku operacji poprawi sprawność fizyczną, co niewątpliwie przyczyni się do poprawy jego stanu zdrowia. Nie chcemy, by w przyszłości był przykuty do łóżka. Teraz waży 15kg. A moje plecy coraz bardziej odczuwają ciężar związany z ciągłym noszeniem go. Nie narzekam, bo to przecież mój syn i zrobię dla niego wszystko, dlatego nadzieją na jego lepsze życie jest operacja.
Bartuś jest pod opieką Fundacji „Moc Pomocy”, która skonsultowała nas z prywatną kliniką Paley European Institute w Warszawie. Tam Bartuś ma przejść operację. Niestety nie jesteśmy w stanie sami opłacić tak ogromnej kwoty, na którą składa się operacja, całkowite leczenie nóżki i rehabilitacja po operacji. Niedługo dostaniemy kosztorys, lecz zostaliśmy uprzedzeni, że to będzie bardzo duża kwota. Po otrzymaniu kosztorysu fundacja założy zbiórkę na „siepomaga”. Do tego czasu pieniążki można wpłacać na konto fundacji.
Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.
Rodzice Bartusia
Pomóżmy rodzicom Bartusia w zebraniu funduszy na operację
Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znana kwota, jaka będzie potrzebna. Będziemy Państwa na bieżąco informować o sytuacji. Jednak zachęcamy, aby w akcję zbiórki na rzecz Bartusia włączyć się jak najszybciej. Można to zrobić na kilka sposobów:
-
wpłacając dowolną kwotę na konto:
Fundacji Moc Pomocy w PKO Bank Polski S.A. 16 1020 5226 0000 6602 0635 0765
-
przekazując 1% podatku:
KRS 0000186434 Cel Szczegółowy: Bartosz Długokęcki 433/D Nr konta do darowizny z tytułem 433/D Bartosz Długokęcki 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
-
dołączając się do licytacji na Facebooku:
www.facebook.com/groups/191743416058075/
„Licytacje dla Bartusia Długokęckiego”. Jeśli dysponujecie Państwo jakimiś rzeczami, które są w dobrym stanie, a Wam się już nie przydadzą, wystawcie je licytację. Każda złotówka się przyda. Im więcej z nas się zaangażuje, tym bardziej pomożemy Bartusiowi. Ważne jest również, abyśmy licytowali wystawione rzeczy w celu zakupu.
-
Planujemy jeszcze zorganizowanie kolejnej akcji, z którą zapoznamy Państwa wkrótce.
Szkolne Koło Wolontariatu
-
Kwiecień - miesiącem przyrody „NASZA ZIEMIA to NASZ ŚWIAT”
Wszyscy jesteśmy zmęczeni siedzeniem w domu, mamy obniżoną sprawność fizyczną. Nauka w domu, przed komputerem i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami spowodowały wiele szkód. Już od kwietnia br. rusza program MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły” mający na celu aktywizację uczniów.
Może warto połączyć przyjemne z pożytecznym - zrobić coś dla naszej planety Ziemi i jednocześnie zadbać o swoją kondycję fizyczną. 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.
Warto jest jednak pamiętać, że lasy, łąki czy jeziora to nie tylko miejsca w których możemy się zrelaksować, ale przede wszystkim dom dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Ochrona środowiska jest więc niezbędna, by nie zaburzyć delikatnej równowagi ekosystemu.
Pamiętajcie, że „NASZA ZIEMIA to NASZ ŚWIAT” i musi dbać o niego każdy.
Idź do lasu, zbierz co najmniej 5 śmieci, zrób zdjęcie, prześlij na adres e-mail w dniach 19.04 – 23.04: a.rosinska@zsjedwabno.pl
Za nadesłane zdjęcie uczeń otrzyma plusa w kategorii aktywność.
Osoby, które wykażą się największą aktywnością zostaną nagrodzone ocenami celującymi w kategorii praca dodatkowa – klasy V – VIII - ocena z geografii, klasy IV – z przyrody.
KONKURS FOTOGRAFICZNY „MÓJ SĄSIAD ZABYTEK”
Zabytek – co to takiego? Czy to tylko obrazy lub rzeźby z muzeum? Nie! Zabytki są obok nas. Milczący świadkowie tego, co wydarzyło się dawno temu. Może mijacie ich w drodze do szkoły? Może jakiś ukrywa się w pobliskim lesie? A może… mieszka na Waszym podwórku?
Pierwszy Dzień Wiosny w Przedszkolu
W dniu 22 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Na początku, w salach dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Następnie, dzieci z symbolami wiosny - papierowymi kwiatkami i instrumentami, pomaszerowały radośnie w wiosennym pochodzie. Wspólnie z paniami szukały pierwszych oznak wiosny. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu przez naszych wspaniałych przedszkolaków, wiosna zawita do nas na dobre.
Opracowała
Anetta Stachowicz
Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Spacer - Wiosenne wyzwanie!
Wiecie już, że podstawa piramidy zdrowia to aktywność ruchowa, ale nie musi to być nic wielkiego, wystarczy codzienny spacer. Proponuję wziąć głęboki, wiosenny oddech i ruszyć w plener. Spróbujcie namówić rodzinę, zadbajcie razem o zdrowie i dobre samopoczucie. Wiosna to najlepszy czas na zmianę stylu życia na zdrowy. To najnowszy trend lansowany przez Światową Organizację Zdrowia.
Bądź na czasie!!!!! Podejmij wyzwanie!!!!!
Zmotywuj siebie i swoich najbliższych do ruchu!
Udokumentujcie swoje działania. Przyślij swoje zdjęcie lub zrzut ekranu telefonu, na którym widać jaką trasę pokonaliście czy liczbę kroków. Dowody wyślij w komentarzach do zajęć lub przez Classroom pod zajęciami lekcyjnymi. Czekam na informację do 15 kwietnia (po świętach) oczywiście w celu zdobycia pochwały i oceny za zaangażowanie w sport i rekreację.
Nadaj szczególny cel jednemu ze swoich spacerów. Dbając o siebie, zadbaj również o upamiętnienie zbliżającego się święta państwowego - Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzonego trzynastego kwietnia. Możesz tego dnia wybrać się na spacer w kierunku kościoła, gdzie znajduje się kamień upamiętniający tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce wiosną 1940 roku. Możesz złożyć symboliczny kwiatek lub zapalić znicz, ale równie dobrze można przecież uczcić pamięć chwilą zadumy, modlitwą, dedykując ofiarom ludobójstwa swój szczególny spacer.
Czekam również na dokumentację fotograficzną takiego przedsięwzięcia, jako jednego z działań w ramach wiosennego wyzwania.
Powodzenia!!!
Konkurs - „Przyroda Warmii i Mazur w obiektywie”
- Cel konkursu jest pobudzanie zainteresowania młodzieży otaczającą nas przyrodą oraz popularyzacji i upowszechniania idei ochrony przyrody, do kształtowania pozytywnych postaw związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego oraz do upowszechniania fotografii, jako dziedziny sztuki.
Życzenia Wielkanocne
Nasze palemki wielkanocne
W dniach 22-26 marca 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty wielkanocne on-line. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli religii, wykonali piękne palmy tradycyjną metodą, z wykorzystaniem kłosów zbóż, gałązek bazi, forsycji, gałązek bukszpanu, suchych traw, trzciny oraz kolorowych kwiatów z bibuły. Dzieci samodzielnie bądź z pomocą rodziców wykonały piękne, okazałe palmy.
Podczas zajęć panowała miła, serdeczna atmosfera. Panie katechetki podczas warsztatów szczegółowo omówiły tradycję powstawania palm wielkanocnych oraz ich bogatą symbolikę.
Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych oraz rozwój kreatywności, sprawności manualnej oraz wrażliwości estetycznej dzieci.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiły uczniom wiele radości. Efekty ich pracy zaprezentowano niżej.
4
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja”
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina zaprasza do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”. Celem Konkursu jest między innymi promowanie obchodzenia świąt narodowych poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej, edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, a także budowanie poczucia wspólnoty narodowej i popularyzacja wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski.
Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII.Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej, której tematem jest: „230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja”. Na każdej pracy koniecznie musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw (prace bez flagi nie będą oceniane). Pracę można wykonać dowolną techniką, może to być np. rysunek, grafika, malarstwo, collage, haft, techniki elektroniczne.
TEMATY PRAC KONKURSOWYCH
- Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak obchodzisz Święto Konstytucji 3 Maja.
- Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyglądało uchwalenie Konstytucji 3 maja
- Przedstaw swoją wizję artystyczną, prezentującą polską flagę państwową w kontekście twojej małej ojczyzny (miasta, regionu, województwa).
- Przedstaw swoją wizję artystyczną ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920).
- Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyrażasz swoją miłość do Ojczyzny.
Prace powinny być sfotografowane i zgłoszone do konkursu przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy. Należy je nadesłać w terminie do 12 kwietnia 2021 r., wypełniając formularz na stronie internetowej https://naszaflaga.pl/
Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem mailowym: kontakt@naszaflaga.pl
Więcej szczegółów w załączonym Regulaminie i na plakacie oraz na stronie https://naszaflaga.pl/
Program „Czyste powietrze wokół nas”
Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jedwabnie w roku szkolnym 2020/2021
uczestniczyły w realizacji Przedszkolnego Programu Profilaktyki Antynikotynowej
organizowanym przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną „CZYSTE
POWIETRZE WOKÓŁ NAS”.
Cele główne programu:- Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
- Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Cele szczegółowe:
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
W programie wzięły udział 5 i 6- latki z grupy „Sówki”.
W ramach realizacji programu przeprowadzono z dziećmi zajęcia edukacyjne oraz działania
dodatkowe. Zajęcia dydaktyczne skierowane do dzieci, składały się z 5 zajęć warsztatowych:
1) co i dlaczego dymi,
2) jak się czuję, kiedy dymi papieros,
3) co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy,
4) jak unikać dymu papierosowego,
5) nie pal przy mnie.
Opracowała:
Anetta Stachowicz
4
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedwabnie ZWYCIĘZCAMI I POWIATOWEGO KONKURSU NA NAJLEPSZĄ BUDOWLĘ E ŚNIEGU – ZIMA 2021
Uczniowie naszej szkoły (tj. 2 grupy świetlicowe i klasa IIb), wzięli udział w I Powiatowym Konkursie na Najlepszą Budowlę ze Śniegu, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Szczytnie. Budowle śnieżne, powstały pod kierunkiem p. Jolanty P. i p. Jadwigi N. Biorąc pod uwagę, że w czasie, kiedy dowiedzieliśmy się o konkursie, śniegu było już mało i słabo się on lepił, nasi uczniowie wykazali się nie lada pomysłowością i determinacją w tworzeniu tychże budowli. Z trzech budowli, dwie dostały się do finału, tj. „We dwoje zawsze raźniej” (grupa świetlicowa) oraz „Wieloryb” (klasa IIb). Tak więc nagroda, czyli I miejsce w kategorii PLACÓWKI OŚWIATOWE, bardzo nas ucieszyła.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w konkursie oraz za wspaniałe nagrody, tj. piękne dyplomy, ciekawe książki oraz po 150zł dla każdej grupy. Pieniążki te przeznaczymy na zakup gier lub materiałów edukacyjnych. Zapewniamy, że za rok, o ile zima będzie tak piękna jak w tym roku, ponownie spróbujemy swych sił.
Jolanta P.
Świetlica szkolna w akcji „Urodziny Oli”
W odpowiedzi na apel p. Beaty P., nasi uczniowie dołączyli do akcji urodzinowej siedemnastoletniej Oli Rogalskiej, która długi już czas przebywa w szpitalu i nie mając możliwości zorganizowania uroczystości, marzy o otrzymaniu dużej ilości kartek urodzinowych. Mimo, że w szkole było w tym czasie mało uczniów, to każdy z nich ochoczo przystąpił do zadania i wykonał kartkę urodzinową, na której zamieścił nie tylko piękny rysunek, czy wycinankę, ale także płynące prosto z serca życzenia. Wyjątkowe kartki urodzinowe przygotowały także nauczycielki świetlicy i pedagog szkolny. Dziękujemy! Mamy nadzieję, że tym małym gestem sprawiliśmy Oli wiele radości.
Akcja ta przyczyniła się także do dyskusji na temat pomocy, akceptacji, tolerancji i zrozumienia osób niepełnosprawnych, czy przewlekle chorych.
Jolanta P.
9
Zapraszamy do udziału w Akcji - Czas miłosierdzia
„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”
(Jan Paweł II)
Szkolne Koło Caritas zachęca do zaangażowania się
w ramach Akcji jałmużny wielkopostnej.
Czym jest jałmużna wielkopostna?
Jałmużna wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób chorych i starszych, los dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji oraz zachęcanie do udzielania różnorodnych form pomocy na rzecz potrzebujących.
To także szczególne wezwanie do zainteresowania się naszymi bliźnimi, będącymi tuż obok nas, a których potrzeb w natłoku codziennych spraw tak często nie zauważamy.
Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na wartość solidarności międzypokoleniowej, dlatego też zachęca wszystkich, przede wszystkim dzieci i młodzież, do włączenia się w jałmużnę wielkopostną poprzez np.:
- ofiarowanie uwagi i czasu osobom, które żyją tuż obok nas, a pozostają samotne i niezauważane na co dzień – osoby chore, starsze, dziadkowie, sąsiedzi;
- „Skarbonkę miłosierdzia” - w okresie Wielkiego Postu można zbierać dowolne kwoty pieniężne, będące symbolem wyrzeczenia się własnych przyjemności na rzecz potrzebującego bliźniego.
- Skarbonki będzie można złożyć przy ołtarzu w Niedzielę Palmową w kościele parafialnym w Jedwabnie
Wielki Post jest czasem budzenia wrażliwości i dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze – czasem.
Dla babci i dziadka cenny jest także Twój czas. Jeżeli możesz – to przyjdź, zadzwoń, porozmawiaj!
Jałmużna = mnożenie przez dzielenie
Jak to rozumiesz? Co możesz mnożyć? Czym możesz się dzielić?
Co możesz dać z siebie?
MARZEC MIESIĄCEM MATEMATYKI "Rebusy na plusy"
Zasady udziału w akcji:
1. Udział w akcji biorą uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej.
2. Uczniowie wykonują w formie elektronicznej rebusy o tematyce matematycznej.
3. Prace przysyłają do swojego nauczyciela matematyki do końca marca.
4. Za prawidłowy rebus uczeń otrzymuje "plusa" w kategorii aktywność.
5. Wyjątkowe prace otrzymają dodatkowo ocenę 6 z pracy dodatkowej.
6. Wszystkie prace umieścimy na stronie szkoły jako fotoreportaż z akacji marzec miesiącem matematyki.
Odpowiedzialni za realizację:
-Anna Rosińska
- Łukasz Kopeć
- Bogusław Kopeć
Organizator:
Bogusław Kopeć
(kliknij aby otworzyć plakat akcji)
„A gdy na dworze mróz, zawierucha…” - kreatywne zajęcia świetlicowe
Kiedy na dworze mróz, zawierucha, chlapa, nasza świetlica zachęca dzieci do działań kreatywnych, których inicjatorami są zarówno nauczyciele jak i dzieci. Aby zaprosić dzieci do zabawy, wystarczy rozbudzić ich naturalną ciekawość świata i pozwolić na zadawanie pytań, eksperymentowanie, doświadczanie. Taka forma zabawy jest niezwykle atrakcyjna dla dzieci, a zdobyta w jej toku wiedza na dłużej pozostanie w ich pamięci i dzieci będą chętniej dążyły do odkrywania świata. Tak też było podczas urodzin jednego z uczestników świetlicy. Po odśpiewaniu „Sto lat” i złożeniu życzeń, dzieci otrzymały miniaturowe balony, które po potarciu o ubrania naelektryzowały się i najpierw wędrowały po szybach, czy częściach ciała, a następnie stawiały włosy dęba wszystkim uczestnikom zabawy. Muzyka, byłą inspiracją do twórczego ruchu, a opowieści nauczycielki o śnieżnych tunelach do stworzenia labiryntu ze świetlicowego wyposażenia. Zabawy i gry ruchowe na hali sportowej, pod czujnym okiem p. Darii, uczyły dzieci zasad fair play i wszelkich umiejętności związanych z wychowaniem fizycznym. Natomiast zabawy ruchowe w sali, bądź na korytarzu, w których wykorzystywano chusty, liny, piłki i plansze gier podłogowych, rozbudzały pomysłowość, inicjatywność, współpracę i aktywność fizyczną dzieci. Folia stretch, jako wytrzymały, rozciągliwy i odporny na rozdarcia materiał, rozbudził niezwykle pomysłowość i twórcze myślenie dzieci. W mgnieniu oka, dzieci tworzyły dużych rozmiarów akwaria, statki podwodne bądź prace plastyczne. Natomiast, zabawy teatralne uczyły ich współpracy w grupie, orientacji w przestrzeni i pracy w ciszy.
Proste aktywności, którymi inspirujemy dzieci, rozwijają kreatywność, pobudzają wyobraźnię i zachęcają do twórczego myślenia. Dzięki tym umiejętnościom dzieci lepiej komunikują się z innymi, a także chętniej pracują w grupie bo są otwarci na nowe doświadczenia i samodzielne próby rozwiązywania problemów.
Jolanta P.
11
„CZAS ZIMOWEGO SZALEŃSTWA” - akcja świetlicy szkolnej (styczeń – luty 2021r.)
Zima, to czas szaleństwa na śniegu, zjeżdżania z górek na sankach, nartach i innych, często wymyślonych przez siebie pojazdach. Tegoroczna zima, dała nam ku temu okazję i zachwyciła swą aurą. Śnieg pokrył wszystko dookoła i z dnia na dzień było go więcej, co bardzo cieszyło dzieci. Dlatego też, nauczycielki świetlicy szkolnej zaprosiły dzieci do udziału w akcji świetlicowej pt. „Czas zimowego szaleństwa”. Główne cele akcji odnosiły się do:
* pogłębiania wiedzy związanej z cechami charakterystycznymi zimy w Polsce i na świecie, zarówno dawniej jak i dziś;
* uwrażliwienia dzieci na ustalone zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych na śniegu i lodzie;
* wyrabiania sprawności fizycznej, hartu oraz pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy w sali, na hali sportowej i na świeżym powietrzu;
* omówienia tematyki związanej z ociepleniem klimatu i wynikającymi z niego konsekwencjami klimatycznymi;
* rozwijania zdolności, umiejętności i zainteresowań artystycznych oraz ruchowych;
* aktywnego odpoczynku po zakończonej nauce szkolnej, a tym samym propagowanie edukacji nieformalnej.
Podczas kilkutygodniowych działań, dzieci dużo czasu spędzały czas na dworze, gdzie lepiły bałwany i inne budowle śnieżne, zjeżdżały na deskach, tzw. ślizgach, bawiły się śnieżkami, brały udział w zawodach sportowych, spacerowały po okolicy szkoły w celu obserwacji zimowej przyrody, czy też samego śniegu, który badały za pomocą zmysłów i poznawały jego właściwości. Zajęcia w świetlicy, także zachęcały do aktywnego uczestnictwa. Dzieci wykonywały indywidualne i zespołowo prace plastyczne oraz ścienną makietę zimy, która jednocześnie nawiązywała do bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie oraz aktywności ruchowej. Nadmienić warto, że makieta była wytworem dzieci, które każdego dnia doklejały do niej kolejne postaci czy elementy zimowych opadów atmosferycznych. Ponadto, dzieci podróżowały po świecie „palcem po mapie i po globusie”, aby dotrzeć do najbardziej zimnego kontynentu, jakim jest Antarktyda. W zakresie tej tematyki nauczycielki przygotowały projekcję ciekawych filmów. Filmy przyrodnicze i dokumentalne zachęcały do poszerzania wiedzy i zdobywania tym samym nowych, nieznanych dotąd wiadomości. Natomiast, film przygodowy pt. „Przygoda na Antarktydzie”, przybliżył dzieciom nie tylko klimat czy położenie tego kontynentu, ale nade wszystko rozbudził w dzieciach ogromne emocje, takie jak: współczucie, troska, empatia, przywiązanie czy miłość do zwierząt. Pośród różnorodnych zajęć dzieci przygotowywały także zimowy strój, poznały sposób ubierania się na tzw. cebulkę, dzieliły się swoją wiedzą na temat zimy dawniej i dziś, bawiły się w zimowe kalambury i gry językowe, tworzyły labirynty z wyposażenia świetlicy czy też wymyślały własne zabawy związane z zimą. Uczniowie wzięli także udział w powiatowym konkursie na najlepszą budowlę ze śniegu, w którym to zajęli I miejsce.
Wielość i różnorodność zajęć w tak cudownej zimowej aurze, pozwoliła dzieciom nie tylko na zdobycie nowej wiedzy, ale nade wszystko sprawiła, że te wspaniałe, śnieżne dni dały im ogrom radości i przywołały wspomnienia z dawnych lat, kiedy to śnieg zawsze był symbolem zimy, jak słońce symbolem dla lata. Oby taka zima powitała nas także za rok i w kolejnych latach.
Jola P.
15
Weź udział w Tygodniu Mózgu i poznaj tajemnice umysłu
Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu! W tym roku inicjatywa odbywa się od 15 do 20 marca. To coroczna akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy o funkcjonowaniu mózgu. Z tej okazji wiele ośrodków naukowych w Polsce organizuje spotkania online z popularyzatorami nauki i naukowcami. Familiada szarych komórek, czy teleturniej mózgowych ciekawostek to tylko niektóre z propozycji, w których można wziąć udział. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą niektórych uczelni oraz ośrodków naukowych.
„Wszelkie diety dziś na boku, tłusty czwartek jest raz w roku!” - zajęcia świetlicowe z (nie)małym przekąsem
Jak głoszą legendy, tradycja Tłustego Czwartku wywodzi się z XVII w. Dzień ten, nazywany był wówczas Combrowym Czwarkiem. Swoją nazwę wziął od Combra – burmistrza Krakowa, który był podobno bardzo surowy, niesprawiedliwy, a gdy tylko znalazł okazję to wyznaczał handlarkom wysokie kary za jakiekolwiek uchybienia. W pamięci mieszkańców zapisał się zatem jako człowiek walczący z przekupkami na targu. Kiedy burmistrz zmarł, a stało się to właśnie w czwartek, handlarki zaczęły hucznie świętować i od tej pory dzień ten obchodzono niezwykle wesoło.
Idąc za tradycją, my również włączyliśmy się w ogólnoświatowe już obchody tego dnia. Dlatego też, 11 lutego, wespół z p. Darią, zorganizowałyśmy dla dzieci zajęcia kulinarne, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdy uczestnik zaopatrzony w rękawiczki i w odpowiednim dystansie otrzymał kulę ciasta, którą samodzielnie wałkował, kroił, a następnie formował faworki. Dla jednych praca ta była ciężka i wymagała dużego skupienia, dla innych nie stanowiła żadnego problemu i talerze w mgnieniu oka zapełniały się fikuśnymi faworkami. Zabawy było co niemiara… nieustające pogawędki, roześmiane twarze i mąka unosząca się w powietrzu, czyli praca jak we młynie. Na koniec, pieczenie i degustacja swoich kulinarnych wytworów, gdyż każde dziecko zajadało się tylko własnoręcznie uformowanymi faworkami. Naturalnie, pieczeniem faworków zajęły się już panie w wydzielonym i niedostępnym dla dzieci pomieszczeniu.
Tradycji stało się zadość więc zajadaliśmy się słodkościami do syta i bez umiaru, bo jak mówi przysłowie „Wszelkie diety dziś na boku, tłusty czwartek jest raz w roku!”
Jolanta P.
11
Archiwum Aktualności