14-15 listopada 2024 r. uczniowie kl. 1-3 udali się na wycieczkę do Białowieży – Hajnówki.
Wycieczka finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Podróże z klasą”.
To już kolejna przygoda z noclegiem naszych najmłodszych uczniów.
Naszą pierwszą atrakcją było miasto Hajnówka. Udaliśmy się na przejażdżkę Leśną Kolejką Wąskotorową. Z wagoników mogliśmy podziwiać Puszczę Białowieską. Podczas przejażdżki lokomotywa zatrzymywała się, abyśmy mogli z bliska podziwiać piękno puszczy – chociażby rezerwat Głęboki Kąt, rzekę Leśną itp. Po obiedzie z pełnymi brzuchami udaliśmy się do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. Uczestnicy z fascynacją poznali zawody kowala, ślusarza i ich pracy. Obejrzeli pracownię i narzędzia jakimi się dawniej posługiwano się w kuźni. Były to różne narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Właściciel przedstawił nam „żywą” lekcję historii i zajęć praktycznych.
Drugiego dnia udaliśmy się do Białowieży. Tu w Rezerwacie Pokazowym Żubrów zobaczyliśmy - Szlak Dębów Królewskich, Budynek Gubernatora. Spacerując i obserwując poznaliśmy wiele zwierząt – przede wszystkim żubry, żubronie, łosie, rysia i inne gatunki zwierząt. Przewodnik przekazała nam wiele ciekawostek. Nie obeszło się bez zabaw edukacyjnych w pawilonie Rezerwatu Żubrów. Na ścieżce edukacyjnej obserwowaliśmy również Puszczańskie Drzewa, rozpoznawaliśmy gatunki drzew po liściach. Zachwycił nas swoim wyglądem, w rosyjsko-szwajcarskim stylem architektonicznym, Budynek Gubernatora. Uczniowie na żywo mogli zobaczyć najstarsze muzeum w polskich parkach narodowych. Muzeum Przyrodniczo - Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży tradycje sięgają okresu międzywojennego. W swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. W sposób innowacyjny i atrakcyjny zaprezentowane zostały zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy. Szczególnie silnie akcentowane są tu procesy ekologiczne charakterystyczne dla Białowieskiego Parku Narodowego. Ostatnim punktem do zwiedzenia była Chatka Baby Jagi. Tu odbyły się zajęcia edukacyjne, gry i zabawy terenowe w baśniowej chatce, z jednej z najbardziej znanych bajek o „Jasiu i Małgosi”.
Dwudniowa wycieczka na Podlasiu była nie tylko pouczająca, ale również pełna radości i zabawy. Dzieci mogły podziwiać i zaobserwować inne tradycje i zwyczaje regionu Polski. Uczestnicy pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do domów, na pewno podzielili się z bliskimi zdobytą wiedzą i ciekawostkami.
Joanna Baran-Niska