Zima, to czas szaleństwa na śniegu, zjeżdżania z górek na sankach, nartach i innych, często wymyślonych przez siebie pojazdach. Tegoroczna zima, dała nam ku temu okazję i zachwyciła swą aurą. Śnieg pokrył wszystko dookoła i z dnia na dzień było go więcej, co bardzo cieszyło dzieci. Dlatego też, nauczycielki świetlicy szkolnej zaprosiły dzieci do udziału w akcji świetlicowej pt. „Czas zimowego szaleństwa”. Główne cele akcji odnosiły się do:
* pogłębiania wiedzy związanej z cechami charakterystycznymi zimy w Polsce i na świecie, zarówno dawniej jak i dziś;
* uwrażliwienia dzieci na ustalone zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych na śniegu i lodzie;
* wyrabiania sprawności fizycznej, hartu oraz pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy w sali, na hali sportowej i na świeżym powietrzu;
* omówienia tematyki związanej z ociepleniem klimatu i wynikającymi z niego konsekwencjami klimatycznymi;
* rozwijania zdolności, umiejętności i zainteresowań artystycznych oraz ruchowych;
* aktywnego odpoczynku po zakończonej nauce szkolnej, a tym samym propagowanie edukacji nieformalnej.
Podczas kilkutygodniowych działań, dzieci dużo czasu spędzały czas na dworze, gdzie lepiły bałwany i inne budowle śnieżne, zjeżdżały na deskach, tzw. ślizgach, bawiły się śnieżkami, brały udział w zawodach sportowych, spacerowały po okolicy szkoły w celu obserwacji zimowej przyrody, czy też samego śniegu, który badały za pomocą zmysłów i poznawały jego właściwości. Zajęcia w świetlicy, także zachęcały do aktywnego uczestnictwa. Dzieci wykonywały indywidualne i zespołowo prace plastyczne oraz ścienną makietę zimy, która jednocześnie nawiązywała do bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie oraz aktywności ruchowej. Nadmienić warto, że makieta była wytworem dzieci, które każdego dnia doklejały do niej kolejne postaci czy elementy zimowych opadów atmosferycznych. Ponadto, dzieci podróżowały po świecie „palcem po mapie i po globusie”, aby dotrzeć do najbardziej zimnego kontynentu, jakim jest Antarktyda. W zakresie tej tematyki nauczycielki przygotowały projekcję ciekawych filmów. Filmy przyrodnicze i dokumentalne zachęcały do poszerzania wiedzy i zdobywania tym samym nowych, nieznanych dotąd wiadomości. Natomiast, film przygodowy pt. „Przygoda na Antarktydzie”, przybliżył dzieciom nie tylko klimat czy położenie tego kontynentu, ale nade wszystko rozbudził w dzieciach ogromne emocje, takie jak: współczucie, troska, empatia, przywiązanie czy miłość do zwierząt. Pośród różnorodnych zajęć dzieci przygotowywały także zimowy strój, poznały sposób ubierania się na tzw. cebulkę, dzieliły się swoją wiedzą na temat zimy dawniej i dziś, bawiły się w zimowe kalambury i gry językowe, tworzyły labirynty z wyposażenia świetlicy czy też wymyślały własne zabawy związane z zimą. Uczniowie wzięli także udział w powiatowym konkursie na najlepszą budowlę ze śniegu, w którym to zajęli I miejsce.
Wielość i różnorodność zajęć w tak cudownej zimowej aurze, pozwoliła dzieciom nie tylko na zdobycie nowej wiedzy, ale nade wszystko sprawiła, że te wspaniałe, śnieżne dni dały im ogrom radości i przywołały wspomnienia z dawnych lat, kiedy to śnieg zawsze był symbolem zimy, jak słońce symbolem dla lata. Oby taka zima powitała nas także za rok i w kolejnych latach.
Jola P.