Z okazji Międzynarodowego dnia Kropki, świetlica szkolna, we współpracy z biblioteką, pedagogiem i psychologiem szkolnym, przygotowała szereg ciekawych działań związanych z tym właśnie świętem. Dzień ten obchodzony jest corocznie na całym świecie od 2008r., zaś w naszej szkole odbywa się po raz drugi. Oczywiście, niemała w tym zasługa samego autora książki „The Dot”, który wykonując przepiękne ilustracje zupełnie nie myślał, że poruszy kropkowy świat i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pisząc, nie przypuszczał, że książkę tę, pokochają dzieci na całym świecie i że jego kropka doczeka się własnego święta.
W związku z powyższym, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, na które zaproszeni zostali uczniowie klasy Ia. W oparciu o książkę „The Dot” Petera Reynoldsa oraz multimedialną prezentację dzieci poznały historię Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie lub też historię kropki, która zmieniła świat małej Vashti. Z uwagi na pochodzenie pisarza, dzieci poznały położenie Kanady na mapie oraz flagę państwa. Ponadto, dowiedziały się, co to jest alfabet Braille, gdyż książka ta została przełożona także na ten język. Całość dopełniły kropkowe zabawy, w trakcie których dzieci utrwaliły nazwy kolorów, porównywanie zbiorów, znaczenie świateł na skrzyżowaniu. Prace plastyczne, które zapoczątkował ślad kropki zostawionej na kartce opuszkami palców umiliła piosenka o małej Vashti.
Nauczyciele świetlicy szkolnej zaprosili chętnych uczestników na projekcję filmu „The Dot”, który powstał na kanwie książki o takim samym tytule. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w warsztatach baniek mydlanych, podczas których, poznali przepis na niepękające bańki oraz puszczali bańki z różnych sprzętów, przyniesionych z domu. Dodatkowe emocje udzielały się także podczas zajęć plastycznych i ruchowych, gdzie „kropka” była zaczątkiem wszelkiego działania. Konkurs plastyczny pt. „Klasa z kropką” zachęcił do udziału 3 klasy, tj. klasę Ia, Ib i IIb. Początkowo, poprzez procentowe przeliczenie prac plastycznych i przebrań w kropki w danej klasie, mieliśmy ustalić miejsce I, II i III. W efekcie, widząc, jak maluszki wspaniale przygotowały się do tego dnia, uznaliśmy, ze każda z klas zasługuje na pierwsze miejsce. Dlatego też uczniowie tych klas otrzymali dyplomy, glinę rzeźbiarską oraz słodycze ufundowane przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Poprzez cały dzień pojawiały się także działania spontanicznie, które były inicjowane zarówno przez nauczycieli oraz uczniów.
Ciepłą rozmową i wspólną radosną zabawą otoczyły nas także w tym dniu, pani Justynka i Pani Ania – nasze wspaniałe szkolne wsparcie psychologiczno – pedagogiczne.
Wierzymy, ze przygoda z kropką pozwoliła dzieciom uwierzyć w swoje możliwości, odkryć w sobie odwagę i talent, nie tylko plastyczny i nade wszystko, pozwoli im stać się pewniejszymi siebie.
Organizatorzy:
Nauczyciele świetlicy szkolnej „STONOGA”
we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami, pedagogiem i psychologiem szkolnym