Sprawozdanie z realizacji szkolnego programu
edukacyjno – artystycznego z elementami socjoterapii
pt. „Uczę się, rozwijam i tworzę z pasją”
W dniu 30 czerwca 2018r. uczniowie Zespołu Szkół w Jedwabnie zaprezentowali na polu namiotowym w Dłużku dwuczłonowy spektakl pt. „Panny i Utopce”, nawiązujący do tradycji nocy świętojańskiej, który był efektem różnorodnych działań artystycznych realizowanych w okresie od 16 marca do końca czerwca 2018r., w ramach programu edukacyjno – artystycznego z elementami socjoterapii pt. „Uczę się, rozwijam i tworzę z pasją”. Oba spektakle wzbudziły wśród widzów ogrom pozytywnych emocji, a podziękowania, które otrzymaliśmy od władz gminy, sponsorów i publiczności były dla nas największą nagrodą. Nigdy nie wątpiliśmy w nasze umiejętności, ale pozytywny oddźwięk w kierunku tego co przedstawiliśmy, tylko upewniło nas w przekonaniu, że to co zrobiliśmy w okresie kilku miesięcy było wspaniałe.
Powyższy program zaangażował do stałego uczestnictwa i przygotowania spektaklu 17 uczniów Zespołu Szkół w Jedwabnie w wieku od 9 do 14 lat, którzy poprzez szereg działań programowych rozwijali swoje zainteresowania, zdolności i umiejętności, a jednocześnie aktywnie wykorzystywali wolny czas pod opieką psychologa i pedagoga, wykwalifikowanych nauczycieli, profesjonalnych trenerów, animatorów i instruktorów oraz przy wsparciu rodziców. Program obejmował szeroko rozumianą pomoc psychologiczno – pedagogiczną oraz zajęcia artystyczne w zakresie: integracji zespołu, animacji i teatru, śpiewu, tańca, poezji, chodzenia na szczudłach i teatru ognia.
Pierwszy etap programu rozpoczęliśmy 16 marca, kiedy to odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów, którzy w dniach 20 – 22 kwietnia wyjeżdżali na warsztaty artystyczno – rozwojowe do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie. Na spotkaniu szczegółowo omówiono projekt. Kolejne działania odbywały się na terenie Zespołu Szkół w Jedwabnie i w terenie (pole namiotowe w Dłużku), w zaplanowanych wcześniej terminach, tj. w okresie od marca do czerwca 2018r.:
* spotkania indywidualne koordynatora programu z nauczycielami wspierającymi program (ustalanie terminów spotkań, warsztatów) – 16 – 22 marca;
* zajęcia wokalne w ramach koła anglojęzycznego pod kierunkiem Pana Tomasza B. - środy godz. 8.40 – 9.25 (10h);
* konsultacje z polonistką Panią Jadwigą K. w zakresie obsady uczniów do recytacji fragmentów „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego - marzec
* warsztaty wokalne (Jolanta P., Barbara G., Tomasz B. - 8h), taneczne, tańca z ogniem, chodzenie na szczudłach (Jolanta P.) – 23 marca (4h), 19 – 20 kwietnia (9h), 4 maja (4,5h), 15 czerwca (1h), 18 czerwca (4h) oraz w ramach zajęć świetlicowych w godz. od 12.30 do 15.55 (ok. 30h)
* spotkania i warsztaty z psychologiem szkolnym – 23 marca (2h), 19 kwietnia (3h), spotkania indywidualne i w małych grupach w okresie realizacji projektu w ramach zajęć świetlicowych (zgodnie z zaistniałymi potrzebami)
* spotkania i warsztaty z pedagogiem szkolnym – marzec/kwiecień (spotkania indywidualne pedagoga – ok. 5h), 20 kwietnia (2h), spotkania indywidualne i w małych grupach w okresie realizacji projektu w ramach zajęć świetlicowych (zgodnie z zaistniałymi potrzebami)
W dniach 20 – 22 kwietnia szkolna grupa teatralno – ogniowa wyjechała na trzydniowe warsztaty edukacyjno – artystyczno – profilaktyczne do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie, gdzie zapoznała się z tajnikami teatru, sztuki poi, chodzeniem na szczudłach. Wyjazd miał konkretny cel do realizacji, a dotyczył przygotowania spektaklu teatralno – ogniowego, opiewającego w treści o tematyce świętojańskiej. Trzy dni intensywnych warsztatów integracyjnych, animacyjno - teatralnych, sztuki poi oraz warsztaty chodzenia na szczudłach, zwieńczone zostały spektaklem pt. „Utopce”.
Wyjazd, który był bardzo intensywny i pracowity, nie zniechęcał nikogo do działania, a wręcz przeciwnie, mobilizował, zachęcał i bardzo angażował wszystkich uczestników. Pomiędzy warsztatami uczestnicy mięli chwile wytchnienia i czas na spożywanie posiłków, z których to śniadanie i kolację przygotowywali samodzielnie. Wszyscy rzetelnie pracowali i angażowali się na najwyższym poziomie. Wielu uczestników grupy teatralno – ogniowej bardzo szybko wznieśli swoje umiejętności na wysoki poziom, co zawdzięczali oczywiście swojej niezłomnej i systematycznej pracy, zarówno na warsztatach, jak też w świetlicy szkolnej i w domu.
Realizacja szkolnego programu edukacyjno – artystycznego z elementami socjoterapii pt. „Uczę się, rozwijam i tworzę z pasją” przebiegała sprawnie i efektywnie, co obserwować mogła społeczność szkolna podczas zajęć świetlicowych, „Czwartkowych spotkań świetlicowych ze znanymi, ciekawymi, lubianymi” oraz podczas przerw międzylekcyjnych. Poprzez pokazy, prezentacje i warsztaty na terenie szkoły staraliśmy się zainteresować innych uczniów, aby grupa była rozwojowa i by miała kolejnych członków, gdy uczniowie starszych klas odejdą do szkół średnich. Dlatego, każdy uczeń pracował „w pocie czoła”, aby jego umiejętności były wciąż na wyższym poziomie. Oprócz zajęć świetlicowych, wykorzystywaliśmy do nauki też dni wolne od zajęć, tj. 19 – 20 kwietnia kiedy trwały egzaminy gimnazjalne oraz 4 maja (dzień wolny od zajęć szkolnych).
Oprócz działań profilaktycznych i stricte artystycznych zaplanowaliśmy także scenografię do spektaklu, stroje oraz dzięki życzliwości wielu darczyńców i sponsorów otrzymaliśmy szczudła i zakupiliśmy sprzęt ogniowy, bez którego jak wiadomo spektakl teatralno – ogniowy nie byłby możliwy.
Dlatego, w imieniu swoim jak i uczestników programu, chciałabym bardzo gorąco podziękować Wszystkim Podmiotom, które wsparły działania naszej grupy artystycznej, a tym samym przyczyniły się do tego, że zrealizowaliśmy zamierzone cele poprzez pozyskanie niebywałych umiejętności artystycznych i zaprezentowanie dla mieszkańców gminy i powiatu dwóch wspaniałych spektakli.
Serdeczne podziękowania kierujemy zatem do Dyrektora Zespołu Szkół w Jedwabnie, który nie tylko wyraził zgodę na nasze ogniste i artystyczne działania, ale także wspierał nas materialnie i co ważne zawsze wspierał nas dobrym słowem.
Dziękujemy także bardzo gorąco nauczycielom Zespołu Szkół w Jedwabnie: p. Agatce K., p. Ani S., p. Basi G., p. Marzence P., p. Tomkowi B., p. Krzysztofowi Ż. i p. Jadwidze K., którzy wyrazili chęć współpracy przy realizacji programu i niejednokrotnie poświęcając swój własny czas, prowadzili wspaniałe spotkania i warsztaty artystyczno – rozwojowe, wspierali radą i promowali nasze działania na szkolnej stronie.
Słowa podziękowania kierujemy do Naszych Cudownych Darczyńców, którzy wspierając nas finansowo, rzeczowo, przyczynili się do wyjazdu uczniów na warsztaty do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie oraz na próbę w Dłużku, zakupu sprzętu ogniowego oraz wykonania szczudeł, czy elementów scenografii. Słowa podziękowania kierujemy zatem do:
- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Jedwabnie
- Banku Spółdzielczego w Szczytnie;
- Wójta Gminy Jedwabno;
- Przewodniczącej i Radnych Rady Gminy Jedwabno;
- Pracowników Urzędu Gminy w Jedwabnie;
- Państwa Lili i Jerzego S.;
- Państwa Teresy i Tomaszowa M.;
- Właścicieli Składu Budowlanego STAN-BUD w Jedwabnie;
- Właścicielki Sklepu Chemiczno – Przemysłowego w Jedwabnie;
- właścicielki Sklepu Odzieżowego WA-Ma w Jedwabnie;
- p. Tomasza B. Usługi Edukacyjno - Kulturalne
- p. Adama K. ;
- Sołtysa wsi Dłużek;
- p. Izabeli Z.;
- Dyrektora i Pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie;
- Dzierżawcy pola namiotowego w Dłużku;
- OSP Jedwabno
- oraz wspaniałych Rodzicom, którzy pokryli koszta warsztatów edukacyjno – artystycznych w Kaczym Bagnie, dofinansowali zakup sprzętu ogniowego, zakupili bądź uszyli stroje, chusty do tańca, przygotowywali słodkie wypieki i mocno nas wspierali.
Dziękuję wszystkim innym osobom, których nie wymieniłam z imienia i z nazwiska, a które to osoby poprzez dobre słowo motywowali nas do działań artystycznych.
Podziękowania i słowa uznania kieruję również, albo przede wszystkim do młodych ludzi – uczniów Zespołu Szkół w Jedwabnie, którzy odpowiedzieli na mój ogniowy alert i w przeciągu kilku miesięcy poszerzyli swoje zainteresowania i nabyli tak wiele trudnych umiejętności.
Szkolny Program Edukacyjno – Artystyczny z elementami socjoterapii pt. „Uczę się, rozwijam i tworzę z pasją” miał wymiar wieloaspektowy. Stanowił on bogatą ofertę edukacyjno – artystyczno – profilaktyczną w zakresie aktywnego i wolnego od substancji psychoaktywnych i behawioralnych czasu dzieci i młodzieży, wpłynął na integrację wielowiekowej grupy oraz rozwinął ich indywidualne umiejętności i zdolności, wewnętrzną motywację do nauki, usprawnił samodzielność i odpowiedzialność za własny rozwój i gospodarowanie czasem wolnym. Ponadto, program ten wskazywał uczestnikom alternatywę na dalszy, dobry rozwój oraz stanowił promocję nie tylko działań szkolnych, ale także działań profilaktycznych i kulturalnych gminy Jedwabno oraz powiatu.
Autor i koordynator
szkolnego programu edukacyjno – artystycznego
z elementami socjoterapii
„Uczę się, rozwijam i tworzę z pasją”