„Kwietniowe spotkania świetlicowe ze znanymi, ciekawymi, lubianymi”
Spotkania świetlicowe cieszą się dużym zainteresowaniem i na stałe wpisały się w harmonogram pracy świetlicy szkolnej.
Podobnie, jak w ubiegłym miesiącu, pierwszym gościem, w dniu 6 kwietnia, był Pan Marcin Zapadka, który poprowadził drugie z kolei warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Tym razem, oprócz niezbędnego przekazu słownego ratownika, bardzo aktywnie działaliśmy podczas udzielania pomocy potencjalnemu poszkodowanemu. Wiedza teoretyczna, którą nasz gość przekazał nam na poprzednich zajęciach, nie poszła w las. Uczestnicy niezwykle aktywnie wypowiadali się na temat pomocy ofiarom np. wypadku, ale nade wszystko doskonale rodzili sobie z określaniem czynności życiowych i udzielaniem pierwszej pomocy. Jak widać na załączonych zdjęciach, do ratowania innych, garnęli się nie tylko starsi uczniowie, ale także uczennice klas młodszych. Brawo!
Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za tak profesjonalne podejście do tematu. Widać, że ratownictwo jest powołaniem naszego gościa, gdyś zajęcia były przygotowane z niezwykłą dbałością...o każdy najdrobniejszy szczegół. Dlatego, każdy z nas na pewno zapamiętaj maksymę, którą wpoił nam Pan Marcin, a mianowicie, gdy „Nie słyszę, nie widzę, nie czuję – pomocy potrzebuję!”...oczywiście, to znak, aby każdy udzielający pomocy poszkodowanemu wezwał karetkę pogotowia.
Kolejne, niezwykle ekscytujące spotkanie, odbyło się 13 kwietnia i był to pokaz umiejętności bokserskich zawodników klubu sportowego Gwardia Szczytno, pod kierunkiem trenera Pana Zenona Jagiełło. Oczywiście, wśród zawodników byli uczniowie naszej szkoły, którzy systematycznie uczęszczają na zajęcia prowadzone w hali sportowej w Jedwabnie przez Pana Zenona. Spotkanie od pierwszej do ostatniej minuty trzymało wszystkich w napięciu. I nie było się czemu dziwić, gdyż każdy stający do walki zawodnik chciał wypaść jak najlepiej, a tym samym potwierdzał, że umiejętności, które wykształcił w nich trener są godne podziwu i aplauzu. Dlatego, atmosfera w świetlicy była bardzo gorąca, a brawa i okrzyki nie milkły. Naturalnie, każdy uczestnik spotkania mógł spróbować swoich sił w tej trudnej dyscyplinie i jak się szybko okazało chętnych nie brakowało. Pan Zenon bardzo wytrwale instruował wszystkich „stających na ring”, docierał indywidualnie do każdego „zawodnika” i zachęcał do podjęcia wysiłku.
Na zakończenie zobaczyliśmy walkę na wyższym poziomie, gdzie w bokserskie szranki stanął doświadczony zawodnik Gwardii Szczytno z samym trenerem Jagiełło. Przyznać trzeba, że technika oraz moc i precyzja uderzeń była imponująca.
Dziękujemy Panie trenerze za tak wspaniały pokaz i warsztaty. Mamy nadzieję, że wśród naszych młodych zawodników jest już niejeden diament, który poprzez Pana pracę, zostanie oszlifowany i wystawiony na wysokie lub najwyższe podium.
Po iście sportowych zmaganiach przyszedł czas na nastroje muzyczne, które zapewniła nam Pani Barbara Gnoza – nauczycielka muzyki Zespołu Szkół w Jedwabnie. Podczas spotkania, w dniu 14 kwietnia, Pani Basia zaprezentowała nam całą gamę instrumentów, które nie tylko zna, ale na których gra... Pani Basia to po prostu człowiek orkiestra :). W większości były to instrumenty, z którymi nie spotykamy się na co dzień, a mianowicie: klarnet, saksofon, harmonijka ustna. Jedyny, dobrze znany uczniom instrument, to ukulele, na którym Pani Basia gra podczas lekcji muzyki, czy uroczystości szkolnych. Każdy uczestnik zapoznał się z budową i brzmieniem instrumentów, a na zakończenie, przy dźwiękach ukulele, śpiewaliśmy piosenki z repertuaru polskich artystów. Było radośnie i przyjemnie, bo muzyka przecież ma taki właśnie dar. Dziękujemy Pani Basi za wspaniałe spotkanie :).
Kwietniowe spotkania zakończyliśmy 26 kwietnia pokazem sztuki poi, która od grudnia 2017r. zawitała w świetlicowe progi.
Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji zdjęć i filmów z drugiego wyjazdu do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie, gdzie poznajemy tajniki teatru ognia i szlifujemy swoje umiejętności. Jak dużo się nauczyliśmy, przedstawił Oliwier Bordziłowski, uczeń naszej szkoły, a zarazem niezwykle zaangażowany w działania i wielki pasjonata teatru ognia.
Sztuka, jakby się wydawało pozornie łatwa do opanowania, niestety, to tylko pozornie. Kręcenie poi to nie tylko praca naszych rąk, ale nade wszystko koordynacja wzrokowo – ruchowa i ogromna praca umysłu. O tym przekonali się uczestnicy spotkania, którzy próbowali swoich sił w ćwiczeniach z poi. Niejednemu z nich poi zakręcały się i plątały, ale znaleźli się i tacy, którzy idąc za przykładem naszego prowadzącego, wykonywali prostsze figury takie jak: kręcenie synchroniczne i asynchroniczne, przeplatanka, czy nawet fala dwubitowa (tzw. pół młynka). Żałujemy, że podczas prezentacji nie było wszystkich uczestników szkolnej grupy teatralno – ogniowej (na razie jeszcze bez nazwy), ale wezwały ich obowiązki szkolne (lekcje) oraz wyjazd na sadzenie drzewek. Jednak zapewniam, że już pod koniec czerwca każdy będzie mógł obejrzeć grupę w komplecie, gdyż przygotowaliśmy spektakl teatralno – ogniowy pt. „UTOPCE”, na który już dziś zapraszamy. O szczegółach poinformujemy w czerwcu.
J. Pietruczuk
Więcej zdjęć w "Albumie fotograficznym" dostępnym na stronie
(kliknij napis powyżej aby przejść)