Harmonogram zajęć stacjonarnych w dniach 17 - 28.05.2021
Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Akademia dla uczniów Zespołu Szkół w Jedwabnie
w wykonaniu klasy II b
pod kierunkiem Pani Jadwigi Niebrzydowskiej
Olimpusek
W dniach 27 – 30 kwietnia 2021r. uczniowie klas I-III naszej szkoły po raz pierwszy przystąpili w formie stacjonarnej do Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z j. polskiego
i matematyki „Olimpusek”.W olimpiadzie ogólnie wzięło udział 28 uczniów: 9 z klas I w j. polskim i 10 z matematyki; 3 z klasy IIa z j. polskiego i 3 z tej klasy z matematyki; 7 z klas III w j. polskim i 7 z matematyki.
Olimpiada Olimpusek z języka polskiego polegała na rozwiązaniu przez uczniów sprawdzianu pozwalającego sprawdzić umiejętność wyszukiwania informacji w tekście, znajomość podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych.
Olimpiada Olimpusek z matematyki pozwoliła sprawdzić uczniom umiejętność myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiązywania prostych równań, liczenia i porównywania miar.
Uczniowie dzielnie zmagali się z zadaniami konkursowymi. Sprawdziany obejmowały zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy. Pytania były o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy mogli spróbować swoich sił.
Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki indywidualne naszych olimpijczyków. Mamy nadzieję, że tegoroczny konkurs stanie się dla uczniów zachętą do dalszego pogłębiania wiedzy i rozwijania zainteresowań.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom „Olimpuska” i życzymy wysokich wyników w rankingu ogólnopolskim. Wyniki już niebawem.
Organizator szkolnej olimpiady
Joanna Siurnicka
„Baśniowe spotkanie” – pasowanie na czytelnika w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
W dniach 30 kwietnia i 4 maja 2021 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Przed ślubowaniem i pasowaniem dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, podczas których min.: zapoznały się z biografią słynnego baśniopisarza H. Ch. Andersena, zdobyły informacje na temat Światowego Dnia Książki dla Dzieci, brały udział w zabawach – integracyjnej i ruchowej, odgadywały zagadki, wykonywały zadania sprawdzające umiejętność czytania i uważnego słuchania oraz odpowiadały na pytania ze zwróceniem uwagi na wypowiedzi pełnymi zdaniami. Wszystkie działania poparte zostały prezentacją multimedialną, która wpłynęła na urozmaicenie spotkania oraz lepsze zrozumienie podawanych dzieciom treści.
Zapewne atrakcją stało się przedstawienie baśni w nieco innej formie niż książkowej. Pierwszoklasiści poznali baśń pt. „Brzydkie kaczątko” H. CH. Andersena w postaci „magicznej drewnianej skrzynki” – teatrzyku kamishibai. Odczytywanie tekstu i kolejne odsłanianie kart to prawdziwe teatralne doświadczenie, które stworzyło niezwykły klimat, zaś dzieci z niesłabnącym zainteresowaniem śledziły przygody kaczątka. Przesłanie baśni stało się podstawą do rozmowy na temat różnic i równego traktowania innych, niezależnie od wyglądu.
Na zakończenie, dzieci złożyły ślubowanie oraz zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej. Aktu pasowania dokonała wicedyrektor szkoły pani Marzena Skulimowska – Kamola. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każdy uczeń otrzymał dyplom, zakładkę do książki oraz kolorowankę.
Wierzymy, że dzień ten pozostanie na długo w pamięci pierwszoklasistów, zaś biblioteka będzie kojarzona z miejscem radosnym i bezpiecznym, gdzie z przyjemnością będą spędzali swój wolny czas i gdzie są zawsze mile widziani.
3
Lapbook historyczny, projekt mający na celu upowszechnianie wiedzy na temat historii Polski
Okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja
Przed Dniem Flagi i Świętem Narodowym 3 maja żołnierze Wojska Polskiego przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych.
WIOSENNE WYZWANIE – 26 MARCA – 15 KWIETNIA 2021 - podsumowanie
W akcji wzięło udział 69 uczniów klas IV– VIII, nadesłano 120 zdjęcia!
Dziękujemy
- organizatorzy
Muzyczny challenge dla Bartusia Długokęckiego
Już niebawem, Szkoła Podstawowa w Jedwabnie, rozpoczyna challenge dla małego Bartusia. Celem akcji jest uwrażliwienie na potrzeby innych, ale nade wszystko, wsparcie finansowe na przeprowadzenie operacji chorej nóżki naszego bohatera.
Nominowani, w ciągu 48h, wykonują zadanie, które polega na (DO WYBORU):
- zaśpiewaniu dowolnej piosenki;
- wykonaniu układu tanecznego:
- zaprezentowaniu zabawy muzycznej lub muzyczno – ruchowej;
- dedykacji dowolnej piosenki, np. z kanału YouTube.
Za wykonanie zadania, każda osoba dorosła, wpłaca min. 5zł, a za niewykonanie podwajamy kwotę.
Zebraną kwotę przelewamy na konto wskazane poniżej:
Fundacja MOC POMOCY
Bank PKO S.A.
16 1020 5226 0000 6602 0635 0765
z dopiskiem Bartosz Długokęcki
KANGUR MATEMATYCZNY
Dnia 22 kwietnia 2021r. o godz. 9.00 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Uczestniczyli w nim uczniowie klas II-VIII. Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Konkurs miał na celu praktyczne sprawdzenie posiadanych wiadomości i umiejętności logicznego myślenia podczas rozwiązywania zadań.
Ze względu na ograniczenia obowiązujące obecnie w kraju – uczniowie mieli do wyboru udział w konkursie w formie stacjonarnej, z zachowaniem reżimu sanitarnego lub w formie zdalnej (elektronicznej – za pośrednictwem internetu ). W naszej szkole aż szesnaścioro uczniów zdecydowało się wziąć udział w konkursie stacjonarnie. Trzy osoby wzięły udział w konkursie w formie zdalnej.
Uczestnicy Kangura przez 75 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które otrzymamy w czerwcu.
„Maj - miesiącem muzyki”
Bądź jak maj!
Serdecznie zapraszamy do udziału!
1. „Co Ci w duszy gra?” - lekcja edukacji muzycznej realizowana w ramach Święta Polskiej Muzyki i Plastyki
Cele: Rozwijanie wyobraźni inspiracjami muzyczno – plastycznymi oraz popularyzacja muzyki klasycznej i filmowej.
Odbiorcy: przedszkolaki i uczniowie klas I – VIII Zespołu Szkół w Jedwabnie
Zadanie:
* dla nauczyciela: wybranie muzyki z kanału YouTube i odtworzenie jej na lekcji (Muzyka Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Moniuszko, Henryka Wieniawskiego bądź inna, ale polska)
* dla przedszkolaka/ucznia: wykonanie rysunku w oparciu o wysłuchaną muzykę (zebrane i podpisane prace bądź ich zdjęcia należy przekazać do świetlicy szkolnej lub przesłać na e-mail jolapietruczuk1@vp.pl);
Termin: 10 – 14 maja 2021r.
********************************************************************
2. „Piosenka dla Bartusia” – challenge muzyczny dla Bartosza Długokęckiego, małego mieszkańca gminy Jedwabno
Odbiorcy: Każdy, kto otrzyma nominację, tzn. szkoły, przedszkola, instytucje, osoby prywatne itp.
Cele: uwrażliwianie na potrzeby innych, ale nade wszystko wsparcie finansowe na przeprowadzenie operacji chorej nóżki chłopca.
Zadanie: prezentacja muzyczna (DO WYBORU):
* dowolnej piosenki (śpiew);
* tańca;
* zabawy muzycznej lub muzyczno - ruchowej;
* dedykacji dowolnej piosenki np. z kanału YouTube
Termin: trwa od 30 kwietnia 2021r. - czas zakończenia nieokreślony
Fundacja MOC Pomocy
Bank PKO S.A.
16 1020 5226 0000 6602 0635 0765
z dopiskiem Bartosz Długokęcki
********************************************************************
3. „Bądź, jak Twój muzyczny idol” – szkolny konkurs fotograficzno - hobbystyczny
Cele: prezentacja i popularyzacja twórczości dziecięcej i młodzieżowej, poszukiwanie nowych środków wyrazu, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik fotograficznych.
Odbiorcy: przedszkolaki i uczniowie klas I – VIII Zespołu szkół w Jedwabnie
Zadanie: wybranie z internetu zdjęcia swojego idola muzycznego spośród wykonawców piosenki polskiej, a następnie jak najwierniejsze odwzorowanie piosenkarza/piosenkarki i sfotografowanie siebie
Poniżej przykłady „żywych obrazów”
Termin: 01 – 31 maja 2021r.
Warunki uczestnictwa i formy prezentacji pracy konkursowej:
* kategoria I: przedszkolaki
* kategoria II: uczniowie klas I – VIII
* każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie jedną pracę
* fotografie (jak na obrazku powyżej) należy przekazać do świetlicy szkolnej w formie wydruku lub wysłać na e-mail jolapietruczuk1@vp.pl do dnia 21 maja
* format prac: każde ze zdjęć (zdjęcie wykonawcy oraz zdjęcie uczestnika) powinny mieć format minimum 10cm x 15cm
* w konkursie nie będą oceniane prace nie będące autoportretami
* prace powinny być opisane: wykonawca muzyczny, uczestnik konkursu, wiek, klasa
* decyzja jury jest ostateczna
* wszystkie prace zamieszczone zostaną na stronie Zespołu szkół w Jedwabnie
* rozstrzygnięcie konkursu (początek czerwca), a rozdanie nagród (zakończenie roku szkolnego)
Organizator: świetlica szkolna „STONOGA”
********************************************************************
4. „Muzyka jest wśród nas” – akcja szkolna
Cele: rozwijanie zainteresowań i uzdolnień muzyczno - plastycznych
Odbiorcy: przedszkolaki i uczniowie, którzy pracują w trybie stacjonarnym
Zadanie: wykonanie gazetki ściennej na temat muzyki lub dekoracja sali, drzwi w elementy muzyczne (nuty, klucze muzyczne, instrumenty itp.)
Termin: cały maj 2021r.
5. „Jak wygląda muzyka?” - konkurs ogólnopolski
Organizatorem konkursu jest Fundacja Fabryka Sztuki, a sam konkurs stanowi część ogólnopolskiego projektu „Nie boję się muzyki 2021”.Konkurs skierowany jest do uczniów przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych z terenucałej Polski.
zadanie konkursowe: stworzenie pracy plastycznej stanowiącej odpowiedźna pytanie „Jak wygląda muzyka?”. W tym roku inspiracją dla Was do tworzenia dzieł będzie utwór "Życzenie" Fryderyka Chopina.Technika wykonania pracy: kredki, pastele, flamastry, farby plakatowe, farby akwarelowe, wydzieranka, wyklejanka, kolaż. Do wyklejanki, wydzieranki oraz kolażu można użyć dowolnych materiałów.
Format pracy: minimum A4, maksimum A3Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.
Konkurs rozpoczyna się 1 marca 2021 roku, a termin nadsyłania prac upływa wnieprzekraczalnym terminie 31 maja 2021 roku.
Prace należy zeskanować lub zrobić wyraźne zdjęcie oraz przesyłać za pomocą formularzadostępnego na stronie www.niebojesiemuzyki.pl
Ocena prac do dnia 10 czerwca 2021. Decyzja jury ma charakterostateczny.
Przydatne linki:
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Przedszkolu
23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem. Wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
W naszym przedszkolu święto to dzieci obchodziły ze swoimi paniami Anettą Stachowicz z grupy „Sówki” i Katarzyną Kozłowską z grupy „Stokrotki”. Były dyskusje o tym, jak powstają książki, kto je pisze, co to są prawa autorskie, jakie są ich rodzaje i dlaczego warto je czytać. Było też wspólne czytanie i oglądanie ilustracji.
Niezwykła moc książek powinna być wykorzystywana do redukcji stresu, stymulowania umysłów i kreatywności u dzieci. Zachęcamy rodziców do czytania swoim dzieciom, ponieważ poprzez czytanie umożliwiamy rozwój czynności intelektualnych, stymulujemy wyobraźnię, doskonalimy pamięć oraz poszerzamy zasób słownictwa.
Opracowała:
Anetta Stachowicz
II SZKOLNY KONKURS WIEDZY „HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM” z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena
Rok szkolny 2020/2021
W ramach Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który corocznie obchodzony jest 25 marca, odbył się II szkolny konkurs wiedzy „HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM”. Został przeprowadzony 27 kwietnia. W związku z tym, iż książka J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest lekturą obowiązkową w klasie VI, konkurs skierowany jest do uczniów klasy VIa i VIb. Głównymi celami konkursu są: popularyzacja twórczości J. R. R. Tolkiena, sprawdzenie wiedzy uczniów z przeczytanej lektury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Konkurs został przeprowadzony w formie zdalnej. Wzięło w nim udział 6 osób. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu pisemnego, zawierającego pytania zamknięte, które dotyczyły znajomości książki J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Pytania konkursowe zostały przesłane uczestnikom konkursu na formularzu w Google Classroom na zajęcia w „Bibliotece szkolnej” w dniu konkursu o godzinie jego rozpoczęcia: 13:25. Konkurs trwał 45 min. Test zawierał 25 pytań zamkniętych dotyczących znajomości książki J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, za które można było otrzymać maksymalnie 25 punktów (za każdą poprawną odpowiedź przyznano 1 punkt). Po podliczeniu głosów wyłoniono trójkę laureatów z największą liczbą punktów:
- I miejsce: Julia Pawelczyk (VIb)
- II miejsce: Aleksandra Koperska (VIb)
- III miejsce: Hubert Pawelczyk (VIb)
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe:
- „Bitwy w świecie Tolkiena” David Day
- „Atlas Tolkienowski” David Day
- „Upadek Gondolinu” J.R.R. Tolkiena.
Laureatom serdecznie gratulujemy!
Nauczyciele bibliotekarze
Komunikat Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie dotyczący rekrutacji do Szkoły Podstawowej w Jedwabnie
Komunikat Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie.pdf
Pozostałe dokumenty dostępne w zakładce "Rekrutacja" na stronie głównej.
KIERMASZ CIAST DLA BARTUSIA
Szkolne Koło Wolontariatu
Gwara a współczesna muzyka
Prezentacja „Współczesne piosenki ludowe” została przygotowana w ramach projektu „A to Polska, właśnie” przez uczniów klasy VI a, nawiązuje również do obchodzonych niedawno „Dni Języka Ojczystego”. Język to bezcenne dobro każdego człowieka, wyraża tradycję, historię i kulturę, dlatego też odbędzie się cykl lekcji języka polskiego, podczas których nauczyciele poszczególnych klas zaprezentują uczniom znane ludowe piosenki we współczesnej aranżacji muzycznej. Będzie to doskonała okazja do rozmów na temat dziedzictwa, jakim są gwary i regionalizmy polskie.
Zaproszenie do obchodów Światowego Dnia Ziemi
Zespół Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych zaprasza do włączenia się do akcji „POSADŹ Z NAMI DRZEWO” w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi.
Zapraszamy po drzewka :)
Czekają jeszcze: sosny, jawory, dęby, modrzewy i lipy.
Drzewka dostępne do 27 kwietnia.
Projekt ekologiczny „Działaj z imPETem”
W przedszkolu samorządowym w Jedwabnie był prowadzony projekt ekologiczny „Działaj z ImPETem” w okresie od 01.10.2020r. do 31.03.2021r. Projekt prowadziły panie uczące w przedszkolu: Anetta Stachowicz, Katarzyna Kozłowska oraz Sabina Marciniak.
Celem projektu było:
- budowanie postawy szacunku dla przyrody;
- podejmowanie różnorodnych działań na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu;
- zdobycie i poszerzenie wiedzy przez przedszkolaków z zakresu edukacji ekologicznej;
Projekt skierowany był do wszystkich grup przedszkolnych: 3 i 4 latków „Stokrotki”, 4 i 5 latków „Wesołe Nutki” oraz 5 i 6 latków „Sówki”.
W sumie w projekcie wzięło udział 72 dzieci.Zajęcia przeprowadzone były raz w miesiącu w każdej grupie z następującymi tematami:
- Październik „Zostajemy przyjaciółmi śmieciarki Mieci”
- Listopad „Śmieciu precz, brudzie precz. Recykling”
- Styczeń „Segregacja śmieci – plastik”
- Luty „Daj drugie życie. Recykling zaczyna się od Ciebie”
- Marzec „Podsumowanie projektu. Plastik, papier, szkło”
Założenia projektu zostały w większości osiągnięte przez dzieci. W ramach tego projektu dzieciom przekazano informację o znaczeniu czystości dla Ziemi
i ludzi. Odbyły się pogadanki tematyczne i prezentacje multimedialne, piosenki, które uświadomiły przedszkolakom, jakie niebezpieczeństwa zagrażają naszej planecie Ziemi ze strony człowieka, a także ukazały sposoby jej ochrony. Dzieci poznały zasady segregacji śmieci oraz zasady ponownego ich przetwarzania (recykling). Poprzez udział w zajęciach ekologicznych, kształtowano
u przedszkolaków postawy proekologiczne. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, były aktywne, zgłaszały się oraz przekazywały zdobytą wiedzę rodzicom i rodzeństwu. Na zakończenie projektu każdy uczestnik otrzymał dyplom.Opracowała:
Anetta Stachowicz
Światowy Dzień Ziemi w Przedszkolu
22 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Dzień ten jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym w 192 krajach. Światowy Dzień Ziemi ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Właśnie w tym dniu zastanawialiśmy się skąd się biorą ptaki, motyle i chrząszcze, dlaczego warto sadzić drzewa i jak skutecznie dbać o przyrodę. Dlaczego tak ważna jest segregacja śmieci i recykling oraz kształtowanie w dzieciach postaw ekologicznych. W tym dniu nasze dzieci wykonały prace pt: „Ziemia”. Zajęcia prowadziły Katarzyna Kozłowska i Anetta Stachowicz.
Opracowała:
Anetta Stachowicz
Sprawozdanie z realizacji akcji „Rebusy na plusy”
W marcu zaplanowana była realizacja akcji „Rebusy na plusy” z którą byli odpowiedzialni: Bogusław Kopeć, Anna Rosińska i Łukasz Kopeć. Celem akcji: „Rebusy na plusy” było propagowanie matematyki i kreatywnego myślenia uczniów podczas wykonywania prac.
Nadesłano 21 prac z rebusami, 7 było wykonanych bez użycia technik komputerowych TIK. Alicja Pikała z klasy 4a nadesłała 1 rebus, Stempel Maja z klasy 6a nadesłała 4 rebusy w tym jeden o tematyce niematematyczny, Winiarski Jakub z klasy 6a nadesłał 13 rebusów w tym 7 rebusów wykonanych bez użycia techniki komputerowej, Koperska Aleksandra 6b nadesłała 3 rebusy.
Akcja została podsumowana w kwietniu a prace uczniów zaprezentowane były na stronie szkolnej: www.zsjedwabno.edupage.org.
Wykaz rozwiązań do opublikowanych rebusów.
Stempel Maja klasa 6a:
- rebus1: PODRĘCZNIK,
- rebus2: MATEMATYKA,
- rebus3: LICZBY,
- rebus4: FIGURY,
Pikała Alicja klasa 4a:
- rebus5: ZADANIA Z TREŚCIĄ,
Winiarski Jakub klasa 6a:
- rebus6: PIERWIASTEK,
- rebus7:SKALA I PLAN,
- rebus8: PROSTOKĄTY I KWADRATY,
- rebus9:MATEMATYKĘ UCZY NASZ PAN CO UCZY 6a,
- rebus10: MATEMATYKA KRÓLOWĄ NAUK.
Koperska Aleksandra klasa 6b:
- rebus 11: ALGEBRA,
- rebus 12: PROCENTY,
- rebus 13: ROZWINIĘCIA DZIESIĘTNE.
Akcja została podsumowana w kwietniu a prace uczniów zaprezentowane były na stronie szkolnej: www.zsjedwabno.edupage.org.
Wykaz rozwiązań do opublikowanych rebusów a akcji „Rebusy na plusy”
rebus1: PODRĘCZNIK,
rebus2: MATEMATYKA,
rebus3: LICZBY,
rebus4: FIGURY,
rebus5: ZADANIA Z TREŚCIĄ,
rebus6: PIERWIASTEK,
rebus7: SKALA I PLAN,
rebus8: PROSTOKĄTY I KWADRATY,
rebus9: MATEMATYKĘ UCZY NASZ PAN CO UCZY 6a,
rebus10: MATEMATYKA KRÓLOWĄ NAUK.
rebus 11: ALGEBRA,
rebus 12: PROCENTY,
rebus 13: ROZWINIĘCIA DZIESIĘTNE.
Opracował:
Bogusław Kopeć
7
Archiwum Aktualności